Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#731
TodRody

TodRody

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 321 mesaje

Postat 30 august 2016 - 18:55

Si eu am cumparat hainute pt spital pt bebe, pampers... tot ce e basic si stiu ca mai am multe de cumparat insa nu sunt deicsa 100% ce sa cumpar si ce nu. Eu imi doresc, sper sa pot, sa alaptez exclusiv si tocmai de aceea nu stiu exact daca achizitionarea pompei pentru alaptat, fie ea manuala sau electrica, este necesara, sau suzete si biberoane. Voi le aveti pe toate chiar daca alaptati?

 

Carucior cred ca voi opta pentru 3 in 1 insa nu stiu exact ce brand.

 

Am citit multe liste pentru spital ale unor mamici si in comparatie mi se pare ca nu am cumparat nimic.  [fri]

Btw, la ce e bun serul fiziologic? Il tot vad in listute si nu ii inteleg rostul.

 

Referitor la camera lui bebe, voi v-ati apucat de ea sau asteptati mai mai creasca? Noi suntem in "tranzitie". Am cumparat un apartament si am inceput renovatul de la 0. In vreo 2 luni o sa apuc sa stau in noua casa insa ma gandesc daca sa cumpar de pe acum mobila pt camera lui bebe sau sa iau doar un patut care se ataseaza la patul meu si ulterior sa achizitionam si mobila pt bebe.

 

Carcei nu am, sper fericirea mea, dar am o constipatie urata... incerc toate fructele posibile dar tot e aiurea.



#732
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 30 august 2016 - 23:18

Mie 1 mi-a fost de folos pompa de san pentru cand am avut treaba si i-am lasat lui bebe de mancare dar asta fff rar si mai este problema posibila imediat dupa nastere ca unele mamici au "furia laptelui" si e nevoie ptr detensionarea sanilor, pentru asta am mai folosit-o si eu acasa cand imi crestea lactatia si bebe dormea si nu apuca sa detensioneze sanii. Sincer e o achizitie mare dar depinde cat o foloseste fiecare si ce model alege ca sunt si variante ieftine cum ar fi cea de la primii pasi si de urgenta, rar e posibil sa fie ok. Eu nu am incercat altele, am auzit ca nu ar fi de folos la unele mamici cea manuala si am preferat sa o iau pe cea de la Avent care e si manuala si electrica si sa imi reglez singura gradul de extractie ca sa nu fac N achizitii pentru a-mi gasi una potrivita ca am auzit multe pareri pro contra anumitor produse si depinde si de sani si canale, de cum raspunde sanul la pompa... Suzete, eu am cumparat dar nu am folosit, am preferat sa alaptez la cerere, si nici nu a acceptat bebe cu toate ca am mai multe modele la un moment dat. Sincer am avut mai mult frica dezobisnuirii si aveam o teama cand ii dadeam dar am avut noroc ca nu a fost fan. Serul fiziologic eu una nu stiu pentru ce ar fi nevoie de el in spital ca nu am avut nevoie. Serul se foloseste pentru stergerea ochisorilor si desfundarea nasului in caz de mucozitati... Si noi suntem in tranzitie sa ne luam alt apartament sau casa mai mare dar astept sa se hotarasca sotul si incet o sa fac si camera baietilor ca al meu de abia asteapta sa doarma cu bebe, deja i-a ales si patut si locul ca vreau sa iau supraetajat. Momentan nu avem o camera a copilului, facusem la inceput dar incet am renuntat la idee pentru ca alaptand mi-a fost mai comod sa il culc cu mine avand in vedere ca o perioada suntem si singuri acasa si ii place sa doarma cu mine dar deja vrea sa doarma singur. Eu acum o sa amenajez mai mult pentru fratiorul cel mare ca vrea singur si sa nu fie deranjat ca sa se poata odihnii si sa faca temele la gradi si nu ma mai agit cu bebe asa mult ca va avea el loc pe langa noi si voi vedea cam ce prefera aman2. Scrisesem intr-un comm trecut lucrurile care le cred eu chiar utile la spital. Sunt lucruri care ar trebui sa le asigure si spitalul, cel putin ser fiziologic, baneocin ptr buric, biberoane sau pompa ar trebui sa aiba si spitalul dar depinde unde nasteti si de cat de amabil e personalul. Cel mai ok ar fi sa discutati cu mamicile care au nascut in locurile respective pentru a avea o idee mai exacta de ce este in "interior". Bephanten pentru fundulet, Garmastan pentru sani ar trebui ca sa aveti pentru voi personal ca nu cred ca asigura careva si e bine sa aveti si voi chiar daca nasteti la privat pentru a nu depinde de ei in totalitate. Eu 1 nu am fost multumita in totalitate de ce mi s-a oferit si am folosit unele produse ale mele. Baita ii faceau asistentele acolo si am intrebat ce folosesc pentru a imi face o idee ce sa iau si m-au invatat ce sa fac in general ca nu aveam sincer habar nimic din ceea ce insemna un copil dar treptat din citit, de la asistente, dr si alte mamici am mai invatat cate una alta... Se da si o gentuta cadou cu produse in spital de la pampers si partenerii lor care contine pampers ptr cam cat stati in spital, mie mi-a ajuns 4zile si monstre cadou cu ceaiuri, creme, geluri...diverse lucruri si carticele despre cresterea copiilor. Util ar fi ceaiul pentru stimularea lactatiei, eu din a 2 zi parca sau a 3 mi-am facut ceaiuri ca imi luasem de la plafar si cred ca m-au ajutat.


Editat de Alina20789, 30 august 2016 - 23:18 .


#733
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 31 august 2016 - 10:38

Probabil stiti...este baby boom intre 1-4 septembrie in Bucuresti [flo2]   [baietel]  [shopi]

 



#734
AleSir

AleSir

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 31 august 2016 - 13:44

Daa! :D:D A zis mama ca vrea sa mearga cu mine sa vada ce si cum...Cred ca o sa luam  cateva lucrusoare de acolo daca gasim reduceri bune :) O sa mergem vineri. Visez la o geanta ptr mamici(diper bag) si o trusa cu forfecuta si altele ptr bebel.



#735
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 31 august 2016 - 16:34

Joi si vineri puteti descarca invitatia si este intrare libera la baby boom.

#736
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 31 august 2016 - 17:30

Referitor la listele de spital, ca e spital de stat, ca e privat va sfătuiesc să mergeți la recepție si sa va spună exact ce ar trebui să luați. Și mie mi-a fost f utila pompa electrica, eu neavand prea mult lapte. Colegei mele de salon i-a fost de folos în cond în care avea furia laptelui. Ceai ptr lactație am folosit inca din spital, si am luat ceai de chimen, nu alte combinații. Ptr sani în spital mi-au dat garmastan, însă recomand lanolina pură, care nu are și alte chimicale. Băița era făcută cu produse de la Topfer, care sunt mai bio cică si din astea am folosit si acasă. Ptr fundulet am folosit sudocrem. Gentuță am primit si noi, foarte utila.

#737
mymylush

mymylush

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 31 august 2016 - 21:52

ne-am intors si noi de la medic. la 27 sapt si 2 zile avem 1090grame.. nici nu ma asteptam sa fie asa grasunel avand in vedere ca am luat doar 4,5kg. si pe mine ma trecut pe altifer.  deja incep sa ma misc greu... fiind intotdeauna slaba mi-e greu sa ma obisnuiesc cu burta. ma invart greu. mai nou a inceput bebe sa sughita.. :D . eu nu am facut nici o cumparatura pt bebe.. astept sa mai creasca. nici nu stiu ce sa iau . e primul copil [fri]



#738
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 08:54

Hello! Si eu ar trebui sa nasc la inceputul lui noiembrie, am DPN 12 nov. Pentru bebe nu am luat decat 3 costumase pentru spital, un pachet de Pampers, servetele umede si un tub de Bepanthen.

Ieri am dat comanda de carut, adica asta:

http://www.my-duval....-1-duval-green/

 

Am renuntat la partea cu scoica, pentru ca oricum pana la primavara nu cred ca o sa-l scoatem din casa si dupa o sa fie prea mare ca sa mai incapa, asa ca o sa-i luam direct un scaun pentru masina, separat. Am luat carut de pe-acum, ca sa folosim landoul in masina, cand o sa-l aducem de la maternitate (ne asteapta un drum de 4 ore jumatate).

 

Am mai luat si un patut asa

https://www.okazii.r...hite-a177183157

 

Si cam atat. Sincer, nici pe-astea n-as fi vrut sa le iau de pe acum. Eu sunt mai superstitioasa  [flo2]

La biberoane, inca nu m-am gandit. Oricum, maruntisurile se pot cumpara si dupa.



#739
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 09:25

Mymylush stai linistita ca inveti din mers si nimeni nu s-a nascut invatat, majoritatea mamicilor de pe grup cred ca sunt la primul bebe. Totul tine de instinct parerea mea. Mie chiar nu mi-a venit sa cred cum mi-am dat seama singura ca s-a declansat travaliul...instinctul pentru copil, sincer nici numai tinusem un copil in brate inainte si nici nu interactionam cu ei ca eram destul de tanara si nu aveam atractie dar cu al nostru e altceva si totul vine de la sine...si oricum suntem aici si poti sa intrebi orice nedumerire ai si va fi o mamica care poate iti va fi de ajutor cu o parere. Eu prima data nu luasem decat cate ceva pentru spital si totul incet am luat dupa ce am ajuns acasa. Acum sunt linistita ca am de toate ramase(am luat doar ptr spital si schimburi de oras pentru vizite la dr...), ma bucur ca nu am apucat sa le dau pe toate ca deja incepusem si asteptam pe cineva apropiat ca sa dau lucrurile mai substantiale. cu toate ca am nascut la inceputul lui februarie nu am avut rabdare si am iesit imediat la plimbare pe faleza si dormea asa bine...asa cred ca vom proceda si acum...oricum prea mult in casa nu vom sta ca trebuie sa luam fratiorul de la gradi si de aceea ma gandeam si la Marsupiu de inceput, acum sa vedem si vremea. Sunt Marsupii care se poate atasa la geaca speciala si sunt asa frumoase...

#740
Nkem

Nkem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 12:15

Fetelor pe mine m-au internat din nou. Azi am venit la control si colul e mai scurtat decat saptamana trecuta. Au decis sa ma tina in spital sub supraveghere.Maine hotaresc daca ma baga pe medicatie pentru dezvoltarea plamanilor bebelinului. [:(]. Se pare ca bebelinul meu vrea cu tot dinadinsul sa vina mai devreme. Ma rog la bunul Dumnezeu sa mai stea macar pana la 34 saptamani.  :(





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -