Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 5 voturi

Cum conving un copil de 8 ani ca nu ii cumpar IPhone cand colegii lui au deja?


422 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 12:49

Am primit o intrebare: Cum pot convinge un copil de 8 ani sa nu fie influentat de colegii sai care au telefoane performante sa nu aiba pretentii sa-i ofer un telefon s-au o tableta costisitoare?

 

Asteptam sfaturi si raspunsuri din partea voastra. Raspunsul meu mai jos...

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 12:50

Explicandu-i care este rolul telefonului si utilitatea sa. Evident ca daca i se da pe mana un telefon antic, exista sansa mare ca sa se rada de el. In acest caz, mai bine fara. Dar un telefon SmartPhone cu ecran mare dar fara parametrii exagerati se poate cumpara la preturi accesibile.

Revenind la metode de convingere as insista pe:
- valoarea banului: este un telefon f. scump. "Ce se intampla daca il pierzi, ti-l fura, iti da cineva branci si il scapi si se sparge. Iti asumi aceasta responsabilitate?" Sau mai simplu: "deocamdata nu ne prmitem un astfel de telefon, dar putem sa strangem impreuna bani ca sa primesti un IPhone - ultimul tip cand implinesti varsta de... X ani"
- prin a sublinia ca popularitatea si increderea in sine nu se obtine printr-un telefon. Cautati exemple negative cu colegi care au deja Iphone dar nu sunt asa de populari. Su pozitive cu copii care nu au IPhone sau telefon scump dar sunt populari prin faptul ca sunt inteligenti, au note bune, au umor, su incredere in ei, etc.

Inchei prin a spune ca cel mai important este sa stai de vorba cu copilul tau. Sa-l intelegi. Sa intelegi de ce isi doreste musai un telefon scump. Invata sa-l asculti inainte sa spui NU, sa empatizezi cu el. Spune-i o poveste personala, ceva de genul: "cat ti-ai dorit tu cand eram mica sa ai bicicleta si nu aveai cand toti copiii de pe strada aveau". Cauta o poveste cu care el sa relationeze emotional. Si abai apoi explicai ca sa mai astepte. Nu-i spune nu direct. Ofera-i o alternativa, o speranta, un drum pe care el sa-l urmeze catre asi atinge obiectvul. Dupa o saptamana, o luna, reia povestea. Intreaba-l cum se simte acum ca nu are acel telefon. Daca este in favoarea ta poti sa-i spui: "uite ca si fara telefon scump ai..." etc.



#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 12:53

Iata si o completare / intrebare adiacenta de la acelasi eveniment co-organizat de catre Desprecopii.com pe tema internetului si a tehnologiei pentru copii.

 

"Nu as vrea sa ii iau copilului telefon pana la 14 ani dar la școala au toți copii. Se simte inferior. Cum putem gestiona aceasta situație?"



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 13:00

Eu as merge pe varianta cu ok, tu iti doresti acel telefon. Dar noi (parintii) nu consideram ca iti este cu adevarat necesar. Consideram ca te-ai descurca la fel de bine cu un telefon mai ieftin. Daca copilul insista, i-as spune "Foarte bine. Desi noi nu ti-am lua un astfel de telefon, am putea fi de acord sa te ajutam sa castigi tu insuti banii ca sa ti-l cumperi. Asta inseamna ca vom stabili impreuna ce anume poti tu sa faci ca sa castigi suficienti bani pentru a ti-l cumpara. Cand ai reusit sa aduni intreaga suma, suntem de acord sa mergem cu tine sa ti-l cumperi. Atentie! Daca telefonul se va strica, noi nu il vom inlocui."

 

Apoi as cauta impreuna cu el sa valorizez anumite treburi casnice de care fuge de obicei. Exclud din asta performantele scolare, dar se pot lua in considerare rezultatele extrascolare, de genul concursurilor sau olimpiadelor. Si l-as incuraja in a dobandi banii cu care sa-si cumpere telefonul dorit. 

 

Eventual, pot sa-i mai spun ceva de genul: "Eu consider ca un telefon in valoare de "atat" iti este suficient. Dar daca tu vrei alt telefon, poti strange singur suma respectiva, iar noi vom contribui cu "atat" la asta."



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 13:38

La 8 ani ? IPhone ! hai ca sunteti interesanti ....

Nu stiu de ce sunt primiti copiii la scoala cu telefon . Daca scoala a devenit un playground for showing off acolo trebuie cautat raspunsul si strict interzisa folosirea lor . La noi au voie dar parintele trebuie sa dea acordul in scris ca fiul/fiica are voie sa vina la scoala cu telefon , apoi la prima ora toate telefoanele se aduna intr-o cutie care sta la secretariat . Le primesc inainte de plecare .
Vor sa introduca o lege astfel incat pana la 16 ani copiii sa nu utilizeze decat Nokia 1234 , adica acel telefon cu care poti doar sa vorbesti si sa transmiti un mesaj scurt , fara fotografii.

Daca li se incurajeaza alte pasiuni si preocupari copiii uita de telefon.
Nu sunt formule magice , valabile pentru toti , fiecare isi cunoate copilul si stie unde poate insiste

Editat de Collins20, 18 septembrie 2016 - 13:39 .


#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 13:47

Iata si o completare / intrebare adiacenta de la acelasi eveniment co-organizat de catre Desprecopii.com pe tema internetului si a tehnologiei pentru copii.
 
"Nu as vrea sa ii iau copilului telefon pana la 14 ani dar la școala au toți copii. Se simte inferior. Cum putem gestiona aceasta situație?"

Problema e a parintilor , ei au folosit cuvantul "inferior"
Nu cred ca poti fi inferior sau superior daca ai un anumit lucru. Un telefon e ceva pe care oricine il poate avea , deci lipsa lui nunte face inferior ci doar ca nu ai telefon .

Dar daca copilul isi doreste , si are peste 12 ani , de ce nu ? dar trebuie insistat ca nu e un lucru important . Eu si daca ii iau cel mai scump telefon nu ii spun sa aiba mare grija ca e scump . important e ceoate face cu el , pentru ce il are , daca e absolut necesar . Iar daca l-a pierdut , aleluia .
Niciodata cand i-am cumparat fetei lucruri scumpe nu i-am spus cat costa ci cat de mult ii foloseste .

Si apoi , daca urmaresti documentarul despre sclavia celor care lucreaza pentru iphone nu-ti mai vine sa il tii in mana .

#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 13:57

La 8 ani ? IPhone ! hai ca sunteti interesanti ....

 

 

[:D] in functie de cat valorizezi activitatile, poate dura si doi-trei ani sa si-l castige. [:D] In atata timp, isi poate pierde interesul.

 

Apoi, daca reuseste si aduna toata suma, se poate sta de vorba cu el, si arata cate alte chestii isi poate cumpara din acei bani. In felul asta, are varianta sa renunte si sa foloseasca altfel banii meritati. Dar daca tot il vrea, faptul ca si l-a castigat singur ar trebui sa conteze macar cat sa aiba o grija mai buna de el.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:03

Eu nu prea sunt de acord cu stransul banilor , in primul rand e o suma mare , in al doilea rand nu inseamna ca daca are bani isi poate cuara lucruri necorespunzatoare varstei . daca parintii considera necesar il cumpara si gata , pe mine ma deranjeaza santajul care se creaza dupa .
-Ti-am luat iph , trebuie sa ..., sau " pentru o ora la telefon o ora de citit ,....

#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:11

pe mine ma deranjeaza santajul care se creaza dupa .
-Ti-am luat iph , trebuie sa ..., sau " pentru o ora la telefon o ora de citit ,....

 

 

Mda, si asta e adevarat... 



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:28

Noivorbim discutii aici atat timp cat evenimentul la care ati participat este sustinut de o companie de telefoane care lanseaza pachete speciale pentru copii. Mi-am pierdut timpul cu raspunsuri . Sorry.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -