Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Indemnizaţie de 35.000 de euro pentru creşterea copilului?

indemnizatie cresterea copilului

158 raspunsuri la acest subiect

#151
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 12:30

ANAF-ul putea sa-l controleze pe omul asta tot anul sau anii trecuti. banuiesc ca nu e plin sibiul de independenti care declara si platesc impozite pe sume de 50000. Acum ca trebuia sa beneficieze de o prestatie sociala, gata e controlabil si luat la puricat. ANAF-ul tb sa stie deja ce a declarat si de ce omul ala.

ANAF are si rol de control la fel ca oricare agentie fiscala din lume. Efectuarea controalelor tine de mai multe criterii. Nu trebuie sa existe o motivatie neaparat externa sau daca exista si determina un control nu este nimic spectaculos. Asocierea unui control prealabil sau ulterior cu terte beneficii fiscale sau nonfiscale este ceva firesc.



#152
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 19:31

ANAF-ul putea sa-l controleze pe omul asta tot anul sau anii trecuti. banuiesc ca nu e plin sibiul de independenti care declara si platesc impozite pe sume de 50000. Acum ca trebuia sa beneficieze de o prestatie sociala, gata e controlabil si luat la puricat. ANAF-ul tb sa stie deja ce a declarat si de ce omul ala.

 

Mai bine mai tarziu decat niciodata. Nu cred ca expresia "Hotul neprins e negustor cinstit" poate fi valabila cand e vorba de decontare de la buget. Si daca nu a facut nici un mismas nu are de ce sa se teama de nici un control.

IRS-ul aici imi ia declaratiile fiscale in fiecare an si auditeaza prin tragere la sorti. Dar cand te-au prins iti calculeaza la sange ce trebuia sa platesti si apoi iti baga dobanda. Unii intra in faliment dupa un audit IRS. Si IRS-ul nu te auditeaza anual, te ia pe incredere, dar daca te-au prins te-au prins.



#153
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 07:37

Dar mir în general, problema cu anaf ul mi se pare, pe lângă partea bună de control, etc. Este aceea că îți blochează si îți "taie" conturile si veniturile supuse controlului, pe o perioadă destul de lungă, pentru că au proceduri stufoase si lungi, iar dacă ești onest, până demonstrează ei treaba asta, ajungi la faliment. Probabil nu e cazul celui de fata, dar cunosc personal cazuri cu conturi blocate chiar și peste 1 an.

#154
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 07:56

Dar mir în general, problema cu anaf ul mi se pare, pe lângă partea bună de control, etc. Este aceea că îți blochează si îți "taie" conturile si veniturile supuse controlului, pe o perioadă destul de lungă, pentru că au proceduri stufoase si lungi, iar dacă ești onest, până demonstrează ei treaba asta, ajungi la faliment. Probabil nu e cazul celui de fata, dar cunosc personal cazuri cu conturi blocate chiar și peste 1 an.

Informatia este gresita. ANAF blocheaza conturile bancare doar pentru cazurile de executie financiara. Pe romaneste te anunta in scris ca ai datorii fiscale neachitate vechi, care sunt, de cand sunt, te invita la sediul ANAF pentru clarificare in cazul in care nu esti de acord cu acele valori sau sa-ti achiti obligatiie fiscale daca esti de acord. Dupa o perioada te avertizeaza in scris din nou daca nu faci nimic ca vor lua masuri asiguratorii incusiv blocarea conturilor bancare.... si daca nu faci nimic aplica aceste masuri. 

Deci nu se intampla peste noapte, fara sa fi anuntat, doar ca la un moment dat daca nu faci nimic aplica legea.



#155
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 08:34

Si in alte parti se blocheaza conturile daca exista neplata. Este un plafon minim pe care il lasa liber ceva calculat in functie de venitul mediu dar in rest se blocheaza tot si stiu caz in care nu a platit sotul si au fost blocate inclusiv conturile sotiei. Tara europeana.

 

cat despre 35 000 de euro pe luna indemnizatie e de coma situatia, ce sa mai zic. Indiferent ce contributii apucase sa dea la stat doi ani banii astia sunt jegmanire pe fata.,



#156
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 10:18

"Indemnizaţia-record de 35 de mii de euro pentru creşterea copilului este suspendată de la plată. Fiscul verifică dacă veniturile declarate în acest caz sunt reale şi dacă s-au plătit la stat toate impozitele. " Eu înțeleg din informația asta ca tăticul respectiv nu își primește banii până nu se dovedește nevinovăția , dacă este onest, cum am spus, totuși nu își primește banii pe perioada cercetărilor. Deci?

#157
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 10:29

"Indemnizaţia-record de 35 de mii de euro pentru creşterea copilului este suspendată de la plată. Fiscul verifică dacă veniturile declarate în acest caz sunt reale şi dacă s-au plătit la stat toate impozitele. " Eu înțeleg din informația asta ca tăticul respectiv nu își primește banii până nu se dovedește nevinovăția , dacă este onest, cum am spus, totuși nu își primește banii pe perioada cercetărilor. Deci?

Zica ca suntem la tribunal. ANAF face ceea ce in orce alta stat fiscul face. Verifica. Pe perioada verificarilor plata este suspendata. La finalizare daca este in regula se vor face toate platile cf legii. Durata verificarilor nu vor depasi 1 luna iar plata se face lunar.



#158
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 10:55

Era doar un argument la afirmația mea. Bine ar fi să fie o lună, toate ar merge strună.

#159
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 15:47

dar de umblat la lege oare vor umbla? 





Etichetat si cu indemnizatie, cresterea copilului

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -