Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

La volan.... in Romania

sofet la volan accidente

181 raspunsuri la acest subiect

LoraG76

LoraG76

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 09 august 2016 - 09:57

Si chiar nu avem sosele...asta e principalul motiv pentru care se intampla atatea accidente! Sunt enorm de multe masini pentru drumurile tarii noastre, nu avem autostrazi, e crima si pedeapsa sa traversezi tara....tiruri, carute, biciclete, toate pe europeana

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.138 mesaje

Postat 09 august 2016 - 09:59

Noi avem asa:

130 km/h pe autostrda

100 km/h pe drumurile europene

90 km/h pe celelalte drumuri

In localitate 50 km/h si pe anumite portiuni din interiorul localitati pot fi pana la 80 km/h.

==

Sunt multi inconstienti, multi, multi, vitezomani si nesimtiti. Nerabdatori sinucigasi care fac depasiri in curbe fara vizibilitate, nu au rabdare sa astepte.

Da, mi-ar placea enorm ca acestor indivizi sa nu le ia carnetele (au fost cazuri cand i-a durut in fund si au condus si fara) ci masinile si sa le dea in schimb contra unei rate lunare   moped Aixam (masinutele alea care nu prind mai mult de 45 km/h).

Sa investeasca politia in camere asezate strategic in curbe pe Valea Oltului, pe Posada, pe Dealul Negru (Valcea) si in multe alte locuri - si sa le trimita poza si amenda.

• 3

372018

372018

Membru de baza

• Membri
  • 6.350 mesaje

Postat 09 august 2016 - 10:06

Tot ce s- a spus este din pacate adevarat. Ar trebui sa se impuna niste cursuri de conduita in trafic si ar trebui ca sa se gandeasca mai mult / mai bine anume reglementari de circulatie pe diverse trasee rutiere. Sunt restrictii aiurea, care blocheaza, apoi cand in sfarsit soferii au liber, apasa acceleratia de numa, ca sa recupereze timpii pierduti. :( Da, ar trebui sa se faca mai multe la cursuri. Si nu in ultimul rand gropile dar si lucrarile facute tarziu, cand incepe scoala, se termina concediile, atunci se gasesc banii/ autoritatile sa execute reparatii, modificari etc. Totul este anapoda si cu o mare lipsa de respect din partea tuturor. Ma gandesc si la cei care desi au alternative cu parcarea, dar isi lasa masinile tot in drum sau pe trotoare.

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.336 mesaje

Postat 09 august 2016 - 10:10

Viviana, chestia e ca pe cei cu numar străin, nu are cum sa le ia amenda prin camera video. Nu exista sisteme de colaborare cu alte tari pt a urmări mașinile. Cel putin așa era acum cativa ani. Ati vazut cate numere de înmatriculare de Bulgaria si anil acesta de Belgia sunt???
  • 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.138 mesaje

Postat 09 august 2016 - 10:13

Aia cu numar de Bulgaria sunt romanasii nostri care si-au inscris masina in BG ca sa nu plateasca enorma taxa de inmatriculare.

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 24.336 mesaje

Postat 09 august 2016 - 10:15

Aia cu numar de Bulgaria sunt romanasii nostri care si-au inscris masina in BG ca sa nu plateasca enorma taxa de inmatriculare.
sigur, stiu asta. Dar nu au cum sa ii gaseasca ca sa plătească amenda, asta ziceam.

edit: cei cu nr de Belgia sunt la fel. Noua chichița a anului :). 

Editat de mihaela_s, 09 august 2016 - 10:16 .

• 0

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • 8.027 mesaje

Postat 09 august 2016 - 10:17

Eu am observat cateva masini cu numere de Bulgaria. Chiar si la blocul meu era una. Am zis ca pot fi si turisti dar cred ca e ceva smecherie la mijloc. Ma gandesc ca in felul acesta nu platesc amenzile legate de parcarile in locuri interzise.

Cand mergeam la Divertiland, chiar inainte de parc, am vazut un copil ce deschisese geamul in spate si statea bine mersi cu tot trunchiul in afara. Cred ca era cu bunicul. N-am avut timp sa ii fac o poza ca au ajuns in parcare. Dar daca aveam la ce folos. Oare face politia ceva in sensul acesta ca ma cam indoiesc.

A doua oara am vazut pe autostrada doi oameni ce stateau catarati pe baloti de paie incarcati intr-un camion. Va imaginati la ce inaltime erau ei si cu ce viteza mergea camionul.

• 0

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 august 2016 - 11:14

Bulgarii nu conduc asa prost ca romanii. 

Am pus si eu statistici mai de mult pe aici si am comentat si  αm luat rosiile dar adevarul trist ce reiesea era ca romanii nu sunt campionii accidentelor doar intre granite ci si afara foarte multe accidente in tarile adiacente sunt din vina lor.

Solutie personal cred ca nu exista pe termen scurt .

• 0

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 august 2016 - 11:35

Situatia s-ar mai imbunatati  daca politia si_ar schimba optica (ha!) si daca drumurile noi ar fi gandite si executate cu capul ( stiu  , vin exemplele cu poze) 

Asta ar fi o reglementare cu forta pentru ca in adancime problema  este de fapt nerezolvabila. Educatia in trafic incepe devreme .

Dar nu e vorba doar de smecherie ,eu m_am convins  ca multe lucruri pur si simplu nu se stiu. E prost sistemul prin care se ia carnetul. Asta pentru cine trece prin el pentru ca de ex cumnatul meu  a luat diploma  platit si conduce bine merci de multi ani.  Injura, depaseste, bea bere (am vazut cu ochii mei asta ) si conduce.

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 10.780 mesaje

Postat 09 august 2016 - 11:49

Noi venim anual in tara cu masina, vara...traseul e Nadlac-Arad-Deva-Sibiu-Pitesti-Bucuresti...pe Valea Oltului am vazut depasiri de pur si simplu mi-a stat inima in loc...in curbe si cand vizibilitatea era zero  [zirea] sau pe Dealul Negru tiruri care in momentul in care le puteai depasi, mergeau pe banda din stanga (in loc de cea din dreapta).

In Bucuresti insa am intalnit si soferi amabili, am ramas surprinsa de lucrul asta (am mers aproape zilnic cu masina prin Bucuresti timp de o saptamana).

Se circula insa mult pe linia de tramvai, desi nu ar trebui...daca cele 2 benzi sunt ocupate, smecherii merg pe linia de tramvai, apoi se baga in dreapta...ma intreb de ce permite politia lucrul asta...aici ti se ridica permisul si primesti o amenda de te ustura si-n fund.

Regulile de circulatie sunt doar pt fraieri, atata nesimtire nu am vazut pe nicaieri pe unde am mers cu masina.  

E trist pt ca de cele mai multe ori mor oameni nevinovati din cauza inconstientei altora.

Aici cei care circula cu viteze cu mult peste limita legala raman fara masini si permis de conducere...plus amenda de cateva zeci de mii de franci...si chiar inchisoare...si nu trebuie sa fie doar elvetieni, daca sunt prinsi si strainii, legea e aceeasi pt toti. 

• 1

Etichetat si cu sofet, la volan, accidente

Ultimele Intrebari

• Burta dupa nastere

un nou inceput
    - Astăzi, 01:22

• Displazie de sold - panica

alxalx
    - Astăzi, 01:08

• Sarcina

djyrin1
    - Ieri, 20:10

• Disconfort in zona intima in sarcina

dediuc1
    - Ieri, 16:19

• Colici la 13 zile sau altceva? - panica

Becky13
    - Ieri, 15:03

Grupuri

• Mamici de Septembrie 2020

Anda08
    - dec 05 2019 12:48

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

Bloguri

• Scrisoare pentru Moș Crăciun

Paulinne
    - Ieri, 23:53

• Ziua in care am plans de fericire

elena39
    - Ieri, 19:11

• Speram sa aflam sexul la bebe, dar....

annamaria95
    - Ieri, 12:42

• It is unavoidable, no matter how much you try to prevent it

Megaomgchen
    - Ieri, 02:03

• Geanta maternitate

AliceDragomir96
    - dec 13 2019 22:38

Retete

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37