Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu adolescentii in vacanta


58 raspunsuri la acest subiect

#11
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:01

Mik  - faceam si noi jocurile astea dar pe la 10 ani :) acum la 16 no way  [flo2]

 

Sa stii ca eu joc cu ei si au deja 13, 15 si 18 ani. [:)]



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:02

Noi ascultam muzica in masina - ce muzica vrea ea. A facut chiar si CD-uri cu ce sa ascultam la drum lung.

Acultam si un program rock la radio si ta-su trebuie sa recunoasca melodia, cantaretul si ea verifica cu shazam si acorda puncte.

 

Ii cedez locul din fata si impreuna cu ta-su isi verifica cunostiintele cu semnele de circulatie si reguli.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 13:08

alta idee - este sa jucati TOMANAP in masina - la un drum lung e haios.

 

Sau fazan. :)



#14
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 14:38

Multumesc mult pentru idei! [flo2] Cum sint TOMANAP si "leul care doarme"?

 

Nu m-am gindit sa-i las in fata, ar fi o placere...pentru cel desemnat. Insa cu siguranta mi-ar pune parul pe moate pentru ca nu s-ar intelege cine trece primul in fata. [batcap] Nu, nu-i drept, de ce el/ea si nu eu?!! Ca si certurile intre ei sint la ordinea zilei...

 

Castile le au pe urechi ca asculta muzica pe MP3. In fine, atunci cind se gindesc sa si le ia, sau nu e unul stricat si atunci incep iar sa se certe. [smulgpar] Audio books, recunosc, n-am incercat. DS nu merge, tot pe motive de rau de masina.

 

In masina, un joc pe care l-au inventat este sa se transforme unul in aparat de radio si celalalt sa-i spuna ce sa cinte. A mers, pina cind a ramas radioul in pana...

 

Imi pare rau ca nu mai sint numerele departamentelor pe placile de la masini (adica mai sint, insa nu prea vizibile), ca-i faceam sa invete geografia Frantei.

 

O sa incerc trucul cu harta, sa gaseasca traseul. O sa-i intreb si ce le-ar place sa mearga (mi-e teama ca unul va vrea hais si celalalt cea, numai din spirit de contradictie).

 

O chestie care ii mai intereseaza inca este audio ghidul din muzee. Nu cred ca asculta ei toate explicatiile, dar oricum, ceva firmituri de cultura tot mai ramin agatate.

 

Anul asta il luam cu noi si pe nepot. Are 13 ani, ca fii'miu si e cel mai bun prieten al lui. Am fi luat-o si pe sora lui, dar n-au lasat-o parintii, cica si asa ne va fi greu cu 3. Problema e ca fii'mea déjà face mutre, de ce l-am luat pe verisor si nu pe verisoara, ca ea o sa fie singura cu 2 baieti si...si...

 

Cum spuneam, sint nostalgica de vacantele d'antan. Cind aud pe unii parintii ca nu pleaca cu cc copiii ca sint prea mici, imi vine sa-i scutur: fratilor, greul incepe mai tirziu! Pe de alta parte, daca e oarecum de inteles dpv al societatii sa plece tinerii parinti in vacanta singuri, aceeasi societate te priveste putin cîsh, ca nu tragi adolescenti bosumflati dupa tine.



#15
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 14:44

Marox, "le lion qui dort" insemna sa le spui sa stea cu ochii inchisi si bratele pe genunchi cel care se misca primul pierde. [il]

Noi jucam cind sunt ei agitati sau ca au cintat mult prea tare pentru urechile noastre batrine. [:)]


Editat de Mik, 29 iunie 2016 - 14:44 .


#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 14:54

Nu-mi vine sa cred ! Ii duceti in vacanta si ei fac nazuri ? Atunci stam acasa frumos , raman banii in pusculita , merg la bazin. sport , citesc , curatenie , sau la bunici , astea ar fi variantele .
Dar eu nu mai inventezi jocuri pentru copii peste 12 ani ca se plictisesc .
Poate ar fi bine sa stabiliti impreuna unde sa mergeti in vacanta , ce ii atrage pe ei , si daca nu ajungeti la un acord , ii trimiteti in tabere .

#17
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 14:57

Prietena mea cand merge cu masina nu isi pune niciodata gps , fata cea mare , 12ani , sta cu harta in fata si o ghideaza . Super idee , in felul acesta invata multe .. Pentru cei mai mici are cd uri cu carti.

#18
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:02

Prietena mea cand merge cu masina nu isi pune niciodata gps , fata cea mare , 12ani , sta cu harta in fata si o ghideaza . Super idee , in felul acesta invata multe .. Pentru cei mai mici are cd uri cu carti.

 

A mea fata e inca mica, abia a implinit 5 ani acum 3 luni, inca merge cu noi peste tot si ii si mai place, dar fur si eu idei de la voi cei cu copii mai mari pentru cand creste. Asta cu Gps ul e cea mai tare! [:D] [cool]   [:-)))]



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:03



Parerea mea e ca orice ati face, dupa 16 ani nici unul nu mai vrea sa aiba activitati cu parintii, indiferent cit de atractive sint aceste activitati. Eu personal nu am nici un sfat. Pur si simplu i-am spus ca trebuie sa ne mai suporte 2 ani, pina face 18 ani si pot sa-l las singur acasa. Si parca s-a mai domolit, acum ca a vazut ca e o luminita la sfirsitul tunelului si sint numai 2 ani ramasi. Greu a fost de la 13 la 16, cind luminita era cam departe. Doamne prin ce scandaluri si discutii am trecut si noi. [smulgpar]

Si eu cred le fael,de faot nu cred,asa a fost si la noi!

 

De pe la 15 pina la 18 ani cind a ramas acasa,pentru mine a fost cosmar perioada concediilor.

 

Si vreaus a spun ca eu am avut (si am)un copil bun,cooperant in general,fara crize multe de personalitate,fara ifose prea mari de adolescent.

 

In masina(nu prea am calatorit cu masina spre Romania ,insa in Romania da)avea castile pe urechi,nu prea ma plictisea cu intrebarea "cind ajungem".Adica era undeva in lumea lui,iar eu sa am liniste [:-)))] [:-)))] nu-l deranjam.

 

Ma saturasem sa aud"ce sa facem in Romania",bine el nici in alte locatii nu prea avea ceva de facut [:-)))] [:-)))]

 

Cred ca ultimul concediu la marea nordului,l-am lasat sa-si ia x-boxul cu el si ...noi am avut concediu.

 

Tomanap si numaratul de  vaci,,,probabil pe la 12 ani mai prinde,mai tirziu...nu.

 

Acum nu mai am problema asta ca ramine acasa,desi eu inca mi-as dori sa am puiul ala mic ce ma urma! [il]


Editat de andacos, 29 iunie 2016 - 15:19 .


#20
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:07

Prietena mea cand merge cu masina nu isi pune niciodata gps , fata cea mare , 12ani , sta cu harta in fata si o ghideaza . Super idee , in felul acesta invata multe .. Pentru cei mai mici are cd uri cu carti.

Noi oricum nu avem GPS. Ne uitam pe harta inainte sa plecam, pe drum, foarte putin si foarte rau, ca vomitam, mai ales ei, eu ametesc.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -