Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 1 voturi

Martisoare de martie 2016 (10)


474 raspunsuri la acest subiect

#11
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 10:59

Ce îi faceți pt limbuta încărcată de lapte? Îi dau glicerina boraxata dar e dificil sa o curat cu degetul oare sa.mi pun un pansament pe deget? 

Are limba alba și cerul gurii destul de încărcat



#12
OnaOana

OnaOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 11:44

Eu pun pe deget pansament steril si asa dau cu glicerina. Am mai auzit varianta sa dau pe san cu glicerina înainte să suga ea dar nu am încercat.

#13
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 12:54

Buna mamici si pitici! Bine v-am gasit in casuta noua!Multumim deea! [flo2]

Am fost si noi ieri la pediatru si tot ieri ne-am si sarbatorit, avem o lunita de viata! A luat in greutate 1300gr intr-o luna si 2 cm si ma declar multumita:) Coliceii astia sunt urati rau, al meu nu doarme legat mai mul de 1 ora-2, pediatra mi-a zis sa il infas ca e hipertonic si poate se mai linisteste dar parca nu imi vine:(

Hellen esti curajoasa ca te incumeti sa ramai cu amandoi singura, eu mai mult de trei ore nu am rezistat, stau dimineata de la 7 cand pleaca sotul la servici panala 10 cand vine bona cu amandoi si simt ca cedez psihic, credca al meu cel mare e si mai nazdravan:(

Sa stii ca al meu s-a mai obijnuit cu bebe, la inceput vreo doua saptamani se comporta la fel ca Rebe, statea calare pe mine tot timpul si era gelos dar acum, a inceput sa ignore cand il tin in brate, ba chiar se duce si il pupa, il mangaie si ii zice nani:)) ca de cate ori il vede el doarme sau sta in patut unde stie el ca se face nani:))

Pentru gurita si eu tot glicerina pe compresa sterila.



#14
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 14:15

Eh, noi stăm singure toate 3 fetitele pana seara la 7 când vine socrela și Rebe o călărește pe ea [:-)))]

Azi am făcut curat, am spălat hăinuțele lu bebe la mana, nu le las sa se adune multe ca pana fac de o mașină. . Și vreau sa I le spăl separat măcar 1 an ca așa am făcut și la Rebe. Acum dorm amândouă și m-am epilat, mi.am făcut cada, unghii. Deci mă declar mulțumită,  cred ca totul pleacă de la căpusorul nostru sa fim zen, calme și sa le luam ușor așa transmitem și copiiilor starea noastră și o scoatem la capăt pana la urma. 

Cred ca încerc și eu cu pansament sa.I curat limbuta. Mă gândeam sa nu fie prea aspru pt ea

Pupici



#15
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 22:47

Buna mamici si pitici! Bine v-am gasit in casuta noua!Multumim deea! [flo2]

Am fost si noi ieri la pediatru si tot ieri ne-am si sarbatorit, avem o lunita de viata! A luat in greutate 1300gr intr-o luna si 2 cm si ma declar multumita:) Coliceii astia sunt urati rau, al meu nu doarme legat mai mul de 1 ora-2, pediatra mi-a zis sa il infas ca e hipertonic si poate se mai linisteste dar parca nu imi vine:(

Hellen esti curajoasa ca te incumeti sa ramai cu amandoi singura, eu mai mult de trei ore nu am rezistat, stau dimineata de la 7 cand pleaca sotul la servici panala 10 cand vine bona cu amandoi si simt ca cedez psihic, credca al meu cel mare e si mai nazdravan:(

Sa stii ca al meu s-a mai obijnuit cu bebe, la inceput vreo doua saptamani se comporta la fel ca Rebe, statea calare pe mine tot timpul si era gelos dar acum, a inceput sa ignore cand il tin in brate, ba chiar se duce si il pupa, il mangaie si ii zice nani:)) ca de cate ori il vede el doarme sau sta in patut unde stie el ca se face nani:))

Pentru gurita si eu tot glicerina pe compresa sterila.

 

 

Delyn

Sa stii ca nu trebuie sa stergi neaparat cu pansament in gurita. Medicul meu mi-a zis ca nu e nevoie sa chinui bebelul: sa-i pun direct in girita cateva picaturi. Asa am facut si sa stiti ca a functionat, in conditiile in care TOATA gurita era pliiiina de afte. Dupa doyua aplicari deja se curatise aproape tot.

In legatura cu ' legatul' sau cum spun eu - facut sarmaluta - [:)] , e adevarat. Bbebeii se linistesc, nu-si mai agita manutele si nu se mai sperie, se incalzesc si se simt mult mai bine. AsA-i face mama mea si doarme chiar si doua ore fara intrerupere, nemiscat [bib] [pk]



#16
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 22:51

Eh, noi stăm singure toate 3 fetitele pana seara la 7 când vine socrela și Rebe o călărește pe ea [:-)))]

Azi am făcut curat, am spălat hăinuțele lu bebe la mana, nu le las sa se adune multe ca pana fac de o mașină. . Și vreau sa I le spăl separat măcar 1 an ca așa am făcut și la Rebe. Acum dorm amândouă și m-am epilat, mi.am făcut cada, unghii. Deci mă declar mulțumită,  cred ca totul pleacă de la căpusorul nostru sa fim zen, calme și sa le luam ușor așa transmitem și copiiilor starea noastră și o scoatem la capăt pana la urma. 

Cred ca încerc și eu cu pansament sa.I curat limbuta. Mă gândeam sa nu fie prea aspru pt ea

Pupici

 

La noi va 'incepe' perioada forte dupa paste, cand va pleca mama/ O sa ma descurc, sunt sigura, dar mi-e teama de momentele de oboseala extrema......

Am inceput sa-i fac baie mai rar, nu chiar in fiecare zi. Am schimbat si scutecele - am trecut la nr 3 [pk] . Am pus deoparte si lucrusoare care au ramas mici - prima serie pleaca maine spre un viitor bebel [il] [il] [il] .

Fetelor, sunt topita dupa el: este asa de frumos, de dulce, de perfect, de... scartzaitor [soricel]  - ca o usa ruginita scartaie, sotul zice ca trebuie sa-l ungem:))))



#17
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 22:53

Voi cum dați espumisan? Mie neonatolog mi-a zis 10 picături înainte de fiecare masa. Nu e cam mult?



#18
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 23:01

Mamiy, şigur te descurci! Asculta sfatul lui sofalex, dacă ai timp, pune florile în vaza, dacă nu, arunca-le!! [:-)))]  [:-)))]  și sa vezi ce bin o sa fie!

Soțul meu care nu si-a cunoscut bijuteria de fetita, încă. .m-A întrebat azi cum este cu 2 copii, ce simt și i-am zis ca mă uit la ele și mă gândesc oare chiar sunt ale noastre, nu sunt în vizita??

Am stat pe video call și încercăm să. I arat ce mutrițe face bebe dar rebe țopăia în pat de nu putea vede nimic și mi-a zis și el ca abia așteaptă sa vina sa țopăie în pat buuuun deci voi avea 3 copii [pk]  [alcool]

Deci va scriu cu ea pe piept, visează și rade, îi tremura fătuca și fălcile e Ceva aaa. .De vissss  [il]



#19
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 12:25

Bună!  Yupiii, ne-am mutat!  [pk]

Hellen, eu ii dau 5 picături înainte de fiecare masa, în fine, aproape fiecare... 

Le mai dați și probiotice bebelușilor? 

Mai am o întrebare, dar revin. 



#20
sofalex

sofalex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 493 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 19:41

Eu merg cu infacol Infas ( sarmaluta ) bebe cand e agitata si adoarme instat. Stati ca prajesc peste Revin


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -