Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#691
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 21 august 2016 - 07:05

Alina,bine ca ai inceput tratamentul cu euthyroxul. Sapt viitoare si noi avem eco, sperăm sa fie totul bine. Cat priveste lista, si eu am nascut la privat si am avut de toate, nu am venit decat cu haine pentru bebe la externare. Ah, ca si Alina si eu am avut nevoie in spital de pompa de san electrica. Daca intrati la subiecte, este un post cu ce cumpărăm ptr bebe si acolo am detaliat exact ce am luat eu, din perspectiva unei nasteri prin cezariana, iarna.



#692
manuela03

manuela03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 22 august 2016 - 11:52

Buna fetelor :)

Noi am implinit astazi 27 sapt si suntem voinici, bebe si-a dublat greutatea fata de luna trecuta, acum o luna avea 550 grame si acum are 985 grame.

E totul bine, e un bebe nocturn, doarme in prima parte a zilei si noaptea e super activ, sa vedem cum o sa fie dupa ce apare :)

 

Cursurile de gimnastica simt ca ma ajuta cu durerile de spate.

Arsurile le-am avut zilnic in ultima luna...dar parca acum e mai ok, cred ca si din cauza ca s-a intors bebe si nu mai da cu picioarele in stomac.

Si nici carcei nu mai am :)

 

In schimb sunt un pic constipata...adica trec si 4-5 zile pana ma duc la toaleta, doctorul a zis sa iau supozitoare cu glicerina daca am probleme.

 

Maine dimineata urmeaza sa fac testul cu glucoza, sa vedem care e treaba. Mi-am cumparat azi 75 de grame de glucoza si maine sper sa nu mi se faca rau de la ea..vom vedea :)

 

Voi ati facut testul cu glucoza pentru diabet in sarcina?



#693
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 22 august 2016 - 18:07

Manuela03 eu am facut testul de glucoza, Miercuri imi spune rezultatele. Vreau sa-ti zic ca m-am duc la test cu un stres de numa si cand colo chiar a fost ff simplu testul. Glucoza chiar nu e asa rea cum mi s-a spus, mai degraba Milka e de doua ori mai dulce, asa ca dute relaxata ca e chiar simplu  [:)]  [:)] Sa ne pove cum a fost.

 

Noi Miercuri avem 29 de saptamani si bb misca asa frumos, asa de drag mi-e. Tot Miercuri avem si eco. Abia astept sa-l vad, sigur e un grasun acuma [il]  [il]

Dar am probleme cu picioarele, mi se umfla rau, parca sunt doua paini  [bang]



#694
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 22 august 2016 - 20:16

Fete dragi, dupa morfologia fetala de trimestrul II de la 22 de saptamani, la ce interval ati facut o noua ecografie?

 

Si eu am probleme cu constipatia desi ies zilnic sau cel mult la 2 zile. Dar zici ca fac sarma ghimpata, e groaznic...



#695
MadalinutzaMada

MadalinutzaMada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 22 august 2016 - 23:57

anasstasia eu dupa morfologia de 22 de sapt  urmatoarea eco am facuto l 28 de sapt pt k bebe avea o dilatatie l rinichi care slava domnului a disparut si bebelina mea e bn [bib] acum urmatoare eco va fi la 32 de sapt..... [gravi] 



#696
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 23 august 2016 - 05:28

Buna fetelor. Si al meu tot nocturn este. De cateva zile am inceput sa obosesc groaznic,noaptea nu dorm decat 2-3 ore ptr ca nu.mi gasesc pozitia...de constipatie nici nu vreau sa vb,este cosmarul vietii mele de cand ma stiu. Dc mea nu mi.a zis nimic de testul de glucoza...sa ma ingrijorez???

#697
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 23 august 2016 - 05:31

Noi eco am facut la 26 de sapt si ne.a chemat la 32 ( acum avem doar 27 asa ca avem de asteptat) dar am facut toxoplasma sapt aceasta si sapt viitoare suntem prog la analizele uzuale. Pup burtici

#698
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 23 august 2016 - 09:56

Si eu ma gandeam la fel. Sa fac urmatoarea eco la 27-28 de sapamani si apoi morfo fetala de trimestru III la 32 de saptamani.



#699
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2016 - 12:00

Fete dragi, dupa morfologia fetala de trimestrul II de la 22 de saptamani, la ce interval ati facut o noua ecografie?

 

Si eu am probleme cu constipatia desi ies zilnic sau cel mult la 2 zile. Dar zici ca fac sarma ghimpata, e groaznic...

 

Mie doctorul mi-a zis ca urmatoarea ecografie ar fi morfologia de trimestrul III, la 32 de saptamani.

Eu am facut in total 4 ecografii pana acum si medicul a fost de parere ca sunt foarte multe. Cele 3 la fiecare trimestru sunt suficiente.



#700
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2016 - 12:10

Iar m-a trimis la analize  [bang]

E al treilea set de analize pe care il fac de cand am ramas gravida, desi toate au iesit super ok. Si nu stiu ce tot ma freaca cu toxoplasma ma-sii. Nu am animale in casa si prin preajma si de fiecare data au iesit exact aceleasi valori.

Daca imi mai da o data sa fac analize, innebunesc!

 

Du-te la medicul de familie, stai la coada pentru trimitere, iti da trimitere pt chestiile uzuale, dar toxoplasma nu e decontata, trebuie sa o fac la privat, in ziua cu pricina nu bea, nu manca pana pe la 10, condu 50 km pana la spital, stai sa te intepe una si apoi stai cu mana vanata o saptamana, apoi du-te cu aceeasi proba la privat pt toxoplasma, plateste 100 lei analiza, condu inapoi 50 km pentru ca la 10 sa fii la birou. [:(!]





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -