Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 5 voturi

Cum conving un copil de 8 ani ca nu ii cumpar IPhone cand colegii lui au deja?


422 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:35

Noivorbim discutii aici atat timp cat evenimentul la care ati participat este sustinut de o companie de telefoane care lanseaza pachete speciale pentru copii. Mi-am pierdut timpul cu raspunsuri . Sorry.

E doar o chestiune de comunicare personala si desigur optionala. Intrebarile sunt clare, raspunsurile pot fi dificile, participarea este optionala dar optionala fiind devine hilar un raspuns de genul plasat de tine mai sus in care iti manifesti public regretele pentru timpul pierdut in a raspunde. Este suficient sa raspunzi sau nu dupa cum consideri. E o remarca personala.



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:41

Noivorbim discutii aici atat timp cat evenimentul la care ati participat este sustinut de o companie de telefoane care lanseaza pachete speciale pentru copii. Mi-am pierdut timpul cu raspunsuri . Sorry.

 

Hai sa mai vorbim discutii, ca pe mine ma intereseaza!

 

Fuseram la mare si asta mica a pus ochii pe o papusa uriasa, hidoasa. Oricat s-a straduit, nu m-a putut convinge sa i-o iau. Dar mi-a servit replica aia cu: "E important sa-mi cumperi ce-mi doresc eu, nu ce-ti place tie!" Are dreptate. Extrapoland, probabil va veni o vreme cand va vrea un telefon de fitze. 

 

Am avut la doi ani ai ei o tentativa de a o lasa cu tableta. Dupa doua ore rezolva puzzle-uri, iar a doua zi isi descarca singura jocurile care ii placeau. Am lasat-o can doua-trei luni, dar momentele in care vroiam sa ii iau tableta si sa ne vedem de rutina zilnica devenisera adevarate lupte. Fetita mea, care de obicei este foarte inteleapta, se comporta ca un animal, musca, lovea cu picioarele, cu mainile, zgaria, urla... Repetandu-se faza asta, am renuntat la tableta. Toti din casa, nu numai ea. La 4 ani a cerut o tableta. I-am zis ca nu sunt de acord. I-am propus sa-i cumpar un aparat foto. Mi s-a parut ca i-ar stimula creativitatea si ca mi-ar da si mie posibilitatea sa-i "accesez" gandurile. In acelasi timp, o pot invata sa foloseasca un program de editare pe computer, si asa as putea s-o ajut sa se familiarizeze cu tehnologia, dar fara a deveni sclava ei. 

 

Asta am facut acum, dar e mica, inca, si a functionat. Dar pe mine m-ar ajuta discutiile pe subiectul asta, ca sa ma pregatesc pentru ce va urma.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:47

Cat priveste un raspuns personal nu consider varsta in sine 8 ani sau 16 ani sau 50 de ani un impediment fata de posesia unui iPhone. Criteriul microsocial  sau macrosocial a existat si va exista intotdeauna nu-i putem controla existenta si impactul. Personal cred ca aspectul financiar (disponibilitatea) va fi cel determinant. Ca la oricare alt obiect si sau dorinta nu trebuie sa se numeasca iPhone. Atata timp cat va exista disponibilitatea financiara aceste dorinte vor fi realizate inaintea altor argumente care devin secundare. Eu de exemplu am discutat cu Daria si ceea ce i-am spus a fost ca din punctul meu de vedere raportul efort financiar / timp mediu de utilizare este extrem de nerentabil adica este foarte scumpa utilizarea acestui aparat raportat la timpul in care sufera deprecierea morala sau chiar fizica. Pe romaneste sunt si alte modele(branduri) care sunt mult mai rentabile in exploatare pe unitatea de timp obtinand aceleasi rezultate. Cat te costa un iPhone/an? Dar al model? Obtinand aceleasi rezultate desigur de folosinta.

A inteles destul de bine ideea dar are 14 ani.



#14
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 15:12

Ai dreptate Marius , mai putin partea cu hilar . Intrebarile nu au legatura cu firma de telefonie.

Editat de Collins20, 18 septembrie 2016 - 15:14 .


#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 20:29

De ce trebuie parintele sa convinga un copil de 8 ani ca nu vrea sa-i cumpere iPhone?

 

S-au schimbat cumva rolurile?

Noi parintii din generatia smartphone suntem mai slabi si nu-i putem spune copilului ca nu-i cumparam si gata am inchis discutia?

 

Vorbim de un copil de 8 ani.

Daca un parinte nu considera oportun un iPhone la varsta asta nu il ia si gata, fara alte explicatii.

=====

 

 

Da, Black, e important sa-i cumperi copilului ce ii place lui dar atunci cand vrei tu. Dar la fel de important este sa-i formam si gusturile.

Eu la vremea mea i-am spus fii-mii ca daca ma bate la cap sa-i cumpar ceva, si devine insistenta nu va avea niciodata acel lucru.

Dar daca imi spune doar o data am bagat la cap si cand consider eu ca pot, ii voi lua acel lucru.



#16
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 22:15

Cat priveste un raspuns personal nu consider varsta in sine 8 ani sau 16 ani sau 50 de ani un impediment fata de posesia unui iPhone.

 

Gresit. Sanatatea unui  copil  de 8 ani este mult mai grav afectata in timp daca poseda un telefon performant zilnic asupra lui urmatorii ani definitorii pentru organism fata de sanatatea unei persoane de 50 de ani ce isi va lua pentru urmatorii 10 ani acelasi  telefon.

 

In plus daca este permis accesul in scoala cu telefon ( ma mir totusi asa inconstienta nu cred ca exista pe undeva)  la 8 ani inseamna ca intr -o sala de 30 mp emit 25 de telefoane simultan ore intregi ani intregi  pe cand o persoana de 50 de ani nu cred ca este supusa acestui fapt.

 

Sigur nu este acelasi lucru si nu se pune doar problema banilor .


Editat de mamica11, 19 septembrie 2016 - 07:36 .


#17
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 23:12

Fetita mea are tot 8 ani si la un moment dat a avut o mica tentativa, cand mi-a spus ca o prietena de-a ei are un iphone. Stiind exact ce are, i-am explicat ca ala nu era iphone, ci un mini ipod sau ceva de genul asta si ca indiferent daca avea sau nu iphone, asta nu inseamna ca automat va primi si ea unul. La noi un iphone e $700 si peste. AL meu e $700 si il am doar ptr ca fiind pe abonament putem sa ne upgrade telefoanele o data la 2 ani, deci l-am primit gratis. I-am explicat clar ca fiecare casa are regulile ei, fiecare parinte/cuplu de parinti au regulile lor si doar ca X are ceva, nu inseamna ca trebuie sa fiu si eu de acord sa-i cumpar. La fel cum noi ii cumparam ei un lucru, nu inseamna ca parintii lui X acum au vreo obligatie sa ii cumpere si ei copilului lor. Cand ne-a zis ca fetita vecinilor are laptop si vrea si ea, i-am explicat ca in primul rand, fetita vecinilor are 11 ani si in al doilea rand, daca vrea laptop, sa-si stranga bani si sa isi cumpere. In 3 luni a strans destui si si-a platit singurica laptop-ul. Drept e ca i-am competat eu vreo $50, dar restul au fost banii ei. 



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 02:17



Gresit. Sanatatea unui  copil  de 8 ani este mult mai grav afectata in timp daca poseda un telefon performant zilnic asupra lui urmatorii ani definitorii pentru organism fata de sanatatea unei persoane de 50 de ani ce isi va lua pentru urmatorii 10 ani acelasi  telefon.

 

In plus daca este permis accesul in scoala cu telefon ( ma mir totusi asa inconstienta nu cred ca exista pe undeva)  la 8 ani inseamna ca intr -o sala de 30 mp emit 25 de telefoane simultan ore intregi ani intregi  pe cand o persoana de 50 de ani nu cred ca este supusa acestui fapt.

 

Sigur nu este acelasi lucru si nu se pune doar problema banilor .

Am specificat ideea de posesie a unui iPhone sau al unui telefon sau gadget in genere scump raportat (si) la psihologia(impactul) asupra unei varste nu de telefon in sine si impactul acestuia privind sanatatea si/sau radiatiile lor raportate la paliere de varste.

Nu e un subiect ...medical.

 

Sau eu cel putin (si restul dealtfel) la acest subiect am raspuns din cate citesc din titlu.... tu nu?  [:)]  Se pare ca nu. 

 

Nu ca nu ai dreptate in ceea ce scrii ... insa daca ai fi mai atenta (la titlu) ai sesiza care este defapt subiectul la care se raspunde. [:)]



#19
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 10:03

Conteaza foarte mult si cum ai gestionat in trecut astfel de situatii.

Intotdeauna, indiferent de varsta, pot aparea situatii de genul: "colegii au, vreau si eu" indiferent ca este vorba despre o jucarie, un telefon sau chiar un animal de companie. 

Eu am explicat de fiecare data ca nu ne intereseaza ce fac/au alte persoane, cumparam ceva daca ne trebuie sau ni-l dorim cu adevarat (nu doar pentru ca ceilalti au si nu vrem sa ramanem mai prejos).

La copila mea functioneaza.



#20
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 10:25

Mai ...citesc si ma minunez. La 8 ani copilul vrea iPhone si nu stii ce sa faci. Ma gandesc cum ar fii fiumiu cam peste un an sa se milogeasca sa oi iau iPhone de vreo 800 de €!!! No Way! !! Avem eu si tacsu tel bune si scumpe,pr ca ne sunt necesare la job, deci e o investitie!!! Da copilului pt ce? ?? Sa descarce jocuri? ?? Aaaa nu nu ... Va putea sa o faca pe o tableta Eboda de 50 € ....asa o ora pe zi. Si cam atat. La 8 ani prioritatea e scoala, dezvoltarea educationala! Si socializarea, joaca in aer liber ,citit. O ora pe o tableta e mai mult decat ok


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -