Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#51
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 11:00

 

in Ioan 19:30 ultimele cuvinte a le lui Isus spun: s-a ispravit!"....adica misiunea lui a fost dusa pana la sfirsit, plata pt pacatele noastre a fost facuta in full...noi nu mai putem adauga nimic, nu mai trebuie sa ne aducem in nici un fel aportul...doar sa credem in El,  ca jertfa lui a fost suficienta.

 

 

de ce?



#52
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 11:08




 

acum, oamenii au de ales:

1. sa creada in Dumnezeu

2. sa nu creada

 

Daca Dumnezeu exista atunci :

-cei credinciosi cred ca pot fi manutiti/salvati/au pacatele sterse prin

       -lege (cele 10 porunci)

       -har (sacrificial D. Isus)

-cei necredinciosi vor plati pt TOATE pacatele  ...pt ca vor fi judeacati dupa lege.

 

depinde de fiecare in ce categorie vrea sa intre, ce riscuri sa-si asume...eu -una am ales.

 nu sunt toate variantele.

 

Daca Dumnezeu exista, dar nu e Dumnezeu crestin ci e Allah/Budha/stiu eu ce alta zeitate - vor fi in raiul respectiv doar credinciosii religiei respective iar restul, adica inclusiv crestinii vor sta frumusel in iad.

 

Daca Dumnezeu chiar nu exista -  nu conteaza cine in ce crede - zbaterea si dezbterea e degeaba.

 

Nimeni nu are garantia ca a ales varianta corecta pana nu ajunge "dincolo" daca "dincolo" exista. Dar daca nu exista sau e altfel decat am crezut?

 

Evident putem dezbate si alte teorii gen lumi paralele, reincarnari etc dar zic ca ne intindem prea mult.



#53
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 11:55

Eu va spuns sincer ca daca as crede (nu cred, din fericire pentru mine) ca povestea asta e adevarata, ca un om si-a dat viata ca sa ma salveze pe mine de la chinuri vesnice, indevitable altfel pentru ca asa am fost creata de taica-su, sa nu pot evita pacatele in niciun fel mi-as duce viata + pacatul originar cu care n-am avut nicio legatura, repet daca as crede asta nu as putea dormi noaptea.

EU nu pot accepta o asemenea barbarie. E pur si simplu barbar.



#54
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 12:38

Eu cred putin diferit: cred ca ideea e de iertare, de exemplu concret... asa cum Isus i a iertat pe cei care s-au purtat urat si ma rog, prin toate actiunile sale pozitive, totusi fiind om, facut ca si noi, ( deci putem sa ne imaginam cu ușurință si durerea lui, si dilemele..etc), ne putem obtine pacea veșnică la fel , prin iertare si prin copierea comportamentelor...

#55
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 12:40

Ma rog, nu o copierea "maimuteasca", prin interiorizare adica :) Adica cumva trebuie sa luam in considerare ca el s a lasat ucis pentru ideea de crestiniam pe care o promova, putea fi iertat daca o nega, dar a sustinut-o in maniera pozitiva, fara a purta pica tradatorului si restului... eu vad in asta un exemplu graitor care nu mai are nevoie de explicatii

#56
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 12:49

Revin la mantuirea prin Isus atunci. 

 

O persoana credincioasa cu adevarat, care pacatuiesteunge sa ii para rau si fiindca rascumpararea a fost moartea lui Isus gata, se sterg pacatele?Nu cred, ca atunci ce rost ar mai avea sa iti spuna parintele "3 tatal nostru si 5 nascatoare" cand te spovedesti la biserica? Fiindca si asta tre' sa vina de undeva.

 

atunci acem penitente si on top of everything a fost moartea lui isus?

cand gandesc asa si mai adaug si pedeapsa "pentru neascultare" nu imi iese dact un model uman.... Si inevitabil ajung la aceeasi concluzie la care ajung de cand eram mica. Biblia si crestinismul sunt un model social, foarte avansat pentru vremurile de atunci, dar tusi un model social. 

 

Simt mereu nevoia sa va spun ca nu incerc sa  in deradere credintele nimanui. Dar in acelasi timp verbalizez ceea ce se aduna pentru mine.

 

incerc sa gasesc sensul crestinatatii asteia fiindca multi oameni mai destepti si mai cititi ca mine urmeaza modelul asta, deci e acolo ceva ce mie imi scapa si ma intriga ce.dar mereu ajung la punctul in care logica se rupe si lucrurile nu mai au sens.

 

si acum stiu sa verbalizez si unde se rupe logica. In statica. Tot modelul crestin nu lasa loc de evolutie, de crestere. Spiritualitatea a fost definita acum 2000 de ani  e tot aceeasi. Copilul mic TRBUIE sa asculte de parinte si insasi neascultarea (indiferent de rezultat, care si in realitate e spectaculos de multe ori si minunat) e cel mai mare pacat.

 

cum sa ai atat de mult potential si sa-l limitezi? Trecand peste orice alta inadvertenta si inconsistenta din poveste, caci nici nu ajung acolo, ma blochez in pagina 1. Acsultarea. Crede si nu cerceta. Atunci care mai e rostul mintii?

 

e exercitiul de autocontrol suprem acela de a-ti bloca capacitatea intelectuala si de starpi curiozitatea? 



#57
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 12:55

Si daca Nu interpretam totul atat de strict si literal, ci incepem sa gandim diferit, cum spune andaghe de ex, isus nu a fost "kinsman" ci model, unde se opreste interpretarea?

 

odata ce deschizi calea "procesarii" si aduci  si alte posibilitati, ce se intampla cu modelul traditional? Unde raman toate interpretarile acestea initiale?

 

 Imi dau seama pe masura ce scriu ca am 2 persoane cu care sa pot vorbi lucrurile astea, chiar ar trebui sa o fac:). I invariabil se va ajunge la sentimente ranite si discutii deraiate si nu am dispozitie de asa ceva.



#58
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 13:00

Eu va spuns sincer ca daca as crede (nu cred, din fericire pentru mine) ca povestea asta e adevarata, ca un om si-a dat viata ca sa ma salveze pe mine de la chinuri vesnice, indevitable altfel pentru ca asa am fost creata de taica-su, sa nu pot evita pacatele in niciun fel mi-as duce viata + pacatul originar cu care n-am avut nicio legatura, repet daca as crede asta nu as putea dormi noaptea.

EU nu pot accepta o asemenea barbarie. E pur si simplu barbar.

 

J, vezi, volutia naturii umane care nu incape in model.... 



#59
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 13:21

J, vezi, volutia naturii umane care nu incape in model.... 

 

as zice ca incape perfect in model. Dumnezeu a zis la un moment dat (pe la sfarsitul Vechiului Testament) ca va da omului o inima noua in care sunt inscrise legile Lui. si cred ca e normal ca aceasta inima noua sa vada lucrurile asa cum le-a vazut JG.

 

intrebarea este cum explicam acest fapt (mantuirea prin jertfa lui Isus), indreptatiti fiind sa vedem lucrurile precum le vede JG.



#60
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 13:30

 

odata ce deschizi calea "procesarii" si aduci  si alte posibilitati, ce se intampla cu modelul traditional? Unde raman toate interpretarile acestea initiale?

 

parerea mea sincera (si imi cer scuze daca jigneste pe cineva) este ca daca nu resetam din mintea noastra modelul traditional nu putem avansa. 





Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -