Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici FIV-oase, dar nu fitzoase :)


279 raspunsuri la acest subiect

#1
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 09:08

Ca s-a tot vorbit la subiectul Gravidutelor FIV , invit mamicile sa se desfasoare aici.



#2
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 09:49

Tumpi [flo2]  multumim pentru casuta!

Asa dom'le...in casa noua de Paste  [:)]

Va pup, doamnelor! Spor la curatenie - in case si in suflete - la bucatarit, la pregatit...!

 



#3
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 10:44

Multumim, Tumpi!!! Sa fie o casuta cu noroc si bebei cuminti si mancaciosi :)

#4
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 11:06

Tumpi, mulțumim de casă nouă! 

Va pregătiți de Paste? Ce gătiți?  Eu inafara de oua, cred că nimic. Fata mea nu prea ma lasă să plec de pe canapea. 

Tumpi, tu orice vei face, va fi minunat!!  Am văzut eu ce minunății îți ies. [fal] Data viitoare când sunt la tine în zona, ma auto-invit la masa  [hia]

Vă întreb și pe voi!  Fata mea se agita mult seara. Cum o pun jos după biberon, se trezește și da haotic din mâini și picioare. Plânge din cauza asta și dacă ii dau suzeta,  face bizar,  parcă si-ar baga--o cat mai adânc la gingii. Agitația asta poate dura și o ora!  Ajung mai mereu sa o infasez, mai plânge un pic și apoi se calmează. Doarme după asa episod cam 7h, însă o parte din el, este agitat, ridică picioarele, se mișcă ca o mica râmă.

Vi se pare normal sau să întreb pediatrul? Probabil va da ochii peste cap ca de obicei....



#5
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 11:28

Gaby, al meu face asa si cate 3h. Am stat alaltaieri pana la ora 2 noaptea ... Plange in hohote, il iau in brate, il linistesc, ii pun muzica si adoarme. Cand il pun in patut doarme 10 min apoi se trezeste si o ia de la capat. Si face asa si de cate 5-6 ori.... Eu am identificat 2 motive: colici (da din picioruse, isi freaca piciorusele) si reflux (daca nu ii tin capul ridicat regurgiteaza putin lapte dar acesta este branzit/partial digerat). Si la noi functioneaza suzeta si uneori muzica, schimbatul pozitiei. Recent am descoperit si foenul :) Sunetul foenului (sau al aspiratorului) il linisteste. Gasesti pe youtube inregistrari si de cate 10 h cu sunet de feon :))

#6
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 11:42

Al meu face ca rama cand ii dau sa manance. E ca si cum s-ar satura dar nu pot sa-i scot biberonul din gura, trage de el. Se intinde foarte mult cand mananca. Tot atunci se gaseste sa se screama pentru parturi, caca. Numai cand mananca.  [batcap]



#7
anxiao

anxiao

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.293 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 12:10

Buna! Yay, avem casuta noastra!  [pk]

Bebele meu doarme pe spate sau intr-o parte....el se rasuceste singur in ce pozitie vrea. Peste noapte il gasesc invers in pat (cu piciorusele in locul capului...). L-am urmarit si am vazut ca se misca singurel asa ca o rama pana ajunge invers....ufff [soricel] . Si al nostru da din manute si picioruse frenetic de vreo saptamana. Il tine cam 30 de minute. Dupa aia ori adoarme ori incepe plansul.



#8
anxiao

anxiao

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.293 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 12:23

Gabyv fetita ta doarme 7 ore noaptea? Vreau si eu:((((( Noi ne trezim la fiecare 2 sau 3 ore. Azi noapte am batut recordul....n-a avut somn deloc aproape. As vopsi oua azi daca se indura piciul sa ma lase [:-)))]



#9
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 12:45

Eu am crezut ca a gresit cifra Gaby  [:-)))] 7 ore?!?!? Al meu are un maxim de 4-5 h noaptea ...



#10
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 13:18

Hey, me again  [:)]  [:)]

Eu cu pregatirile sunt cam asa: cam gata curatenia, vreau sa fac oua, pasca si cozonac (aluatul il fac la masina de paine, am o super reteta, daca va intere va dau link), ciorba si friptura de miel si poate niste sarmalute in foi de vita (daca gasesc frunze...)

Vreau si la biserica sa ma impartasesc si eu si bebe...ehe...vreau si la Prohod maine seara...multe vreau.

 

S-a vorbit de pozitiile de somn: fetelor, eu am pus pe Eric pe burtica din primele saptamani. L am urmarit ziua si am vazut ca e totul ok: fie nu si ridica deloc caputzul...fie si l ridica de tot si si l intorcea (nu ramanea cu nasucul in saltea). Pus pe burtica nu se mai trezea de la miscarile manutelor, dormea bine, pozitia in sine facilita si eliminarea gazelor etc. Pt noi au fost numai beneficii si nu, nu mi a fost frica de nimic. Si acum pozitia preferata de somn e tot pe burta.

 

Comy, parca tu ziceai ca te temi de innec cu voma si alte chestii si nu poti deloc sa te relaxezi. Copiii mici au un sistem de aparare instinctual ft ft bun. Ei d-aia au si ciclurile de somn mai scurte, total diferite de ale adultilor: in caz de pericol pe care il resimt sa se trezeasca si sa semnaleze. Nu te teme: pus intr-o parte la somn sau pe burtik - cand vei depasi temerile - pericolul de inec cu voma este redus la minim pt ca pozitia corpului ajuta in sensul asta. Curaj  [flo2]

 

Va las acum, copilul doarme iar eu ma duc inapoi la treaba  [biz]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -