Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 123

fiv medlife albu

545 raspunsuri la acest subiect

#511
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 21:53

Of, Maru, stiu ca ai 1000 de ganduri care nu-ti dau pace si stiu ca de pe margine e usor sa dam sfaturi sau sa incercam sa te linistim (ca tot n-o sa reusim prea mult [clo] ). Asa ca nu pot decat sa-ti spun ca sunt alaturi de tine si ca sper din tot sufletul sa fie bine de data asta si sa nu mai fie nevoie sa-ti faci planuri pentru o "data viitoare".

Te imbratisez!



#512
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 22:16

Maru, schema asta am avut-o eu anul trecut:

 

Odată cu menstruaţia din august (din ziua 5) - SE ÎNCEP ANTICONCEPŢIONALELE MICROGYNON 1 CP/ZI, SEARA, PÂNĂ PE13.09 INCLUSIV (se iau zilnic, continuu, fără pauză între prima și a doua folie, până pe 13.09)

Odată cu menstruaţia din august (în prima zi) - programare la histeroscopie

12.09 - SE ÎNCEPE DIPHERELINE 0,1 MG – O FIOLĂ PE ZI, SUBCUTANAT, DIMINEAŢA, ZILNIC PÂNĂ PE 30.09 (19 zile în total). Injecţia se face în intervalul orar 07:00-10:00. Se respectă ora în fiecare zi.

16.09 – PRIMA MONITORIZARE: ANALIZE (estradiol+progesteron) + ECOGRAFIE (MARŢI, ORA 08:00)

21.09 - SE ÎNCEP MENOPUR 150 UI (adică 2 fiole) + GONAL-f 50 UI SUBCUTANAT, DUPĂ ORA 18:00ZILNIC, PÂNĂ PE 30.09INCLUSIV (10 ZILE). SE RESPECTĂ ORA ÎN FIECARE ZI (interval orar 18:00-20:00)

21.09 - SE ÎNCEPE CLEXANE 4000 UI (0,4 ML) – CÂTE O FIOLĂ PE ZI, SUBCUTANAT, DIMINEAŢA, LA ORA LA CARE FACEŢI DIPHERELINE, PÂNĂ PE 30.09 (Dacă nu găsiţi Clexane 4000 UI, luaţi Fraxiparine 3800 UI)

23.09– A DOUA MONITORIZARE: ANALIZE (estradiol+progesteron) + ECOGRAFIE (MARŢI, ORA 08:00)

26.09 – A TREIA MONITORIZARE: ANALIZE (estradiol+progesteron) + ECOGRAFIE (VINERI, ORA 08:00)

30.09 – A PATRA MONITORIZARE: ANALIZE (estradiol+progesteron) + ECOGRAFIE (MARŢI, ORA 08:00)

Tot tratamentul injectabil se termină pe 30.09, inclusiv Clexane!

01.10 - INJECTARE PREGNYL 10.000 UI INTRAMUSCULAR (Pregnyl cumpăraţi de la Recepţie MMF; solicitaţi reţetă)

03.10- PUNCŢIA OVARIANĂ (recoltarea de ovocite + recoltarea de spermă)

06.10– EMBRIOTRANSFER



#513
Rikidone

Rikidone

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 23:11

Rikidone , până în ziua 3 nu sunt șanse să stagneze! Pot crește diferit însă, poate avea unul mai multe celule și altul mai puține. Îți țin pumnii să crească amândoi la fel de frumos!  [flo2]

Ce dimensiuni au avut foliculii tai? Și eu am tot 4 foliculi. Ai mei au 16,12,7,7 mm în ziua 6 de stimulare. Sunt cam nesincronizați. Cred ca tot două ovocite o să an și eu.

Sper sa nu stagneze pana la 9 luni! 

In ziua in care am facut pregnylul (ziua 18 de stimulare) OS: 20, 19, 15 si OD: 16. Mi s a spus ca ovocitul de pe ovarul drept a fost bun si unul de pe cel stang. 

Foliculii tai au timp sa recupereze. De ex in ziua 6 de stimulare eu nu aveam foliculi pe ovarul drept. Fusesera 2 la prima monitorizare, dar au disparut. Apoi a aparut asta "destept" care a recuperat teren. O sa iasa o fetita din el! Din cel stang iese baiatul!



#514
Rikidone

Rikidone

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 23:17

Mari_Ghicu, multumesc pentru gandurile bune si iti doresc si tie mult succes! 

Eu va cam incurc, nu stiu cine e cu un embrion, cine e cu doi .......

Andreea, bravo! Super buna recolta! Nu ti au zis de azi cate sunt bune?



#515
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 23:27

Da așa e Elbereth, am o grămadă de gânduri ca azi am avut timp, mi- am luat liber de la orice, inclusiv de la treburile casnice. E dezastru în casă! :))))

Mi- am vopsit părul cu henna, am văzut un film, nu am stat chiar degeaba. :)))) L-am întrebat ieri pe doctor dacă pot da mă vopsesc, nici nu i- am zis cu ce și a zis ca DA.

Mersi ca mi- ai scris! Ești foarte drăguță! Chiar contează ca mă înțelegi și mă ajuți să fiu mai optimistă! 

Și eu te îmbrățișez [pup]

Mersi Lavinia! [pup]  Ai avut dreptate! Ai început inhibarea cu vreo săptămână înainte de stimulare, deci da protocol lung în toată regula, lung clasic îl numesc eu. Exact pe asta i l- am cerut eu doctorului, doar ca voiam fără ACuri înainte. Mersi ca mi- ai trimis, m- ai lămurit cel mai bine ( Tot protocol lung se cheamă și cel în care începi inhibarea la început de ciclu  pentru vreo 10 zile și apoi începi și stimularea, dar e mai puțin folosit, de- aia am zis ca m- ai lămurit întru totul )

Mi- a repetat ca nu e bun protocolul lung, probabil ca nu e bun pentru mine. Și mi- a dat de ales între Microflare și Elonva. Tu ai AMH bun, înseamnă ca din cauza AMH ului meu mic nu a vrut să îl facem pe asta al tău.

 



#516
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 21 noiembrie 2015 - 23:47

Riki și eu sper să nu stagneze vreo 9 luni [:-)))] Drăguț, deci vrei fata și băiat. Îți țin pumnii. [flo2] [flo2] [flo2]

Uau! Deci la a treia monitorizare a apărut foliculul!!! Mersi pentru răspuns! E încurajator! Ai făcut 18 zile stimulare? Nu ai vrut să spui ziua 18 a ciclului ? Foarte mult mi se pare!

Bafta să crească frumos embrionasii, să fie lipicioși și așa să fie peste nouă luni fetiță și băiat! [flo2] [flo2] [flo2] Eu vreau o fetiță sau două dacă nu am de ales [:-)))]


Editat de Marushelu37, 21 noiembrie 2015 - 23:55 .


#517
Rikidone

Rikidone

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 00:24

Riki și eu sper să nu stagneze vreo 9 luni [:-)))] Drăguț, deci vrei fata și băiat. Îți țin pumnii. [flo2] [flo2] [flo2]

Uau! Deci la a treia monitorizare a apărut foliculul!!! Mersi pentru răspuns! E încurajator! Ai făcut 18 zile stimulare? Nu ai vrut să spui ziua 18 a ciclului ? Foarte mult mi se pare!

Bafta să crească frumos embrionasii, să fie lipicioși și așa să fie peste nouă luni fetiță și băiat! [flo2] [flo2] [flo2] Eu vreau o fetiță sau două dacă nu am de ales [:-)))]

Pai daca tot dau banii .....macar sa am 2 la pret de 1! :)) :)) Nu a fost ieri black freiday?

Am zis bine .... 18 zile de stimulare .....

Poate am mai scris pe aici, dar repet povestea pe scurt:

pana pe 24.10. - am fost pe belara

27.10 - prima monitorizare, OS 4 foli, OD 2 foli

28.10 - diphereline, ziua 1 CM

01.11 - ziua 1 stimulare

03.11 - monitorizare 2, OS 4 foli, OD nimic

06.11 - monitorizare 3, OS 2 foli anemici, OD nimic.  Mi a marit doza de gonal si daca nu raspundeam, imi anula tratamentul

10.11 - monitorizare 4, OS 4 foli, OD 1 foli

13.11 - monitorizare 5, OS 3 foli, OD 1 foli (conform schemei initiale trebuia sa am punctia pe 13)

16.11 - monitorizare 6, OS 3 foli, OD 1 foli

18.11 - monitorizare 7, la fel ca la precedentele, seara pregnyl

20. 11 - punctia

Si mie mi s au parut multe zile de stimulare, dar a zis ca progesteronul este markerul care indica daca se poate continua stimularea. Eu l am avut 0.3 si la ultima monitorizare 0,4. Endometrul 9.5.

Eu m am setat pe varianta de gemeni pereche, dar ma multumesc cu orice!

Eu zic sa ai o discutie cu foliculii tai .... Sa le promiti marea cu sarea sau sa ii ameninti. Ce crezi ca functioneaza! Tu alegi tonul discutiei! Eu i am amenintat pe ai mei si s au strans gasca sa ma intimideze. Stiau ca ii iubesc! :)) :))



#518
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 02:45

Mersi, Rikidone pentru rezumat! Super! am salvat pagina la bookmark, ca și pe cele ale altor fete când mi-au dat detalii. O sa o numesc Rikidone si Lavinia, ca sunteți pe aceeași pagină. [:)]  În curând o să mă puteți asculta din protocoale! [:-)))] 

Mamă ce stimulare! O să mă tot minunez! Nu au fost hotărâte ovarele tale dar doctorul nu le-a lăsat deloc până nu și-au făcut treaba. A fost bine ca ti-a permis progesteronul. La mine nu cred ca merge cu amenințarea, își vor băga capul la cutie și nici alții nu or sa apara.:))) La tine chiar a fost tricky.

Țin pumnii embrionasilor să reușească până la capăt! [flo2] [flo2] [flo2]


Editat de Marushelu37, 22 noiembrie 2015 - 02:53 .


#519
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 09:35

Salutare fete d'albe !

maru vad ca nu te lasi cu lungul [soricel]. Si eu am avut lung clasic la FIV1, pe vreme aceea AMH era 1,3. Initial imi spusese ca o sa am scurt, dar cum inainte sa incep l-am surprins cu o naturala, dupa IA nereusita am facut lung. Am ajuns cu 4 foli la punctie, 4 embrioni, 1 grad 1, 1 grrad 1-2 si 2 grad 2, am avut un beta amarat care s-a injumatatit la 48h si un progesteron si mai prapadit. A fost singura data cand am avut 4 embrioni. Sarcina am obtinut-o cand am avut 2 embrioni.

Apropo de stimulari lungi, au mai fost fete la care stimularea s-a prelungit si cu o saptamana pana au crescut foliculii, angelica de ex. Si la turci am intalnit o fata cu 3sapt de stimulare pt 3 foli (avea un amh f micut), numai ca au gresit la final, sau nu au comunicat bine, nu a facut injectia de inhibare in ziua cu pregnylul si la punctie nu au mai gasit nici un folicul, ovulase deja. 



#520
Deeaodeea

Deeaodeea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 10:06

Maru, e groaznica inhibarea cu Diphereline! Nu stiu cum este cu celelalte, insa ai toate simptoamele de la menopauza, cel putin asa a fost in cazul meu: bufeuri, stari de voma, mintea in ceata si departe, maini si picioare umflate, dureri de cap, stari de oboseala crunta... ai vrea sa dormi nonstop...

 

Cred ca depinde foarte mult de la o persoana la alta. Eu nu am avut absolut niciun efect advers si m-am simtit foarte bine pe perioada inhibarii cu Diphereline. 

 

Fara sa exagerez, cred ca m-am simtit mai bine pe perioada inhibarii decat in rest, am fost mai linistita.





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -