Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu adolescentii in vacanta


58 raspunsuri la acest subiect

#21
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:07

E chiar buna , in acest timp urmareste si indicatoare
e , sau daca era ocupata cu altceva ii tineam eu locul ( nu eram incantata deloc, lazy me).
Dar eu cat am mers cu prietena mea nu am vazut sa-si puna gps , ori ca e prea desteapta , ori prea umblata .

#22
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:12

Nu-mi vine sa cred ! Ii duceti in vacanta si ei fac nazuri ? Atunci stam acasa frumos , raman banii in pusculita , merg la bazin. sport , citesc , curatenie , sau la bunici , astea ar fi variantele .
Dar eu nu mai inventezi jocuri pentru copii peste 12 ani ca se plictisesc .
Poate ar fi bine sa stabiliti impreuna unde sa mergeti in vacanta , ce ii atrage pe ei , si daca nu ajungeti la un acord , ii trimiteti in tabere .

Collins, daca ar fi dupa ei ar sta acasa, da, toata ziua. Sau in camera de hotel, ca hotelurile le plac. Conditia sine-qua-non este sa aiba tableta sau telefonul. Problema nu e la ei, ci la mine, mie nu-mi convine sa plec in vacanta si sa nu va altceva decit camera de hotel.

 

Vaaai, si dupa cum spuneti voi, de la 15 la 18 ani e si mai naspa. [fri]



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:15

Cum spuneam, sint nostalgica de vacantele d'antan. Cind aud pe unii parintii ca nu pleaca cu cc copiii ca sint prea mici, imi vine sa-i scutur: fratilor, greul incepe mai tirziu! .

foarte bine spui!!!!



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 15:49

 

Cum spuneam, sint nostalgica de vacantele d'antan. Cind aud pe unii parintii ca nu pleaca cu cc copiii ca sint prea mici, imi vine sa-i scutur: fratilor, greul incepe mai tirziu!

Hahaha! Si eu! Si ma bucur ca l-am luat pe-al meu peste tot de cind avea citeva luni. Niciodata nu l-am lasat la bunici si nu regret o clipa. Au fost cele mai frumoase vacante din viata mea, de care mi=e foarte, foarte dor.



#25
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 17:06

Acum 5 ani am fost in vacanta in Slovenia si eram in perioada in care ne doream mult bb3. Fetele noastre aveau 9 si 6 ani, cea mare deja unele fitze de prepubertate :D

Cand am iesit intr-o dimineata din vila unde stateam, ia iesit o data cu noi o familie de francezi cu 3 copii: parintii si cei 2 mai mici veseli si relaxati, fata cea mare, adolescenta, bozumflata.  [pk]  Ne-am gandit ca asa vom fi si noi in cativa ani [:D]

 

Momentan copiii nostri au 14/10/4 ani. Ce fac: le cosult in mare din timp asupra planurilor de vacanta. Aleg destinatii care le plac si lor, sau macar combin lucrurile. Pe masina cea mare, din fericire, citeste, nu are treaba cu raul de masina. Mijlociei insa i se face rau si de aici rezulta uneori samanta de scandal pt care are non-stop chef de vorba iar cea mare de citit. Cea mica de joaca. Gusturile muzicale ale celor 3, sunt bineinteles, diverse   [trombon]  [batetoba]  [cri] asa ca nu avem alta solutie decat sa alegem CD-urile pe rand. 

 

 

In privinta destinatiilor avem urmatoarele optiuni:

- vacanta la mare - o data pe an, nelipsita, mijlocia se da in vant dupa mare, dar noi, parintii, vrem o "mare" la care sa mai fie si cate ceva de vizitat

- orase - le plac landmark-urile, au vrut Londra, am fost la Londra, au vrut Venezia, am inclus Venezia intr-un circuit

- parcuri de distractie - astea ne plac tuturor, asa ca in ultima vreme mergem la cel putin unul pe an si stam cateva zile acolo, in functie de dimensiunea parcului, ca sa nu plecam cu regrete. 

- munte - fetelor le plac pesterile, locurile cu panorama, dar nu le prea place sa urce prin soare; de fapt eu sunt cea care suporta cel mai bine din familie urcatul prin soare; tuturor ne plac traseele prin chei, cascadele; Cea mica si cea mare apreciaza muntele, mijlocia e mai lenesa din fire si prefera marea dar e puternica, poate sa urce si sa mearga si o poti convinge; dar de la ea vin primele proteste

- obiective turistice gen castele, cetati, ruine romane - le cam plac tuturor, bisericile mai putin dar aici negociem (limitam si noi nr de biserici vizitate)

- tuturor ne plac muzeele de mici dimensiuni, gen muzeul albinaritului sau muzeul laptariei montane in Slovenia (nu stiu cum sa traduc mai bine), muzeul femeii maramuresene, casele memoriale, casele traditionale de vizitat

- in mari muzee de arta sau de istorie/arheologie cea mica nu are inca rabdare, dar am stat de la ora de deschidere pana la inchidere in Natural History Museum la Londra si a fost un succes



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 07:25

Cind erau copiii mici, era simplu: dormeau dusi in masina, ne opream relativ des ca sa se joace si sa-si consume energia. Ajungeam la destinatie, ne urmau fara probleme. Ne gindeam si noi la ei, puneam la programul de vizite gradini zoologice, locuri de joaca, indoor sau outdoor, plimbari cu vaporasul, barca, ...Erau in carut sau pe jos, nu se plingeau prea mult.

 

Ideea e ca ne urmau, in muzee, castele, gradini botanice, pe unde mergeam. Mai comentau ei, insa nu excesiv.

 

Ei bine, perioada asta cool s-a terminat: au intrat in pre-adolescenta (as zice prea-dolescenta!). Si nu le mai convine nimic. La fiecare juma de ora ne intreaba cind ajungem, desi sint in stare sa estimeze ca 600 km nu se fac intr-o ora. De dormit in masina, nu. Deci profita sa ne spuna ca se plictisesc. Si ca n-au ce face. Telefonul nu-l pot folosi, sau sa citeasca o carte pentru ca le e rau de masina.

 

Si asta ar mai fi cum ar mai fi, dar odata ajunsi la locul de vacanta, nu mai vor sa se miste. Muzeu? Oh, nu! Castel? Nuuu, plictisitor! Gradini? Obositor! Parcurile acvatice le mai trezesc interesul, dar in primul rind e scump, si in al doilea rind nu poti merge toata ziua.

 

Voi cum faceti? Cum si cu ce le treziti interesul? Pina la ce virsta putem sa-i tragem dupa noi si de la ce virsta refuza categoric sa ne mai urmeze?

 

Marox, am zambit citind ce ai scris. Al meu se comporta ca un adolescent la 3-4-5 ani, nu am aflat niciodata motivul.... [flo2]

 

Poate era mai bine daca ar fi mers organizat fara voi undeva?



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 07:30

asta cu plictiseala e dementiala, imi vine sa ma spanzur singura. totul este super mega plictisitor.

 

Soferul se crispa, masina gonea si restul adultilor cantau "Un elefant, se legana..." [pk]


Editat de Pepco, 04 iulie 2016 - 07:31 .


#28
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 07:37

Pentru raul de masina (eu am din plin), folosesc Emetostop, o pastila cu o jumatate de ora inainte de a pleca la drum. Asta cand nu uit, Nu stiu daca merge si la copii. Mai imi erau de folos jumatatile de lamaie sau de portocala, efectiv de lins.

 

Daca sunt mai mari si pot sta in fata, lasati-i in fata pe cei carora le este rau.



#29
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 16:04

Haha, fi-mea pe la 7 ani mi-a zis ca daca mergem in vacanta undeva in oras (indiferent ce oras) ea nu sta mai mult de 3 zile :D. Inainte stateam in general 2 saptamani, ba am stat chiar o luna in Paris cand avea 4 ani. Deci asta s-a terminat.

Din clasa a 2-a merge in tabara o saptamana - si eu plec in directia opusa. De anul asta merge cu bunica-sa o saptamana la mare, as fi plecat daca nu munceam, dar poate la anul o sa pot pleca.

La mare merge fara discutii, cred ca am putea sta si 2 saptamani fara probleme, dar nu rezist eu.

 

Din fericire nu se plictiseste pe drum (cu telefon, tableta bineinteles).

Sunt oricum fericita ca de acum incolo, cel putin 2 saptamani in vacanta de vara va fi plecata fara mine, deci o sa am cum sa merg in ce directie vreau.

Ce e drept, n-am dus-o niciodata la muzee, nu i-au placut niciodata, nu o impresioneaza. Din contra am fost la zoo, acvarii, parcuri, calarie. Si nici asa nu-i convenea :)

E drept ca eu nu tin mortis sa merg cu ea peste tot, adica ma bucur cand suntem impreuna dar ma simt bine si cand merg undeva fara ea.

 

As vrea sa vorbesc cu satisfactie despre cat de plimbat e copilul meu daca n-as sti ca jumatate din timp si-a dat ochii peste cap :)) Mi-as fi vandut o mana sa ma fi plimbat asa cand eram copil. Eh...



#30
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 16:34

Marox, contra raului de masina este tableta pusa pe spatatul scaunului din fatza.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -