Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Costurile cresterii unui copil in 2016 - studiu Desprecopii

costuri cresterea unui copil educatie parinti

87 raspunsuri la acest subiect

#71
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 31 mai 2017 - 22:42

http://www.coupdepou...e-fete-d-enfant

Fleur, mi se par exagerate preturile pt o petrecere, pt o zbantuiala, baloane si tort sau ce mai ofera ei nu as da 500 de dolari, in link sunt si preturi mai mici.

Gradinita poate fi platita, dar sunt suficiente locuri?

Cele mai mari scoruri le am auzit in Anglia, 800 de lire pe luna, enorm,ce fac pt banii astia?



#72
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 31 mai 2017 - 23:02

Judoka, ce citesti in reviste nu e neaparat realitatea si prioritatile fiecarei familii difera.
Zi de nastere picnic in parc am facut in fiecare an de cand avea 1 an, mai schimbam dar, na, costa.
In realitate la toate locurile de joaca din apropierea noastra ziua de nastere Costa intre $250 si $300 plus taxe cca 15% ( la toate preturile see adauga aceste taxe) deci costul real este $290-$350.
Plus tort, pizza, sucuri,cadouase pt invitati si evident cadoul pt propriul copil si atingi lejer $500 fara sa fie ceva extravagant.

Interesante locatiile din revista dar din diverse motive nu ne aranjeaza, cel principal find distanta.

Locuri la gradinita sunt, pentru toate bugetele.

#73
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 31 mai 2017 - 23:28

Asa e Fleur , am uitat de taxe. Dar tot mi se pare exagerat. Cati copiii inviti deobicei?

M am uitat special la niste preturi la o sala de joaca, de ex 5 copii 60 euro , orice copil suplimentar 10, plus tortul si sucuri de acasa, dar tot nu ajungi la scorurile din montreal.

Pai daca platesti 35- 40 dolari pe zi gradinita, ce mai ramane din alocatie, nu mai bine stai cu copilul acasa?

Ai mei au fost invitati la film, la o ferma sa vada animale si nu cred ca parintii au platit asa scump.



#74
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 31 mai 2017 - 23:43

Un prieten la un moment dat avea ambii copii la gradinita, 2 zile pe saptamana (doua zile statea cu ei mama lor, lucra part time, si o zi bunica). Deci 2 copii la gradi, de la 9 la 5:30, 2 zile pe saptamana, 1000 de lire. Si asta in Glasgow, nu la Londra! Si nu vorbesc de gradinita Montessori sau cine stie ce minune!

 

Eu din acest motiv am avut copiii la distanta de 4 ani+  - pentru ca pur si simplu nu ne permiteam sa platim full time child care pentru 2, iar intratul meu pe job part time nu era o optiune. Costurile de "childcare" sunt  foarte foarte mari in UK, si alternative nu prea sunt.



#75
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 01 iunie 2017 - 00:42

Eu platesc gradinita $7.50 pe zi, asta e costul cu subventia de la stat. Acest cost, lunar, imi este decontat in proportie de doua treimi, tot de stat.
Sunt si care platesc $35-40 pe zi. Lor statul le returneaza o parte din bani, in functie de venituri, unii putand ajunge la un cost efectiv de $10 pe zi.
Inca este rentabil in Quebec sa muncesti si sa ai copilul/ copiii la gradinita.

A, si din August copilul Imi intra la scoala si voi plati in medie $8 pe zi before, after si pauza de pranz ( fara mancare).

#76
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 01 iunie 2017 - 00:59

Si eu zic ca ajungi la $500 pt petrecere... la laserquest unde vor copiii mei mereu, incepi de la $18 de participant. Minim 8 participanti, asta e regula locului. Apoi pizza sucuri tort treats ajungi la 100$ daca nu iei din cele cheap. Lootbags ( astea sunt mici cadouri pe care le primeste fiecare invitat, asa e obiceiul aici) si cadoul copilului si nu stii cand te-au lovit 500.

 

anul trecut i-am anuntat ca au intrat la regim de copii mari. Party acasa max 5 invitati si atat.

 

la gradi aici a mers doar cel mic... 2 zile pe saptamana. Parca $550 sau $ 650 plateam pe luna pt asta. Distractia asta a durat un an.

 

Vara sunt in tabere. Cost minim $ 250 pe saptamana, dar sunt si $300 si peste, la taberele de zi. Ori 2 copii  timp de 6 saptamani minim, se aduna... 

 

anyway. Ma bucur ca am scapat de perioada asta cumplit de costisitoare. Vara ast ao avem aranjata in romania, de la anul sunt suficient de mari sa poata sa stea singuri... sper sa fie si suficient de maturi :)



#77
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 01 iunie 2017 - 10:35

Costul party-urilor depinde mult de obiceiurile locului Judoka :).

Daca te miri de pret in Canada, ia arunca un ochi in Ro si te da pe spate.

Uite, francezii sunt zgarciti. 80% din petreceri se fac acasa/parc etc unde nu te costa nimic. Copiilor li se da o bucata de tort facut in casa, suc si poate fructe. Ca si goodies primeste tot felul de bomboane si gata.



#78
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 01 iunie 2017 - 12:26

La mine cea mai mare cheltuiala a fost scoala privata, by far. Celelalte cheltuieli mi se par mizilicuri in comparatie. Dar binenteles, a fost alegerea noastra, am stiut la ce ne inhamam. Mai am un an si scap! Facultatea si-o plateste singurel. [:)]

 

Am facut si noi petreceri la locuri special amenajate, dar nu mi s-au parut asa scumpe. In jur de 100-150 de lire si intra si junk food in asta. Tort aduceam noi.



#79
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 iunie 2017 - 13:02

Costul party-urilor depinde mult de obiceiurile locului Judoka :).

Daca te miri de pret in Canada, ia arunca un ochi in Ro si te da pe spate.

Uite, francezii sunt zgarciti. 80% din petreceri se fac acasa/parc etc unde nu te costa nimic. Copiilor li se da o bucata de tort facut in casa, suc si poate fructe. Ca si goodies primeste tot felul de bomboane si gata.

 

N as zice zgarciti, cheltuieli normale.

Bine in Rom se fac petreceri de mot si botez cu restaurant, lautari sau dj, [batcap] ma indoiesc ca are nevoie copilul de asa ceva, mai mult vanitatea familiei.

Pe de alta parte in canada, jum de an e frig, nu prea poti sa faci pick nick pe afara



#80
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 iunie 2017 - 13:07

Cel mai mult mi s au parut pana acum cheltuielile cu gradinita.

Acum avem cheltuieli cu activitatile sportive, echipament, dar a fost alegerea noastra, si depinde si de sport , unele sunt mai costisitoare, altele nu.

Urmeaza cheltuielile cu facultatea mai tarziu, daca or face si unde isi aleg.





Etichetat si cu costuri, cresterea unui copil, educatie, parinti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -