Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Indemnizaţie de 35.000 de euro pentru creşterea copilului?

indemnizatie cresterea copilului

158 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 13:41

Eu cred ca ar trebui sa fie o suma fixa si relativ decenta ptr toate mamele. Acelea care isi permit mai mult isi permit si fara banii de CIC, iar indemnizatia de CIC ar trebui sa fie suficienta ptr perioada de 2ani, dar oarecumva sa stimuleze reintoarcerea la serviciu.

Undeva intre salariul mediu si cel minim pe economie. 

 

mai corect ar fi plafonarea indemnizatiei la o valoare maxima. sau sa se stabileasca valori diferite ale indemnizatiei, in functie de intervalele de salarizare.

ma gandesc, oare nu s-or fi facut deja smecherii, cu salariul umflat artificial in ultimele 10-12 luni, tocmai pentru a beneficia viitoarea mamica de o indemnizatie CIC generoasa ?



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 13:47



de ce e aberatie daca e procent din salariul avut anterior, deci in legatura si cu contributia anterioara?

Ce zici daca platesc in 12 luni 42.000 euro si primesc in 36 de luni 105.000 euro? Legal desigur ....o fi sau nu o aberatie?  [:)]

 

Dar daca fac asta lunar nu anual? Si platesc 42.000 euro/luna x 12 luni si primesc 35.000 euro luna x 36 luni? Suna interesant un profit net de acest gen? Ia sa vedem? 

1.260.000-504.000 = 756.000

- adica 21.000 euro profit net /luna timp de 3 ani o fi aberant nu o fi?  

 

Daca tu ai fi firma de asigurare ai face asta? Falimentul ar aparea dupa... ?



#13
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 14:13

mai corect ar fi plafonarea indemnizatiei la o valoare maxima. sau sa se stabileasca valori diferite ale indemnizatiei, in functie de intervalele de salarizare.

ma gandesc, oare nu s-or fi facut deja smecherii, cu salariul umflat artificial in ultimele 10-12 luni, tocmai pentru a beneficia viitoarea mamica de o indemnizatie CIC generoasa ?

 

Foarte putini angajatori ar face asta, mai degraba nu le maresc salariul ptr ca stiu ca pleaca cel putin 2ani si poate nici nu se mai reintorc la vechiul loc de munca. 

Iar ptr prima parte, eu cred ca ne complicam singuri, ce atatea calcule ?! copilul e tot copil indiferent de venitul mamei, iar ptr mamele se descurca diferit, bravo lor!



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 14:19

apropos de subiectul de fata, normal ca incep sa apara si articole-pamflet.

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

http://www.timesnewr...are-23-de-copii



#15
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 14:22

Eu cred ca ar trebui sa fie o suma fixa si relativ decenta ptr toate mamele. Acelea care isi permit mai mult isi permit si fara banii de CIC, iar indemnizatia de CIC ar trebui sa fie suficienta ptr perioada de 2ani, dar oarecumva sa stimuleze reintoarcerea la serviciu.

Undeva intre salariul mediu si cel minim pe economie. 

Relativ decenta asta e fff relativ.

 

Daca "decent" ar fi sa zicem, ca ordin de marime 1500 lei...cati copii romani, din familii cu venituri medii s-ar naste si cati copii din familii sarace si f sarace? Sa ne amintim cate tigari si bautura se cumpara de banii astia...ohooo

 

Eu nu ma mai pun la socoteala, mai ales ca am prins cum a fost mai prost, 600lei/luna la primul si 1200 la al doilea, asa ca am beneficiat de ajutor fix 6 luni la prima si 1 an la al doilea....

 

Nu, nu e corect si nu e normal sa fie egal pt toata lumea, pentru ca in anumite cazuri nu copiii ar beneficia.

 

Corect si egal ar fi sa existe tichete pentru: lapte, haine, mai tarziu...gradinita, rechizite, after school si puteti adauga ce doriti, TICHETE cu care sa nu se poata achizitiona altceva.


Editat de oana_s, 06 septembrie 2016 - 14:32 .


#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 14:27

Sa nu mai spun ca indemnizatia iti vine dupa 2-3 luni.

 

Mie mi-a venit dupa 7. Eroare de sistem.



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 14:55

indemnizatia cu pricina a fost suspendata astazi, in urma unui control de la ministerul muncii.

indemnizatia era acordata unui barbat (probabil el avea veniturile cele mai mari in familie si tare ma indoiesc ca a intrat efectiv in CIC, mai ales ca legea permite persoanelor aflate in CIC sa desfasoare activitati care le aduc venituri), a apucat sa incaseze o singura indemnizatie (cea ptr luna iulie), cica isi desfasoara activitatea in mod independent si a avut castiguri lunare nete de aprox 190.000 lei (da, aproape doua miliarde in lei vechi).

http://www.stirileka...ntan_68518.html



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 15:05

Eu cred ca ar trebui sa fie o suma fixa si relativ decenta ptr toate mamele. Acelea care isi permit mai mult isi permit si fara banii de CIC, iar indemnizatia de CIC ar trebui sa fie suficienta ptr perioada de 2ani, dar oarecumva sa stimuleze reintoarcerea la serviciu.

Undeva intre salariul mediu si cel minim pe economie. 

si eu sunt de aceeasi parere  [flo2]



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 16:06

mai multe detalii despre beneficiarul indemnizatiei

http://www.stirileka...vele_68541.html

daca eram in locul lui, mi-ar fi crapat obrazul de rusine sa cer indemnizatia de CIC.

dar asa sunt unii oameni, cu cat au mai multi bani, cu atat nu le ajung, nu le-ar fi rusine...



#20
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 17:09

Ce zici daca platesc in 12 luni 42.000 euro si primesc in 36 de luni 105.000 euro? Legal desigur ....o fi sau nu o aberatie?  [:)]

 

Dar daca fac asta lunar nu anual? Si platesc 42.000 euro/luna x 12 luni si primesc 35.000 euro luna x 36 luni? Suna interesant un profit net de acest gen? Ia sa vedem? 

1.260.000-504.000 = 756.000

- adica 21.000 euro profit net /luna timp de 3 ani o fi aberant nu o fi?  

 

Daca tu ai fi firma de asigurare ai face asta? Falimentul ar aparea dupa... ?

zic ca e vorba de cotizatia pe 2 ani, nu pe unul, si concediul stiam ca e tot 2 ani, nu 3, asa ca nu inteleg calculele. plus ca nu cred ca cineva a intrat direct din pozitia de casnica la salariu de peste 40 de mii, asa c-o mai fi platit cate ceva si inainte.





Etichetat si cu indemnizatie, cresterea copilului

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -