Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#721
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 29 august 2016 - 15:47

Am fost la eco astazi, in sfarsit. Bebe e bine sanatos, intradevar burtica e mai micuta dar nu stie care ar fi cauza. Cel mai probabil din cauza placentei. Mi-a facut programare peste doua sapt sa vedem daca creste bb si daca nu o sa-mi provoace nasterea. Daca e totul ok ma lasa pana la 38 de sapt si o sa vada atunci daca e cazul sa-mi provoace sau il lasa sa vina singur. Ma bucur ca e sanatos, asa m-am relaxat acum. Va multumesc pt sustinere [flo2]  [flo2]



#722
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 29 august 2016 - 16:44

Ma bucur ca sunteti bine  [flo2]  incearca sa fii pozitiva in continuare si va fi bine  [flor]



#723
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 29 august 2016 - 17:39

Ne bucuram ca sunteti bine, Otilia.

Nkem, stai linistita caci bebe va sta cat trebuie in burtica. Si ce daca e grasunel, probabil ca va avea o greutate mai mare la nastere. 

Sa avem sarcini usoare fetelor, acum pe final. 

Nu mai stiu, care dintre voi trebuie sa nască la începutul lui noiembrie?



#724
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 30 august 2016 - 06:27

Ma bucur ca sunteti ok Otilia. Relaxeazate Putin cu o tura de cumparaturi ptr bebe si ptr tine( de ce nu ). Apropo fetelor voi ce biberoane, detergent, carUcioare cumparati? Pe piata sunt atatea produse si atatea pareri ca nu stiu ce sa aleg. Pup si sanatate

#725
Nkem

Nkem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 30 august 2016 - 08:10

Otilia ma bucur ca totul e bine. Dumnezeu sa ne ajute sa ducem sarcinile pana la capat cu bine. Anca eu sunt Cea care trebuie sa innasc la inceputul lui Noiembrie. Daca va astepta bebe pana atunci. Se pare ca vrea sa vina mai repede. Joi ma duc la control din nou. Sper sa se fi inchis colul.

#726
Nkem

Nkem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 30 august 2016 - 08:20

Eu am cumparat biberoane de la Firma Mam, sunt anti-colici si self sterilising.Le-am gasit in Baby Sam.Mi le-a recomandat o prietena care e foarte multumita de ele. Detergent voi folosi Neutral, nu stiu daca se gaseste si in Romania. E antialergen si fara miros.

#727
MadalinutzaMada

MadalinutzaMada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 30 august 2016 - 09:49

Buna fetele ma bucur ca sunteti bn si eu tot la inceputul lui noiembrie trb sa nasc sper k bebelina sa vrea sa stea acolo pana la termen...eu am placenta praevia si am citit k majoritatea mamicilor cu praevia au nascut inainte de termen...cat despre biberoane si restul celor necesare inca nu am cumparat nimic...iar la carucior m-am gandit la cv 2 in 1...va pup si sa ne ajute dumnezeu sa ducem sarcinile pana la termen si sa avem bebei sanatosi


Editat de MadalinutzaMada, 30 august 2016 - 09:51 .


#728
TodRody

TodRody

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 321 mesaje

Postat 30 august 2016 - 11:56

Hello dragi mamici si viitoare mamici [hia] . noi avem 29 de sapt, DPN 16 Noiembrie  [pk]  [pk]  Sincer mi se pare ca trece foarte greu timpul! Abia astept sa il tin in brate si sa il pup pe bebe micu'! 

 

Referitor la analizele Torch, eu le-am repetat sapt aceasta si au iesit bine, Thanks God.. pe langa analizele astea am repetat si Hepaita, Hiv, analizele uzuale la sange, asa pt sigurata mea.

Mi se pare mie sau trimestrul al 3-lea e si cel mai dificil?  [fri] Si eu, la fel ca si alte mamici de aici, abia pot sa dorm noaptea. Abia leg cateva ore si dimineata sunt foarte obosita.

Bebe a marisor, eu mica, si abia ma misc, obosesc groznic de rapid. 

Programarea la dr. este abia pe 14 sept si abia astept sa il vad. Ultima oara l-am vazut pe 22 Aug.

 

Sarcina usoara dragi maimci



#729
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 30 august 2016 - 16:29

Deci si eu ca si Nkem si Mada trebuie sa nasc la începutul lui noiembrie, insa din cauza problemelor vom naste mult mai devreme. Sperăm ca micuții sa stea cat mai mult la caldurica. 

Cumpărături? Am facut strictul necesar.

Biberoane iau de la dr. Brown, sunt anticolici si am avut o experienta buna cu ele.

Cărucior nu cumpăr, caci nu cred ca il voi folosi anul asta, se apropie vremea rece si nu cred ca vom pierde mult timp afara. Dar daca ar fi sa iau as lua unul 3 in 1, mi se pare utila varianta asta. Am deja o scoică pr transportul cu masina.

Detergent, chiar nu m-am gandit ce o sa iau.

Si noua ne e din ce in ce mai greu, ne miscam cam greu, avem dureri, nu ne găsim poziții comode, ah si ne confruntăm cu carcei foarte durerosi.



#730
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 30 august 2016 - 18:33

Si noi ne confruntam cu carcei fff durerosi in special dimineata...ne odihnim din ce in ce mai putin cu toate ca as dormii oricum oricand.

Noi la capotolul cumparaturi stam f bine ca am cumparat seturi pentru spital si oras si in rest am cam de toate in mare.

Biberoane am folosit vreo 3 de la Avent ca am si pompa de la aceasi firma si avand in vedere ca alaptam exclusiv nu am prea avut nevoie decat atunci cand mai plecam de acasa ca sa ii depozitez lapticul la frigider. 

Detergent o sa folosesc de la Dermalin din farmacia SensiBlu ca mi se pare ok. Prima data am folosit doar in primele 6 luni si treptat am trecut la detergentul obisnuit ca am considerat mai ok ca sa ii obisnuiesc pielicica cu toate avand in vedere ca nu aveam probleme.

Carut noi avem 3in1 Colleto, mi-a placut ptr ca se schimba din maner pozitia lui bebe catre mine sau invers dar e fff greoi. Sper sa nu am nici o problema cu bagarea lui in portbagaj ca e si destul de voluminos...asa mi-a placut atunci dar baremi ma bucur ca il am si acum si nu m-a lasat nicio data la greu. Acum as vrea sa merg pe sistemele de purtat ca sunt mai usoare, cei drept nu am avut dar vad ca e din ce in ce mai la "moda" si am inteles de la mamici ca sunt comode iar eu am nevoie de mobilitate.

noi am inceput tratamentul cu fiole de fier si e cam nashpa si mi-a adus aminte ca am mai luat si colora dintii fff rau si m-am lasat atunci...sa vad cum o sa pot continua acum, incerc solutii ca sa numai il privesc atat de rau... 





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -