Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alt medic roman sub acuzatie - Gheorghe Burnei

chirurg ortoped pediatru

299 raspunsuri la acest subiect

#31
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 15:24

Mai, ma cam indoiesc :)))))

Si daca ar fi gasit nu vad nimic fantastic, si eu am oase acasa si multi colegi de-ai mei de pe vremea cand invatam pt examenele de la anatomie.

Si daca nu s-ar scarbi sotul, mi-as pune pe post de bibelou tumori interesante, dar nu se poate.

Si tii acele oase langa portocale si o ciorba ? 



#32
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 15:25

fiind ortoped ce era asa de ciudat ca studia un os de animal? Ca doar nu punea oase de porc la pacienti. 



#33
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 15:26

lasa

 

Mai, ma cam indoiesc :)))))

Si daca ar fi gasit nu vad nimic fantastic, si eu am oase acasa si multi colegi de-ai mei de pe vremea cand invatam pt examenele de la anatomie.

Si daca nu s-ar scarbi sotul, mi-as pune pe post de bibelou tumori interesante, dar nu se poate.

 

xio, nu-i mai lua atata apararea.

daca ai fi lucrat direct cu el ani de zile, as mai fi zis, ca apucai eventual sa-l cunosti nitel.

doar pentru ca sunteti colegi de breasla nu inseamna sa-i iei partea, normal este sa asteptam sa se lamureasca toata situatia.

 

la varsta si la experienta lui n-avea nevoie de oase si ligamente tinute in congelator, sa le mai studieze nitel in timpul liber.

tu ai vazut/citit declaratia avocatei lui ? ce raspuns a dat in replica la chestiunea cu oasele ?

 

sa vedem ce spun achetatorii care se ocupa de caz. ca nici nu-l pot acuza fara dovezi clare, ce nu pot fi contestate.



#34
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 15:29

fiind ortoped ce era asa de ciudat ca studia un os de animal? Ca doar nu punea oase de porc la pacienti. 

Stirile spun ca anchetatorii au gasit oase umane, de copii, in frigiderul personal al medicului. Pe langa oasele de vita.

 

Eu ma bucur ca pentru voi totul e normal !



#35
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 15:32

szi - atunci cand se acuza un om - are dreptul la opinia si varianta lui. Restul e scandal.

 Repet, nimeni nu stie ce facea el cu acele oase. 

 

Da, sunt impotriva mitei pe care o primesc medicii insa aceeasi infractiune o comit cei care o dau.



#36
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 16:00

Nu sint asa la curent cu stirile din Romania (adica sa fiu 100% corect informata)...citesc si eu ce prind de pe la amici prin FB feed care stiu ca e lipsita de obiectivism si echidistanta.

 

Au mai fost cazuri in care medici perfect corecti si responsabili au fost decimati in presa de acuzatii complet nefondate? Intreb pentru ca nu stiu. Se practica acest lucru?

 

Cum stau cazurile de malpraxis in Romania? Exista statistici in aceasta directie? De exemplu, aici cind cauti un medic, se listeaza cite cazuri de malpraxis au fost aduse in justitie ca sa iti faci o idee daca medicul este controversat sau ne...apoi e alegerea ta sa iti asume responsabilitatea.

Este Colegiul Medicilor o organizatie demna de incredere pentru a investiga reclamatii?

 

Ma intreb oare toate aceste intimplari sa fie doar imaginatia jurnalistilor? Cineva poate inventa asa povesti horror?



#37
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 16:07

Si inca o intrebare...sintem ok cu propria constiinta cu ideea ca da, poate copilul nostru a fost tratat bine dar in paralel alti copii au fost mutilati? Daca un om procedeaza corect in 10 cazuri iar la al 11lea toata corectitudinea este lasata la usa salii de operatie, consideram ca este un medic bun?



#38
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 16:17

e un punct foarte bine adus in discutie. Malpraxisul

 

Nu cred ca exista date obiective despre malpraxis in Romania pentru ca medicii  - adica acel Colegiu al Medicilor - nu dau date reale niciodata. 

Despre malpraxis in Romania e tabu de vorbit iar cine face reclamatie la Colegiul Medicilor  - in final primeste raspunsul ca medicul e nevinovat.



#39
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 16:20

Si inca o intrebare...sintem ok cu propria constiinta cu ideea ca da, poate copilul nostru a fost tratat bine dar in paralel alti copii au fost mutilati? Daca un om procedeaza corect in 10 cazuri iar la al 11lea toata corectitudinea este lasata la usa salii de operatie, consideram ca este un medic bun?


Asta era si dilema mea pe paginarecedenta , pentru ca o minte extrem de inteligenta poate deveni si o minte extrem de periculoasa , iar cele 10 cazuri procedate corect pot fi folosite exact in scopul ca la al 11-lea sa -si puna in practica planul diabolic.
Nu vorbesc strict de cazul doctorului ortoped , de care nu am auzit decat din cele citite aici , dar uneori e foarte subtire linia intre patologic si normal .

#40
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 16:24

malpraxisul in romania e o gluma proasta fata de alte tari civilizate.

am colega de serviciu care isi cauta dreptatea de vreo 2 ani, si-a reclamat medicul pentru malpraxis.

ca sa-i poata avansa ancheta/dosarul, a trebuit sa achite acum 2 luni suma de 2.500 lei (salariul ei lunar nu atinge aceasta valoare) pentru o expertiza medicala efectuata de o comisie independenta, care sa confirme acuzatiile pe care colega mea le aduce medicului care a operat-o si tratat-o.





Etichetat si cu chirurg, ortoped, pediatru

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -