Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Structura anului scolar 2016-2017


63 raspunsuri la acest subiect

#61
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 31 august 2016 - 00:13


- 2 culegeri pt mate si romana (noi), ca tema de vacanta, de terminat caietul special la franceza (la clasa nu l-au terminat-nu a fost timp destul???), lista de lecturi la literatura romana, plus fise pentru fiecare lectura in parte.

 

Si in aceste conditii tragem de ei si incercam sa-i punem pe linie buna, sa ne dorim o vacanta lunga si fara griji. Care vacanta? cea de 2 luni jumate din care va trebui cel putin o luna jumate de lucru zi de zi cel putin 2 ore?

Raman aprox 30 de zile, 4 eventual 5 saptamani, daca copilul lucreaza bine tema de vacanta si sustinut, sa termine.

O saptamana cu noi la mare, una in tabara, una poate la munte, una poate la bunici si cam asta e tot.

Si surpriza incepe scoala.

Problema este dincolo de temele de vacanta.Poate ar fi trebuit sa deschid subiect nou,,dar daca tot a fost adus in discutie,imi voi spune aici punctul de vedere.

 

Vorbeam de temele de vacanta care ocupa un timp insemnat din vacanta copilului.Sunt pentru teme, copilul trebuie sa-si reimprospeteze cunostintele pentru inceputul anului scolar.La inceput de an au evaluari initiale.Din pacate,volumul lor depasesc peste 2 ore de lucru pe zi.Si in fond,o sa ma intrebati,care este problema?Din 24 de ore , 2 ore este nimic, nu?

 

Dar nimeni nu vorbeste de " curentul " adevaratelor zile de vacanta.Si nu, nu ma ironizati.Nu vorbesc depre curentul dat de aparatul de aer conditionat....Ci despre "curentul" care circula in ultimii ani, de foarte mult timp,referitor la timpul de vacanta.

 

Daca unii parinti isi fac probleme in legatura cu temele de vacanta,ei bine,altii isi fac probleme cum se vor descurca copiii lor cu noile materii din viitorul an scolar.Programa scolara este incarcata,timpul de predare limitat la clasa.Si atunci,cum ar putea avea rezultate copilul daca nu citeste materia inainte?Si uite asa au aprut pregatirile din timpul verii pentru urmatorul an scolar: la geometrie, fizica, chimie , biologie.... la ce considera parintele ca este bine pentru copil.O luna, doua de vara sunt suficiente pentru noile materii.Si uite asa au aparut si pregairile din timpul verii!

 

La inceputul anului scolar,o parte din copii vor excela.Si nu pentru ca "sunt atenti " la clasa,ci pentru ca la predarea lectiei ei deja au baza cunostintelor.La ce ii ajuta.

?Au timp pentru " excelenta".Acestia vor fi copiii care vor merge la olimpiadele scolare.Acestia vor fi copiii care vor aduce rezultate bine-meritate pe scoala.

 

 

Si care este problema ta? ma veti intreba.Niciuna .Absolut niciuna.

 

Fiecare parinte isi educa si pregateste copilul cum crede de cuvinta.Ma uit insa ca sunt copii care nu ies cu orele din casa sub pretextul ca sunt" la prieteni" , " la bunici " , " la antrenamente", " in vacanta" etc.Uneori cu zilele.Iar daca 2 ore de lucru pentru temele de vacanta vi se pare mult, atunci ganditi-va ce inseamna pentru acesti copii 4-5 ore de munca pe zi in vacanta! Poate mai mult!

 

Ori am luat-o eu razna, ori parintii au luat-o razna, ori eu sunt o inadaptabila a societatii de azi, a invatamantului de azi, ori copilul meu este cel mai puturos din univers...

 

Un singur lucru stiu: pentru mine anii copilariei au fost UNICI! Nu-mi aduc aminte de teme pe vacanta,Stiu ca citeam mult,foarte mult.Asta era singura mea preocupare "extrascolara" pe vacanta.ATAT.Fara exercitii liber- impuse.

 

Ne mandrim cu scoala romaneasca.Ne mandrim cu copiii nostri olimpici.Da." Jos palaria !" pentru acesti copii.Atunci cand efortul lor vine de la sine.Cand iubesc ceea ce fac.Cand munca lor nu este un chin si o apasare covarsitoare de a-si multumi parintii.Cand talentul lor,dorinta lor de cunoastere, ii indeamna sa studieze mai mult .Si in final sa aiba rezultate.

 

Eu ma refer la alti copii.Impovarati de " rezultatele " pe care trebuie sa le aiba.Si ca sa le aiba, mai bine se apuca de invatat " inainte".Ca sa le fie" bine"cand incepe scoala.

 

Si uite asa se stinge dorinta de cunoastrere a copiilor.Incep scoala plictisiti.De atatea teme .Incep scoala impovarati.Pentru ca au invatat deja si trebuie sa aiba rezultate.

 

Si ma repet : ori am luat-o eu razna , ori unii parinti au luat-o razna...



#62
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 31 august 2016 - 08:39

Wow, extrema asta inca n-am auzit-o, dar nu ma mira, am cunoscut destui parinti cu idei crete  [batcap]



#63
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 august 2016 - 08:56

eu am ramas cu gura cascata auzind de o fetita care facea pregatire in clasa I...



#64
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 august 2016 - 09:51

ca in multe cazuri, parintii strica, nu copiii [:D]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -