Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#701
manuela03

manuela03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 23 august 2016 - 12:20

Testul cu glucoza mie nu mi-a picat f bine. Cele 75 de grame de glucoza mi le-a diluat in 3 pahare de unica folosinta, le-a amestecat cu putina apa calda ca sa se dizolve, dupa care a completat cu apa rece pana s-au umplut cele 3 pahare.

 

Mi-a zis ca am la dispozitie maxim 5 min sa le beau, ceea ce mi s-a parut floare la ureche ... dar n-a fost chiar asa, mi-a venit sa vomit la fiecare gura pe care o luam si nu am reusit sa le beau in 5 min, le-am baut in 7 min.

 

Dupa care n-am mai avut voie sa beau si sa mananc nimic pentru 2 ore pana mi-a luat din nou sange.

 

Maine primesc rezultatul.

Inca imi e rau si ma doare capul...



#702
manuela03

manuela03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 23 august 2016 - 12:39

Iar m-a trimis la analize  [bang]

E al treilea set de analize pe care il fac de cand am ramas gravida, desi toate au iesit super ok. Si nu stiu ce tot ma freaca cu toxoplasma ma-sii. Nu am animale in casa si prin preajma si de fiecare data au iesit exact aceleasi valori.

 

Asa e standard, in fiecare trimestru primesti de facut un set de analize, iar toxoplasma se face o data la 2 luni daca nu ai anticorpi pentru ea, si nu se face doar de la animale de casa...se face si de la carne preparata insuficient terminc..legume si fructe insuficient spalate..si in mare parte tot ce are legatura cu pamantul. Toxoplasma se gaseste in pamant si in fecalele animalelor din cate stiu eu.

 

Si analiza este indicat sa se repete o data la 2 luni, in caz ca o contactezi sa te poti trata inainte sa afecteze bebelusul.



#703
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 23 august 2016 - 12:49

Raluk, eu am facut cred ca de 4 ori analizele pana acum, iar toxoplasma am facut-o luna de luna. Te inseli, ea nu se ia DOAR de la animale, ci mult mai des de pe fructele si legumele insuficient spalate. Deci te poti imbolnavi oricand. In plus, si listeria ar trebui repetata. Ambele dau boli foarte greve bebelusului si de aceea trebuiesc repetate.

 

Pentru toxoplasma nu este necesar sa faci analiza pe nemancate. In plus, este suficient daca faci Toxoplasma IGM. IGG nu este necesar sa-l repeti, e clar ca nu ai anticorpi.



#704
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 23 august 2016 - 12:59

Si eu am facut Toxo tot la doua luni. E ff importanta analiza asta. E ff periculos daca o ai si pt mama si pt bebe. E aiurea pt tine Raluca ca ai atata de umblat, dar las ca trece, mai avem un picut  [flo2]



#705
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 23 august 2016 - 13:18

Avem un endocrinologriceput aici, asa ca poate ma ajuta cu un sfat.

In urma tratamentului cu Euthyrox 25 mg cate o pastila si jumatate timp de 1 luna de zile am urmatoarele rezultate:

ATPO: 51.27

FT4: 0.8142

TSH: 2.2574

 

Oare pot scapa de Euthyrox? O sa vorbesc cu endocrinologul.

 

La testele hematologice, ce ma nelinisteste este timpul de protombina:

Timp de protombina: 10 sec. - normal (9.8-13)

Timp de protombina %: 136.1% - normal (70-130)

INR: 0.93 - normal (0.84-1.2)



#706
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2016 - 21:25

Uitasem: de vreo 2-3 saptamani simt exact in zona pelvisului, deasupra osului niste intepaturi usoare. De fapt, un fel de senzatie de presiune, combinata cu intepaturi, oarecum mai pe stanga. Nu e ceva insuportabil, sa nu pot merge sau sa iau pastile. E la nivel de simtit, cand ma ridic de pe scaun sau ridic genunchii, gen imi trag niste pantaloni pe mine. S-o fi intors bebe? Ca miscarile lui le simt la fel. Parca se plimba prin toata burta.

#707
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 23 august 2016 - 23:47

Am fost si noi la dr astazi. Bebe la aproape 27 de saptamani are cca 840grame. Suntem bine doar ca ne-a marit doza de fier cu 3 fiole pe zi. Inainte luam doar o pastila dar mi s-a marit anemia. Urmatoarea morfologie mi s-a recomandat la 32 de saptamani...deci pana atunci ne prezentam doar la nevoie daca e... Cam greu o sa treaca perioada.
Eu am reusit ca nu mi-am facut nicio analiza Torch si am ramas cu cele vechi de mai bine de 4ani. Mi s-a recomadat sa fac toxoplasma dar am uitat si vad ca dr nu mi-a mai zis nimic. [batcap]  Aveam si imunitate la majoritatea si de aceea nici nu am mai pus accent.
Testul de glucoza nu l-am facut nici prima sarcina si nici acum nu mi l-a dat.
Examenele de secretie o sa le fac cand ma apropii de nastere.
Eu mor de arsuri...chiar numai pot si imi e frica ca am inceput de acum...incep greutatile si la mine... [:-)))]
Pupici burtici!!!  [flo2]  [flor]


#708
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 24 august 2016 - 07:38

Alina incearca lapte rece, la mine functioneaza "inca" ptr arsuri...

#709
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 24 august 2016 - 09:16

Incerc...eu fara lapte nu traiesc la modul general dar e groaznic, cum stau in pat mai mult de juma de ora gata. Mai mananc si biscuiti dar nu imi trece daca nu fac un pic de activitate intre timp.

#710
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 10:04

Alina, ti-ai asumat un mare risc nefacand analizele torch. Nu trebuie sa-ti spuna medicul, eu multe analize le-am facut din propria initiativa sau am intrebat eu medicul. Ei au atatia pacienti, nu-si mai amintesc ca le-au spus fiecareia.

Stiu cazuri dramatice de copii nascuti cu probleme foarte mari (probleme ce nu se mai pot trata) pentru ca mama a contactat toxoplasma sau listeria pe parcursul sarcinii, iar aceste  analize nu este tarziu sa le faci nici acum. Eu le voi repeta luna de luna pana nasc. Nu-mi asum niciun risc cand e vorba de sanatatea copilului meu.





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -