Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Structura anului scolar 2016-2017


63 raspunsuri la acest subiect

#21
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 09:22

Eu vreau sa aiba si Alex 3luni de vacanta, sa piarda vremea cum vrea ea si sa doarma si sa se odihneasca,

Scoala nu trebuie sa aiba rolul sa-i distreze organizat. Asta este treaba parintilor.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 10:39

Dar in 1 septembrie mai este sezon pentru mare? Nu se cam inchid toate? Nu se raceste vremea? Nu se intuneca mai devreme?


Editat de Pepco, 27 iunie 2016 - 10:39 .


#23
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 10:42

Dar in 1 septembrie mai este sezon pentru mare? Nu se cam inchid toate? Nu se raceste vremea? Nu se intuneca mai devreme?

 

 

nu, e totul bine merci. normal ca depinde de vreme, dar la fel de bine poate sa ploua si in iulie. nu mai zic de alte mari, unde e cald pana in octombrie.



#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 10:43

(al meu se plictiseste acum pentru ca prietenii i-au plecat la... tara...) (si e infiorator de cald peste zi, doar seara e placut de iesit...)



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 10:45

nu, e totul bine merci. normal ca depinde de vreme, dar la fel de bine poate sa ploua si in iulie. nu mai zic de alte mari, unde e cald pana in octombrie.

 

N-am stiut. Prin parc aud numai de "saptamana viitoare plecam la mare". Adica sfarsit de iunie - inceput de iulie. O colega de clasa si-a petrecut week-endul dinaintea ultimei saptamani de scoala la mare.



#26
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 11:38

Eu cred ca ar fi mai bine si pentru parinti si pentru copii ca vacanta de vara sa fie de maxim 2 luni astfel incat numarul orelor pe care le petrec zilnic in scoala elevii din ciclul gimnazial si liceu sa fie mai mic. De asemenea faptul ca materia nu ar mai fi atat de condensata nu poate fi decat in beneficiul elevilor.



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 11:46

Eu cred ca ar fi mai bine si pentru parinti si pentru copii ca vacanta de vara sa fie de maxim 2 luni astfel incat numarul orelor pe care le petrec zilnic in scoala elevii din ciclul gimnazial si liceu sa fie mai mic. De asemenea faptul ca materia nu ar mai fi atat de condensata nu poate fi decat in beneficiul elevilor.

oricum ai suci-o, ar insemna ca elevii si profesorii sa fie in scoli fie la inceputul, fie la sfarsitul verii. ceea ce inseamna canicula, egal chin pentru ca multe scoli nu sunt dotate cu aer conditionat.

plus ca intr-o vacanta atat de scurta, stabilita fix pe varful de sezon al preturilor de la mare sau munte, va duce la imposibilitatea multor parinti de a merge in vacanta cu copilul (unele familii au 2-3 copii). va fi o problema si in cazul firmelor/institutiilor, se vor comasa/suprapune cererile de concediu pentru parinti intr-o perioada relativ scurta, cu problemele de rigoare - imposibilitatea de a gasi inlocuitori, frustrari sau scurtarea perioadei de concediu.

ca sa nu mai spun iarasi de eterna canicula din perioada de vara, cand la mare cel putin e imposibil sa mai stai pe plaja intre orele 10:30-17:00. ce faci cu copiii, ii tii in camera, sa se urce pe pereti de plictiseala ? ca doar stim cu totii ca litoralul romanesc sta foarte prost la capitolul facilitati si posibilitati de distractie pentru copii, amenajate la interior, pentru zilele caniculare sau ploioase.



#28
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 12:13

Credeam ca primeaza interesul copilului.

 

Intr-adevar nu multe scoli au aer conditionat dar in aceeasi situatie sunt si multe familii. In zilele cu temperaturi foarte ridicate se pot face mai putine ore de exemplu sau se pot suspenda orele. Daca materia nu este condensata atunci se poate recupera foarte usor. 

 

In Romania preturile sunt oricum mai mari in perioada vacantelor fie ele de iarna, vara sau toamna iar calitatea serviciilor lasa de dorit indiferent de sezon. Poate ca cei cu venituri foarte mici /mici isi pot planifica din timp vacanta avand astfel si reduceri.

 

In ceea ce priveste institutiile acestea oricum functioneaza la ''cote de avarie" incepand cu jumatatea lunii iunie - perioada de serbari, concedii, canicula, etc. 

 

Ma gandesc totodata ca nu toti parintii isi pot permite sa trimita copiii in tabere. Daca tin eu bine minte cea mai ieftina tabara este in jur de 800 RON in zone de deal/munte pentru o perioada mai mica de 10 zile. Cand incepi sa adaugi banii de buzunar suma creste. 



#29
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 12:40

 

ca sa nu mai spun iarasi de eterna canicula din perioada de vara, cand la mare cel putin e imposibil sa mai stai pe plaja intre orele 10:30-17:00. ce faci cu copiii, ii tii in camera, sa se urce pe pereti de plictiseala ? ca doar stim cu totii ca litoralul romanesc sta foarte prost la capitolul facilitati si posibilitati de distractie pentru copii, amenajate la interior, pentru zilele caniculare sau ploioase.

 

 

mai eu când citesc astea... nu stiu ce sa zic. sunt curioasa ce fac familiile cu copii in alte tari, in statiunile de la malul marii. cate lucruri de facut in interior sunt?? ca am fost si eu si in turcia, si in grecia, si zau daca sunt atatea lucruri in plus! in afara de o piscina in interior (care nu e la toate hotelurile)... nu e nimic. iar canicula, slava domnului, e mai rau ca in Romania.



#30
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 12:40

Credeam ca primeaza interesul copilului.

 

Intr-adevar nu multe scoli au aer conditionat dar in aceeasi situatie sunt si multe familii. In zilele cu temperaturi foarte ridicate se pot face mai putine ore de exemplu sau se pot suspenda orele. Daca materia nu este condensata atunci se poate recupera foarte usor. 

 

In Romania preturile sunt oricum mai mari in perioada vacantelor fie ele de iarna, vara sau toamna iar calitatea serviciilor lasa de dorit indiferent de sezon. Poate ca cei cu venituri foarte mici /mici isi pot planifica din timp vacanta avand astfel si reduceri.

 

In ceea ce priveste institutiile acestea oricum functioneaza la ''cote de avarie" incepand cu jumatatea lunii iunie - perioada de serbari, concedii, canicula, etc. 

 

Ma gandesc totodata ca nu toti parintii isi pot permite sa trimita copiii in tabere. Daca tin eu bine minte cea mai ieftina tabara este in jur de 800 RON in zone de deal/munte pentru o perioada mai mica de 10 zile. Cand incepi sa adaugi banii de buzunar suma creste. 

Pai tocmai asta primeaza. Dupa un an intreg de lectii si treziri de dimineata ce bine ii prinde sa se trezeasca la orice ora vrea si sa faca ce vrea, in loc sa fie expediat la scoala sa faca acolo ceva obligatoriu.

Asa cum noi acem nevoie de CO asa au si ei.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -