Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La volan.... in Romania

sofet la volan accidente

181 raspunsuri la acest subiect

#21
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 09 august 2016 - 11:49

Situatia s-ar mai imbunatati  daca politia si_ar schimba optica (ha!) si daca drumurile noi ar fi gandite si executate cu capul ( stiu  , vin exemplele cu poze) 

Asta ar fi o reglementare cu forta pentru ca in adancime problema  este de fapt nerezolvabila. Educatia in trafic incepe devreme .

Dar nu e vorba doar de smecherie ,eu m_am convins  ca multe lucruri pur si simplu nu se stiu. E prost sistemul prin care se ia carnetul. Asta pentru cine trece prin el pentru ca de ex cumnatul meu  a luat diploma  platit si conduce bine merci de multi ani.  Injura, depaseste, bea bere (am vazut cu ochii mei asta ) si conduce.

 

Pai si l-ai raportat undeva? ca datoria ta civica asa presupune.



#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 09 august 2016 - 11:57

Acum cateva luni a fost in Zurich un accident cu un tir, condus de un sofer roman...nu a vazut coloana de masini pe autostrada, a incercat sa evite si asa a zburat cu tirul vreo 15 min...a cazut intr-un rau...spre norocul lui, nu a fost ft grav, si-a rupt doar picioarele..lucra pt o firma nemteasca.

 

Acum 2 saptamani insa, a fost un accident soldat cu 4 morti, produs tot de un sofer de tir roman, care lucra lucra pt o firma din Italia...partea de sud si de nord a Elvetiei sunt legate printr-un tunel...acolo mereu e aglomerat, la un moment dat din 2 benzi ramane doar una...in fata era un tir, in spatele lui o masina (familie din Germania, care venea din vacanta, parintii 43 de ani, fetele 8 si 12 ani)....tirul care a venit din spate a vazut prea tarziu coloana, asa ca a intrat in masina si a proptit-o in tirul din fata, mai bine zis, a facut-o acordeon...am vazut poze pe net si masina pur si simplu nu se mai vedea intre cele 2 tiruri...toti ocupantii au decedat...tirurile erau incarcate cu granit si cu apa, asa ca intai au trebuit sa le descarce...soferul roman era in stare critica si el...trist, tare trist  [:(]

 

Noi mergem prin tunelul respectiv din cand in cand si se stie ca la intrarea lui e mereu aglomerat...deci nu inteleg cum de n-a vazut coloana..probabil era ocupat cu altceva..sunt curioasa ce va spune ancheta.


Editat de Ella73, 09 august 2016 - 11:59 .


#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 09 august 2016 - 12:05

Am gasit si poze  [:(]

 

Cele 2 tiruri:

 

ac576949-8f65-448e-a52a-ff03f1df7b2e.jpeg

 

Si masina:

 

20160726-1200-incidente-a2-camion-auto-piotta-DSC-0384.jpg



#24
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 august 2016 - 12:12

Otilia, i am spus o data si mi_a ras in nas ca nu iese berea cat bea la fiola politiei si culmea e ca asa e. A fost implicat in accident in afara tarii dupa ce a baut bere pe plaja si nu l- au declarat baut. Insa la 40 de grade si o cutie iti incetineste instinctele sa nu imi spuna el mie altceva. Oricum eu bere pe plaja doar la est europeni vad. Asta e alta chestie ce tine de educatie.

Ceilalti beau cafea, ness,apa sucuri dar nu alcool pe plaja . 

 


Editat de mamica11, 09 august 2016 - 12:21 .


#25
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 august 2016 - 12:33

Otilia, i am spus o data si mi_a ras in nas ca nu iese berea cat bea la fiola politiei si culmea e ca asa e. A fost implicat in accident in afara tarii dupa ce a baut bere pe plaja si nu l au declarat baut. Insa la 40 de grade si o cutie iti incetineste instinctele sa nu imi spuna el mie altceva. Oricum eu bere pe plaja doar la sst europei vad. Asta chestie de tine de educatia. Destul bea cateva, ness,apa sucuri dar nu alcool.


Sunt tari din Europa unde se accepta sa consumi o cantitate mica de alcool inainte sa te sui la volan Iar aparatura de control ("fiola", alcoolmetru, breathalyzer etc) e setata pentru aceasta limita. In Romania e 0, in Scotia limita legal e 22 micrograme de alcool/100 ml de respiratie, echivalentul unei "doze" de bere sau a unui pahar mic de vin. In restul UK e mai mare limita legala, 35 micrograms alcohol/100 ml) deci cam o "pinta de bere", sau un pahar mare de vin. Bineinteles, e diferit de la o persoana la alta, circumstante, greutate etc etc, si multa lume (inclusiv sotul personal) prefera sa nu consume deloc daca urmeaza sa se suie la volan, dar legal se accepta o cantitate mica de alcool "la bord". A, si sa stiti ca se pot cumpara "breathalyzer"e personale, sa poata omul sa verifice daca e OK sa se suie la volan dupa ce a consumat alcohol - am inteles ca sunt f utile "a doua zi", cand omul crede ca e OK sa conduca, dar practic e posibil sa mai fie in stare de ebrietate, din pdv legal.

Editat de DarkBendis, 09 august 2016 - 12:36 .


#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:14

Din pacate da, e din ce in ce mai greu si mai periculos sa conduci.

Si eu cred ca e vorba de oameni aici, insa nici Politia nu exista pe drumuri.

Spuneam la alt subiect ca in bucuresti nu vezi picior de politist, asa e si pe drumurile din tara. Rar, rar sa fie cate unul...

Eu vara circul mult...linia continua nu mai e demult o interdictie la depasire, un semafor care restrictioneaza circulatia pe o banda, la niste lucrari, e pentru fraieri, cei destepti trec pe langa el, indiferent de culoare. Prin zonele in care circul eu, soferii din VL par sa mearga dupa alte reguli de circulatie si probabil ca nu exista politie in judet, din moment ce inca au carnete. Similar cei din AG.

Recent am fost deviat de pe A1, era un tir rasturnat, si o coloana de masini, ca un sarpe, a ocolit printr-o localitate intrand iar pe autostrada dupa accident. Evident ca multi smecheri nu mergeau in coloana, erau tot intr-o depasire, iar daca venea ceva din sens invers, ori se urcau pe tine, sa-i lasi sa intre, ori aia din fata se duceau in sant pur si simplu.

Aici nu-i vorba decat de faptul ca li se permite. Daca ar sti ca pot da peste vreun politist, n-ar incerca asa ceva.

Dar stiu sigur ca nu exista cine sa-i vada, in afara de cei de care oricum nu le pasa.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:25

sigur, stiu asta. Dar nu au cum sa ii gaseasca ca sa plătească amenda, asta ziceam.

 

edit: cei cu nr de Belgia sunt la fel. Noua chichița a anului :). 

 

Mihaela,noua ne-a venit acasa(in Germania)amenda primita in Viena!Dupa vreo 2 -3 luni.

 

Deci se poate.



#28
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:35

Noi am fost ieri, nu departe, pana la Hateg. Am mers pe Arad-Caransebes.

    Drumul ok, cei din trafic destul de cumpatati, dar vorbitul la mobile in timp ce conduceau ... ceva de groaza.

Am ramas dezamagita de faimosul Prislop. Drumul de 11 km (Hateg - Silvasu de Sus) pana sus la manastire este ceva de nedescris. Acolo era plin-plin de turisti din toate colturile tarii, dar acel drum, cu cate o fasie de asfalt, horror. Rusine primariilor din acea zona, mare rusine.



#29
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:35

Lipsa educatiei si drumurile sunt principalele cauze la acest haos. Apoi urmeaza celelalte lacune ...politia corupta, scoala facuta ca sa fie ..etc

#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 august 2016 - 16:32

Eu una nu anunt cu farurile daca vad un radar. Pai daca un tâmpit care goneste ma loveste pe mine intr-o zi? Ca nu se invata niciodată minte daca nu ia cateva amenzi. Plus ca mai e problema masinilor puternice care se gasesc astazi. Romanii conduceau potolit ca aveau Dacii înainte, asa ca nu s-a gândit nimeni sa-i educe cum sa stăpânească caii putere din zilele noastre. In primul rand am vazut ca tinerii, pe care ii ajuta parintii destul de inconstienti, isi iau masini teribiliste si fac manevre care mai de care, pentru varsta lor e normala nevoia de adrenalina, tocmai de aia ar trebui tinuti in frau macar de adulții din jurul lor, daca legislatia inca nu e performanta. Plus si noi toti trebuie sa respectam regulile de circulație si la volan si pe trotuar. Eu una le atrag atentia pensionarilor sau copiilor care se avanta pe trecere printre masini. A, si am mai observat o alta problema " moderna"... minutele astea nelimitate la telefon, din cauza carora majoritatea oamenilor, soferi de autobuze, pietoni..etc stau cu orele la telefon!!



Etichetat si cu sofet, la volan, accidente

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -