Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Structura anului scolar 2016-2017


63 raspunsuri la acest subiect

#11
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 22:11

Dar de ce nu mai sunt 3 trimestre, ci doua semestre? Va sa zica : inveti 14 saptamani, stai acasa 3 , inveti 4, stai acasa 1, inveti 9, stai acasa 2, inveti 8. O fragmentare absolut halucinanta si o repartitie fara nici un rost. Eu as merge pe 3 trimestre:15 sept-16 dec, vacanta 3 sapt.; 9 ian-7 apr., vacanta 2 sapt; 24 aprilie-14 iunie. Si gata. Trimestrele ar avea 13, 13 si 9 saptamani, ultimele doua in functie de data Patelui. Ar fi 5 saptamani de vacanta, in loc de 6, dar a 6-a ar fi adaugata vacantei de vara, restabilita la 3 luni. fix.
Și eu, și mulți colegi de-ai mei, profesori, spunem la fel. Dar nu ne aude nimeni. Fragmentarea nu e o problema la clasele mici, dar de pe la clasa a VII-a se simte. Cele 3 sau 4 săptămâni de după Sărbători sunt trase și împinse, miroase deja a vacanta intersemestriala. La fel și după Paște. As mai adaugă că elevii din liceele tehnologice au ore de curs pana pe 15 iulie, datorita săptămânilor de practica. .... așa numita practica, care de cele mai multe ori se fac tot în sala de clasa, elevii scriind referate sau copiind pagini întregi de protecția muncii.

Editat de Serialbastre, 24 iunie 2016 - 22:13 .


#12
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 15:14

Pe mine chestia cu Școala altfel în general mă revoltă... pentru că oricum și oricând ar fi plasată se creează o debandadă totală...cozi la muzee, la teatru, activități făcute de dragul de a fi făcute etc... Și spun asta din interior, ca profesor care se luptă an de an cu mentalitatea pe care copiii, mai ales cei mari, o au despre Școala altfel - ”o sătpămână în care chiulim de la ore și e un fel de vacanță”. Poate că ar fi mai bine ca decizia legată de perioadă să fie la latitudinea fiecărei școli.... Oricum, treaba asta cu Școala altfel la început de an școlar mi se pare absolut stupidă... și nu îi înțeleg logica... probabil că s-au gândit că e un fel de reacomodare după vacanță, cine știe...



#13
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 15:44

Mie mereu mi s a parut mult prea lunga vacanta de vara. Oare altii tot atatea luni libere au? N ar fi rau sa mai aruncam un ochi si in curtea altora. 



#14
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 15:46

La noi in saptamanile de Scoala altfel s au facut excursii. Intr adevar poate reprezenta o presiune financiara pentru parinte, dar si o modalitate ca cel mic sa interactioneze si altfel cu colegii lui.  Mie mi a placut ideea si o sustin. As vrea cat mai multe saptamani de Scoala altfel. 



#15
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 15:57

La noi Scoala altfel s-a efectuat numai in sala de clasa: un fel de debandada organizata (pt gustul meu) insa i-a placut copilului. Nu au fost cheltuieli excesive. Sa fim seriosi, de ce sa ne plangem ca dam 100-200 ron pt activitatile copiilor  (activitati pe care, cu noi parintii, nu ajung mereu sa le faca).

 

Nu-mi place nici mie sa se termine scoala spre sfarsitul lui iunie, deja de 2 saptamani dormea pe el in clasa, dimineata era greu cu trezitul, era incercanat, mi-era tare mila de el. Daca nu ar fi fost si activitatile extra de la after cred ca-l retrageam cu buna stiinta de la ultimele 2 saptamani de scoala. Si nici nu exclud aceasta idee pe viitor.


Editat de blackgirl0, 26 iunie 2016 - 15:57 .


#16
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 07:53

Mie mi-ar placea ca scoala sa fie din 1 septembrie pana in 31 mai. 

Despre scoala altfel ... e suficienta o saptamana, doar sa fie pusa in iunie, cand e vreme buna. 


Editat de szivarvany, 27 iunie 2016 - 08:14 .


#17
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 08:41

Daca scoala ar incepe la 1septembrie sunt multi parinti+copii care nu ar putea beneficia de perioada de reduceri CO la mare si nu numai.

15septembrie/15iunie ar fi perfect.

Si n-are rost sa ne uitam in curtea altora, ptr ca ei au anul scolar cat mai lung ptr ca nu au ce face cu copiii acasa, nu sunt bunici disponibili si orice after e scump.



#18
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 08:46

[:)]

Doar la noi sunt bunici disponibili deci?

 

In my dreams, scoala ar fi cam tot anul, vacanta doar cat au adultii (4-6 sapt pe an), in rest excursii cu clasa, distractii impreuna...mers la piscina vara, vizite in natura, totul organizat. 

 

Eu nu am avut bunici la tara si am suferit cumplit in copilarie, toti plecau pe la tara doar eu ramaneam sa dau ture in jurul blocului. Sistemul n ar trebui sa se bazeze pe disponibiliatea bunicilor de a ingriji copiii...si ar trebui sa le ofere mai multe variante decat doar zile de scoala in banci. 



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 09:16

Asa ca adult, acum, as zice ca vacanta de vara de 3 luni e perfecta, este perioada cand esti liber si poti fi copil. Cand n-ai program, poti face exact ce si cand vrei. Nu mai ai aceasta ocazie niciodata in viata (or fi si ceva exceptii...).

N-am auzit niciodata pe cineva ca s-a plictisit in vacanta de vara.



#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 09:16

Daca scoala ar incepe la 1septembrie sunt multi parinti+copii care nu ar putea beneficia de perioada de reduceri CO la mare si nu numai.

15septembrie/15iunie ar fi perfect.

Si n-are rost sa ne uitam in curtea altora, ptr ca ei au anul scolar cat mai lung ptr ca nu au ce face cu copiii acasa, nu sunt bunici disponibili si orice after e scump.

 

Ai dreptate cu reducerile extra-sezon. [flo]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -