Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici FIV-oase, dar nu fitzoase :)


279 raspunsuri la acest subiect

#221
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 18:35

Incepusem ieri sa scriu ce mai facem: bebe e pe zi ce trece mai vesel si mai jucaus. Deja nu mai are rabdare sa stea singur si vrea tot timpul un clovn care sa faca giumbuslucuri. A depasit 7 kg la aproape 4 luni. Din pacate eu am din ce in ce msi putin lapte, abia reusesc sa ii dau la san 2 mese din 5-6. Ziua nu are rabdare sa suga si atunci pun pompa. Doar seara si dimineata, cand somnoros il pun la san. Marti mergem sa facem vaccinul de 4 luni si am emotii ca am auzit ca multi fac febra la asta. O sa intreb tot atunci pediatra despre diversificare sa vedem cand si cum ma sfatuieste ea sa incepem. 



#222
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 20:57

Eu i-am facut ieri vaccinul de 4 luni, Hexacima. Momentan e ok, nu are febra, nu plange, doarme, mananca, e vioi.



#223
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 11:08

Fetele, cat de mult il paziti/ expuneti pe bebe la soare? Am vazut mamici in parc care isi dau copiii cu crema de protectie solara si daca ii tin la umbra in ideea ca e posibil sa il mai gaseasca cate o raza de soare. Daca il plimbati dimineata la 8,30-9,00 il dati cu crema? Eu m-am ferit pana acum sa il dau cu crema pt ca orice produs ai alege tot areo anumita cantitate de chimicale. Am preferat sa ii fac umbra cat mai mult dar invariabil il mai prinde cate o raza de soare....


Editat de BCO78, 28 iulie 2016 - 11:17 .


#224
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 11:17

Nu. Am inteles ca pana la 6 luni - 1 an, nu se dau copiii cu nimic, soarele nu face rau pana in ora 10 si dupa ora 17.



#225
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 15:06

Nici eu nu mai folosesc landoul de mult. In total l-am folosit de 4 ori, ea prefera scoica. Am testat ieri carutul cel de la 6 luni, inca ii e mare. Ne laudam cu 7.2kg si 67cm, mai mult lunga decat grasa ;) Eu dau fata cu crema daca e soare, o dau cu Bepanthen solaire bebe. Ieri ne-am luat palariute asortate, moare tati dupa noi .

#226
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 03 august 2016 - 19:51

Am trecut cu bine peste vaccinul de 4 luni. L-am facut aseara. Pediatra mi-a zis sa ii pun din prima un supozitor cu paracetamol, sa nu astept sa vad daca face febra sau nu. Mi-a dat si 3 granule homeopate de thuya pe care le-am dizolvat in apa si i le-am dat tot aseara. Zice ea ca ajuta sistemul imunitar... Azi a fost cam marait dar nu a facut febra. Am uitat sa o intreb insa de vaccinul pt rotavirus. Nu m-am hotarat daca sa i-l dau sau nu... Oricum ne ducem din nou la ea pe 16-18 aug cand o sa discutam doar despre diversificare.

#227
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 05 august 2016 - 10:59

Eu nu i-am facut pt Rotavirus, pt ca sunt multe tulpini si nu e imunizare oricum, ci face o forma mai putin agresiva. Valabil doar 2 ani, deci putin....

#228
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:12

Nici eu nu i-am facut, pediatra a zis ca oricum se imunizeaza singur.



#229
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 08 august 2016 - 05:15

Ce liniste e pe aici! Sunteti in concedii, v-au acaparat cei mici total ? :) Nu aveti intrebari, nedumeriri, dileme??? Eu una simt acum de o suta de ori mai mult nevoia sa ma consult cu cineva despre bebe decat in perioada sarcinii. 

 

Voi v-ati confruntat cu regresia de somn de 4 luni? Bebelusul meu cuminte care dormea cate 10-12 h pe noapte neintors a inceput de vreo saptamana sa se trezeasca noaptea si de cate 2 ori si mai rau este ca uneori nu mai adoarme la loc cu orele... Eu sunt rupta de somn, el e nervos toata ziua de oboseala... Am tot citit despre regresia de somn de la 4 luni dar nu m-am lamurit f bine. Se va intoarce bebe la obiceiurile lui bune de dinainte? Trebuie sa fac ceva ca sa ma asigur ca isi revine?

 



#230
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 08 august 2016 - 15:36

Bogdana  [flo2]  te pup! Noi da...suntem tot in concedii si plimbari. Regresia de somn de la 4 luni e ft comuna. Una similara va mai avea loc la 12-13 luni. Ideea e asa: acum se interiorizeaza si se stabilizeaza pattern-urile de somn. Tot ce poti sa faci este sa ramai fidela rutinei create. Bebe acum a crescut si-si stabilizeaza programul. Ritmul circadian deja ii este cunoscut, rutina o stie dar de acum incep "sa se limpezeasca apele" cum ar veni... Dar da, este o "pietricica de incercare"  [:)] insa priveste-o ca pe o etapa a dezvoltarii pentu ca defapt asta inseamna.

 

Pup  [flo2]

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -