Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La volan.... in Romania

sofet la volan accidente

181 raspunsuri la acest subiect

#41
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 10 august 2016 - 09:30

Rufus, ai mare dreptate...noi cand venim in tara preferam sa fim fraierii  [:)] prefer sa ajung mai tarziu decat sa fac vreun accident. 

 

Eu nu inteleg de ce atata graba la romani...ca si aici trebuie sa ajungi la job, trebuie sa iei copilul de la after etc etc...cu toate astea, lumea e calma, amabila, de claxonat, nu se claxoneaza (mai doarme cate unul la stop, dar il astepti sa se trezeasca)...daca esti in apropiere de trecerea de pietoni, soferul opreste automat si te invita sa treci...in Romania iti creste barba pana treci strada pe trecere  [zirea]

 

Noi stam in afara Bucurestiului cand venim in tara si mijloace de transport in comun nu sunt, asa ca suntem nevoiti sa folosim masina pt a veni in Bucuresti..seara insa e liniste, sunt ft putine masini pe strada.

 

Din cate stiu, Bucurestiul nu este facut pt atatea masini cate circula in prezent.

 

Aici de ex, cand se construieste o cladire, automat se construieste si parcare...mai toate bloculetele au si parcare subterana...de ce nu se poate face si in Bucuresti lucrul asta ? una din benzi e ocupata cu masini parcate...chiar daca masinile s-ar ridica si s-ar da amenzi, problema locurilor de parcare ramane.

 

Aici limita la alcool e 0.5...a fost 0.8, dar au redus-o acum cativa ani.

Si noi bem bere sau cocktail-uri cand suntem la plaja in tarile calde, dar nu conducem dupa  [:)] si nu stam la soare, dar toata ziua suntem pe plaja, la umbra sau in apa.

 

Aici de exemplu amenzile sunt cu atat mai mari, cu cat limita de viteza e mai mica...de ex, avem zone in oras cu limita de 30 km/h....daca depasesti cu peste 15 km, ti se ridica permisul si amenda e de cateva mii de franci...daca depasesti cu peste 15 km pe autostrada (limita e de 120), atunci platesti doar 200-300 fr.

 

Si al meu a primit amenda din Germania..presupun ca tarile din vest coopereaza aici...si la noi poti vedea cine e proprietarul unei masini pe net, dar numai daca nr nu e restrictionat..noi de ex am ales sa nu avem nr publice.



#42
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 august 2016 - 09:37

Si eu sunt sofer, dar unul destul de potolit in trafic, nu bag viteza aiurea, sunt pe principiul ca mai bine ajung la destinatie cu 5 minute mai tarziu, decat sa nu mai ajung deloc.

Ce am mai observat eu in trafic, si in oras si in afara:

- semnalul la schimbarea directiei e optional la unii. Sunt soferi, destul de multi, care nu mai semnalizeaza la schimbarea directiei: viraje, schimbat banda etc. Lucru care ma cam deruteaza in trafic. Ok, pastrez distanta fata de cel din fata si nu am probleme, dar pur si simplu ma deruteaza.

- masini parcate in curbe, cand pur si simplu trebuie sa ma duc pe bada cealalta ca sa pot merge mai departe. O porcarie inimaginabila. Am pe unii pe stradute, au o companie de curierat, si cand isi au tot parcul auto acolo, ocupa toate curba, sedil firmei fiind pe colt, atunci si masinile le parcheaza in curba. E drept, pe acolo se circula cu viteze mici, dar totusi, nu-i in regula deloc. Trebuie sa iau adresa exacta si sa fac o reclamatie la politie. Altadata parcase o duba intr-o curba, undeva pe benzile 1 si 2, jumatate pe fiecare banda, eu veneam de pe o straduta laterala, si pur si simplu nu vedeam NIMIC, doar masinile ce treceau prin dreptul meu, cu ceva viteza, dar nu vedeam mai in spate. Ala imi obtura toata vizibilitateaa stanga, pe drapta pe banda 1, numai masini parcate, nu ma puteam duce provizoriu nici acolo, trebuie sa ies doar pe banda 2 a strazii. Pur si simplu m-am dat jos si l-am rugat pe nenea ala (era in masina) sa o lipeasca mai inspre bordura, ca eu nu vad nimic si n-am cum sa ma inscriu.... Noroc ca nu m-a luat la bataie omul, era destul de potolit 

- motociclisti care circula pe trotuar, pentru ca traficul pe strada este foarte aglomerat!!! si astfel mai castiga si ei timp!! Recunosc, asta a fost acum cativa ani, cand fetele erau inca mici, prin 2009-2010-2011 m-am lovit de aceasta problema. Ocupam mult din trotuar, cei drept, caci eram cu carucior, tricicleta, 2 copii mici dupa mine, ce era sa fac?? Eram totusi pe trotuar!! Si veneau astia rapid in spatele meu, si pentru ca nu aveau loc de mine si copii, incepeau sa tureze motoarele tare, ca sa ma simt si sa-i las sa treaca! Era un cosmar, copii se speriau foarte tare, incepeau  sa planga, imi lua timp sa-si linistesc, stiti cum e cu copiii mici... neplacut total. Am facut cateva reclamatii la politie in care povesteam ce se petrecere, ei mai imi raspundeau inapoi ca au aplicat controale si amenzi in zona (nu i-a vazut niciodata, dar or fi dat amenzi, caci uneori parca se mai domolea treaba prin zona, apoi iarasi, iar scriam si tot asa... ). Eram in razboi total cu ei, m-am si certat rau cu unul, cand mi-a zis "doamna, dar ocupati tot trotuarul!! Ne grabim si noi, nu avem timp si vedeti ce e pe strada" Nu mai spune?? I-am luat nr-ul si pac o noua reclamatie... in ultimii ani nu am mai vazut astfel de specimene.. Asa ca e timpul pt noi reclamatii  [:-)))]

- la fel masini parcate in dreptul trecerilor de pietoni, in care nu prea ai vizibilitate si f greu vezi pe unul care are intentia sa treaca...

- soferi care nu dau prioritate pietonilor, si au vizibilitate, ca semne sa stau pe loc imi fac. Am patit de cateva ori si chestii de genul asta.

- soferi care cand vad ca sunt depasiti, incep sa se dea mai sper axul drumului, accelereaza, probbail sunt loviti in orgoliu si nu-si  mai respecta obligatiile celui care este depasit

- ce am mai observat ca s-a imbunatatit, este politia. Politistii sunt mai respectuosi, mai politicosi, nu mai au atitudinea de sef superm de odinioara. Astia cu care am mai intrat eu in contact in ultima vreme asa i-am vazut a fi...



#43
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 august 2016 - 11:04

Vad ca multi se intreaba de ce politia/autoritatile responsabile nu aplica legea, de ce nu se dau amenzi. Asta este cheia. Soferii se "educa" cu spaima amenzii. Stiu ca suna cam nepotrivit sau brutal, dar cand stii ca platesti 125$ ca ai parcat ilegal sa vezi ca nu-ti mai da mana sa incalci legea.

Si noi am luat amenzi, am platit, ne-a usturat buzunarul. Nu s-a mai repetat.

 

 

 

absolut corect. NU se dau amenzi, sau nu se dau destule.



#44
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 august 2016 - 11:18

Rufus, ai mare dreptate...noi cand venim in tara preferam sa fim fraierii  [:)] prefer sa ajung mai tarziu decat sa fac vreun accident. 

 

 

Ella, singura problema este ca trebuie sa fii fraier zilnic.

Unii pot face asta.

Dar zau, sunt momente cand pur si simplu te revolta acest sistem devenit aproape regula.

Si aici este de competenta politiei sa reglementeze acest lucru.

Daca nu cureti rahatul de pe strada de la cainele tau, nu e atat de periculos ca atunci cand conduci in trafic cu niste descreierati. Legea se incalca in ambele cazuri...doar ca sunt tratate cu aceeasi (lipsa de) responsabilitate de autoritati. Iar in al doilea caz, se moare...



#45
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 august 2016 - 11:30

 Prin zonele in care circul eu, soferii din VL par sa mearga dupa alte reguli de circulatie si probabil ca nu exista politie in judet, din moment ce inca au carnete. Similar cei din AG.

 

 

 

la fel circula si pe aici acestia. plus cei de TL... care-s horror.



#46
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 august 2016 - 12:03

Eu sunt atat de nervoasa pe toti cei  care parcheaza aiurea si impiedica traficul pietonal si auto, pe toti aia care depasesc pe linia de tramvai si cand ajung in intersectie forteaza intrarea pe banda,  incat am zis o data (nu, nu o sa o fac) ca o sa-mi pun acid de baterie intr-o siringa si o sa le dau asa putin pe masini, sau visez sa am o masina gen James Bond, sa apas pe un buton si sa improsc masina aia cu ceva vopsea.

 

In spatele blocului avem parcare de resedinta. Pe un loc astfel inchiriat, al cuiva, a venit acum 2 saptamani o masina cu numar de GL. Nimeni nu stia la cine a venit, cine este, in geam nu avea numar de mobil. Dupa o saptamana in care a ocupat acel loc abuziv, fara sa mai plece cu masina de acolo, posesorul locului a chemat Politia. Politia i-a pus in geam o avertizare si o amenda, a verificat numarul sa nu fi fost furata sau ceva de genul asta - nu a avut cale legala sa miste masina de acolo.

Dupa 3 zile nimic. A mai venit o data politia, i-a mai pus amenda si o somatie ca in 30 de minute sa se miste de acolo. Nimic.

 

Dupa alte 2 zile am vazut masina cu  rotile dezumflate. Habar nu am cine a facut-o, banuiesc ca posesorul locului de parcare.

In seara aia pe la 11 noaptea, a fost iarasi politie si scandal. Nu stiu de ce.

Masina a disparut intr-un final.



#47
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 august 2016 - 12:26


 

Dupa alte 2 zile am vazut masina cu  rotile dezumflate. Habar nu am cine a facut-o, banuiesc ca posesorul locului de parcare.

In seara aia pe la 11 noaptea, a fost iarasi politie si scandal. Nu stiu de ce.

Masina a disparut intr-un final.

Asta-i asa ca-n "cascadorii risului"(asta ca sa fiu draguta)...de parca politia nu era in stare sa rezolve situatia din primul moment.

 

edit Totusi locurile astea d eparcare private,cum pot fi distinse de retul locurilor d eparcare,exista vreun semn distinctiv?


Editat de andacos, 10 august 2016 - 12:53 .


#48
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 august 2016 - 12:46

Daca ala plateste o amenda de 125 $ cum zice caro, si asta in fiecare zi, sunt sigur ca isi lua masina din prima...sau i-o luau astia in contul amenzilor [:)]



#49
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 10 august 2016 - 12:48

 

 

edit Totusi locurile astea d eparcare private,cum pot fi distinse de retul locurilor d eparcare,exista vreun semn distinctiv?

E scris cu vopsea pe asfalt numarul masinii pt care e rezervat locul. 



#50
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 august 2016 - 12:52

E scris cu vopsea pe asfalt numarul masinii pt care e rezervat locul. 

[:-)))] [:-)))] zau ca am zis ca am trecut de felul asta de a arata proprietarul!!!!





Etichetat si cu sofet, la volan, accidente

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -