Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 1 voturi

Martisoare de martie 2016 (10)


474 raspunsuri la acest subiect

#31
sofalex

sofalex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 493 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 08:38

Apropo vroiam sa va intreb.medicul de familie mi-a spus ca tb sa merg eu la casa de asigurari sa-mi declar bebe ca sa fie asigurat. Sunt la al 3 lea bebe si e prima oara cand aud asa ceva. Voi ati mers sau doar dr mea s-a scrantit la mansarda?

#32
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 10:00

Sofalex, am încercat și wrap elastic, sling și chiar mei tai. Cel mai fain e mei tai, însă eu nu am reușit să găsesc unul mic, ca exista mic și mare.

Slingul nu pot ca e pe o parte un pic și tanti de la curs a zis ca dacă am sciatica, mai bine nu.

Iar wrapul elastic, e fain ca material, ca e subțirel, însă dai de 3 ori material peste bebe, deci moare de cald. Plus ca de la ceva kg se întinde și treci la altceva

 Eu tot sper ca o țin în wrap pana la 2 ani. [:)]



#33
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 19:37

Buna fetele.

Ce frumos in casuta noua!

Hellen, eu de data asta am dat doar cu alcool si baneocin. Ba chiar nu am dat mereu cu baneocin. Toaleta buricului eu am facut-o o singura data pe zi, seara. S-a vindecat foarte bine!

Despre purtat. EU ziceam ca am sling. Nu pot sa-l folosesc mereu ca-mi zbiara chiar si-n sling! Uneori il pun in pozitie de culcare si pot spera sa adoarma, dar rarisim. Alteori il pun sus si-l plimb si spre surpriza mea adoarme......E imprevizibil bebele. 

Colici nu prea are. Imi permite sa mananc si fructe si cruditati (salata verde cu rosii). Nu exagerez, e adevarat. Adica mananc o portocala pe zi si un mar, banane, aletori gref......Eu am eliminat complet lactatele din alimentatia mea.Cica e cel mai probabil sa produca colici. Si se pare ca functioneaza. 

Pentru burtica ii dau Sab Simplex care e exgivalentul espumisanului si ii dau 15 picaturi, dar numai seara. Ziua ii dau doar cand imi pare usor indurerat. 

E destul de agitat bebele meu. Cred ca seamana cu noi. Cand aud de bebei care mananca si dorm..........Azi pana la ora asta a mai motzait la san si a dormit ca o ora dimineata in jur de ora 11. de trezit..............pe la 5-6 dimineata are niste ochi mari si adio somn. Asta dupa ce ma suge incepand de pe la 2-3. 

Urla, plec. Pupici.



#34
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 09:30

Bună dimi, mamici! Ne.am făcut și noi toaleta, curățat năsuc, spălat fundulet..buricul încă nu se lasă căzut,  foarte ambițios. .mâine facem 2 săptămâni.  Tot văd ca se chirceste și am culcat-o pe burta. Ce părere aveți?  I-ați pus și voi așa?  Trebuie supravegheata tot timpul dc o pun așa?  

 



#35
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 10:35

Hello! Eu ii dau infacol si il mai infas din cand in cand, dar stiu ca infacol si espumisam au aceeasi substanta activa. Noua ne-a cazut buricul destul de tarziu, la aproape trei saptamani Hellen si apoi i-am dat doar cu baneocin seara la baitza ca mai supura putin. Al meu a facut rau tare vreo trei zile de la o sticla de jumate de fanta de portocale pe care am baut-o:( cred ca a dormit vreo 4-5 ore adunate in doua zile, azi e mai bine. Eu am si sling si wrap dar inca nu l-am pus, as vrea dupa 6 sapt sa pe folosesc. Eu sunt singura cu amandoi deseara, sa imi tineti pumnii, e greu cu baitza si cu adormitul dar sper sa ne descurcm ca tati ajung pe la 10.



#36
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 13:36

Buna mamici.

Din ce citesc se pare ca sunt foarte norocoasa, Octavian nu are colici si eu mananc si beau absolut orice. Asa am inceput din matern, am zis ca daca vad ceva schimbat la el o sa elimin din alimente dar el nu are nimic.

A inceput sa urmareasca lucruri si sa isi tina putin caputul  [il] , e asa dulce. 

E foarte cuminte, plange doar cand ii e foame si vrea atentie :)) , sper sa ramana la fel.

Eu ii dau un biberon de lapte praf pe la 22 si doarme cam 3-4 ore apoi se trezeste cam la o ora jumatate si sunt cam rupta de somn :)) si ziua face la fel.

Cele care ati trecut la pampers nr 3, la cate kg ati schimbat? Eu 



#37
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 13:42

Nu m-a lasat sa continui mesajul...

Eu i-am schimbat pe la 5kg dar tot ii lasa urme pe picioare si nu stiu de ce. L-am prins si mai larg si mai jos si mai sus si tot asa.. Am luat un bax mic de la Lidl ca am tot citit pareri bune si vreau sa vad daca si astea ii lasa asa. 

 



#38
AlinaDavid13

AlinaDavid13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 23:56

oo căsuța nouă!ce faceti cum sunteti!? noi în febra botezul mai e puțin,abia aștept vin si a mei din tara.în rest creștem are 9 săptămâni Kevinutu meu e un cumintel ,in greutate nu prea ia mult are în jur de 5 kg el în general e ok nu plânge să vedem la vizita de 3 luni ce spune pediatra. Va pup si mă bucur că sunteți active așa am ce citi.Eu pe la 4 kg și ceva am trecut la nr 3 și eu îi găsesc urme de la pampers.

#39
AlinaDavid13

AlinaDavid13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 23:58

oo căsuța nouă!ce faceti cum sunteti!? noi în febra botezul mai e puțin,abia aștept vin si a mei din tara.în rest creștem are 9 săptămâni Kevinutu meu e un cumintel ,in greutate nu prea ia mult are în jur de 5 kg el în general e ok nu plânge să vedem la vizita de 3 luni ce spune pediatra. Va pup si mă bucur că sunteți active așa am ce citi.Eu pe la 4 kg și ceva am trecut la nr 3 și eu îi găsesc urme de la pampers.

 

 

va pun o poza cu minunatul meu! aștept să puneți și voi

Miniaturi atasate

  • IMG_20160422_130416.jpg


#40
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 05:58

Buna dimineața!

Fata mea a dormit noaptea asta de la 10 la 5, oare de ce? Ultima masa a fost la 8 seara, deci s-a trezit cu o foame... Bizar ca a adormit iar înainte să termine. 

Oare sa fie debitul de la tetina prea mic?

Când schimbam tetina de la biberon, cu uns cu un flux mai mare? 

Ea se agita rau, cand mănâncă, ai vostri?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -