Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Gogonate murate si pinguini iuti


787 raspunsuri la acest subiect

#781
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:30

Exista vaccin împotriva hep.A dar nu stiu daca se da așa, daca e posibila o infectare deja.



#782
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:31

Ach, Viviana..cra cra..e un copil asa de bun.

avea emotii daca o sa fie ales sau nu sefu clase, la baieti. i-am spus sa nu isi faca sperante.

 

 

corina,

 

ai mei sunt vacinati contra hep A, dar stiu ca au fost mai multe doze la cateva luni.

 

 

ce imi mai freaca mie nervii?!

 

luni de dimineata am pus niste pachete la Atlassib.

mai imi e tare peste mana cu pachetele astea. au program de la ora 9 iar seara fug oricum si nu intru in traficul de la gara unde isi au ei sediu. in fine, am pus 4 cutii, pe mai multi destinatari. si m-am grabit pt ca in curand o sa se nasca prima fetita la noi in familie, printre cei 8 nepoti, unul deja are 30 si ultimul e D al meu.

si fix pachetul ala s-a spart, nu imi explic cum, si tantia aia de la agentia din moldova cand a vazut ca "curge " din pachet , parca pusei ceva lichid [alcool] , l-a trimis inapoi, ca cica sa il aduca sigulat [batcap] . pai nene e cineva la sibiu sa ii de-a unu nou?!

 

se naste copila acu si nu ajung lucrurile sa fie spalate de mama [smulgpar]

 

mda am si io sechelele mele cu obiceiuri si babisme. [zirea]

 

acu 11 ani plus, nu am luat nimic pt bebe. si persoana care trebuia sa ma ajute s-a evaporat si am ajuns cu copil nascut sa ii zic dr ca mai stau o zi. ca nu aveam cum sa plec de la Giulesti.

 

m-a ajutat sefu meu sa scot certificatul de nastere de la primarie, ca si aia niste tonti, mama singura nu puteam sa scot copilul din spital ca asa e birocratia la romani.o pretena mi-a depus actele, alta balarie.

pana a venit sormea si mi-a adus niste lucrusoare si am iesit din spital.

daca aveam mintea de acu imi luam io fix ce imi trebuia inainte de nastere si plecam cu taxiul acasa.

 

asa ca am luat niste hainutze mici mici nr 56 caciulite nr 38 in cap, am luat jucarii de la Sterntaler [:I]  Doamne ce m-am bucurat de fiecare lucru. plus cosmetice

 

si acu cica sunt pierdute. nu a ajuns nici acu pachetul.. [zid]



#783
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:32

neatza,

intrebare pentru medicii de pe ghetar : in clasa fetitei mele a fost confirmat astazi un caz de hepatita A. cine, cum, de unde, de ce - inca nu stiu.

intrebarea mea este : preventiv pot face ceva, sa ma asigur ca a mea copila nu face boala sau sa-i cresc imunitatea ? ce semne ar trebui sa urmaresc sau sa ma ingrijoreze ? stiu ca pe vremea mea, se faceau injectii cu gamaglobulina, atunci cand exista in clasa un bolnav de hepA.

astazi se facea de zor dezinfectie in clasa lor, au fost mutati intr-o alta sala.

o sa discut si cu pediatra fetitei, abia dupa-amiaza insa.

oare are rost s-o vaccinez acum impotriva hepA ?

 

daca nu a facut Havrix acum nu are rost sa faci, ii trebuie 2 doze oricum. igiena e de baza - e mama preventiei.

se fac si acum imunoglobuline injectabile.



#784
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:33

Ella, interesant si mie mi se pare, si ei. Se stresează doar ca dupa studiu va intra greu in branșa. Cu lingvistica ar avea mai multe șanse. 

Aici nu merge fara studii, ea nici cu liceu nu prea are șanse. A incercat. 

 

Cum ziceam, o jumate de an mai are de gandit, cred ca le mai trecem in filtru de cateva ori :). 



#785
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:34

Buna dimineata [cit]

 

Azi e sarbatoare, da... o tin. Mereu stiu sarbatorile si rar mi se intampla sa nu stiu si sa calc pe bec. Nu-s ultrareligioasa, nici gand de asa ceva, dar asa am crescut si continui si eu ce am vazut la bunica si mama, desi sincer cand ai mei parinti aveau foarte mult de munca acum multi ani, cand eram eu in liceu/facultate, mai munceam in si pe langa casa, mai ales toamna cand era de recoltat si pus totul in hambare. Dar cum bine zicea cineva, ce atata graba, in era vitezei, mereu suntem pe repede inainte... dar nu cred ca nu mai are lumea ce imbraca sau manca daca ieri si azi nu s-a spalat/facut mancare? Acum cand toti avem mai mult decat dublu haine prin sifoniere sau mancare in frigidere? 

De exemplu mama si bunica tin si sarbatorile din batrani, care nu-s trecute prin calendare. Mai tin vinerile, nu cos si nu taie, orice vineri... o fi superstitie, o fi altfel numita, dar ele nu cos nici sa le pici cu ceara. Cand eram acasa si daca era vineri si avea ceva de cusut ne ruga pe noi sa punem ata in ac si sa coasem ce avea. Explicatia ar fi ca bunicii i s-au intamplat nu stiu cate nenorociri, mai mici sau mai mari si in special copiilor ei si de atunci nu mai coase vinerea, iar mama la fel, s-a luat dupa bunica. 

Eu duminicile si sarbatorile evit sa tai cu foarfeca, sa cos, sa coc la cuptor, sa gatesc daca se poate, sa spal.. adica de spalat, niciodata nu spal de sarbatori sau duminicile. 

Cred ca suna cam radical ce zic eu aici, dar nu atat de radical precum evreii din Stamford Hill, cea mai mare comunitate evreiasca din Europa, a 3a din lume. Ei nu au voie nici sa apese butonul la trecerea de pietoni, nici sa rupa hartia igienica, o rup si o portioneaza de vineri [:D] 

 

Mi-am adus aminte ca viviana parca ma intreba acum un capitol in urma cred, ce religie e la noi in familie? Pai sa zic asa: parintii si bunicii mei ortodocsi, eu cu Nick si Sophia ortodocsi, socrii anglicani si cumnatul cu nepoatele catolici. Nice mix, uh? [:D] Si nu, nu l-am corupt eu pe Nick sa se boteze, el a vrut. [il] Ce si cum crede el despre religia ortodoxa nu mai ma intind sa povestesc, ca as scrie pagini intregi, dar precum a zic preotul la predica dupa cununia noastra, el renuntand la religia lui si botezandu-se ortodox arata cat de mult ma/ne iubeste si apreciaza. Nick a tinut si tine toate posturile de peste an, mai mici sau mai mari. Nici la tinut posturile nu l-am indoctrinat eu, ca nu-s genul, el stie mult mai multa istorie si religie, avand o scoala privata in spate, religioasa,  unde a mancat religie si istoria religiilor pe paine. A fost chiar si in corul bisericii scolii foarte multi ani. Sa nu mai zic ca are doctorat in istorie?! [^]  Mereu avem discutii cu soacra cand mergem la ea si vine vorba de gatit ca nu stie ce sa ii gateasca de post. Eu nu am tinut toate posturile, dar incerc sa tin miercurile si vinerile. Cateodata nu imi iese, mai calc si eu prin strachini, dar na... se intampla. [:I] 

 

Ah.. m-am intins cu povestile mele. Sa hranesc mandra si revin, Ca tot nu am treaba azi, da` pot trancani, ca nu-i pacat! [:p]  [mariaj]

 

[yum]



#786
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:46

Ralu La multi ani lui Robert!!! 

 

Strumphitza foarte frumos la socri tai, relaxant numai sa citesc. Sa va fie de bine weekendul. 

 

Didi, distracție placuta puștiului in excursie! 

 

Sa ma laud cu Silvia. Ieri a fost prima zi singura cu W acasă. S-a descurcat excelent, a avut timp sa isi faca si tema la mate, chit ca nu i-a zis nimeni.

A facut si problema extra, care e dificila si de obicei o facem impreuna in plânsete ca nu pricepe. A avut o metoda aparte dar corecta si logica, a ajuns la rezultatul bun. Eu si sotul o gândeam altfel si am fost Uimiți ca Silvia a reușit pe alta cale :). 

Azi isi invita prietena in oraș, ii face cinste ca a fost ziua ei vineri si nu au reușit sa o sărbătorească. Imi place ca ies așa impreuna, singure, in oraș. Se duc sa mănânce ceva la o cafenea. Si prin oraș. 

 

Gata fika :)



#787
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:49

Avem capitol nou

 

http://comunitate.de...lbende-pinguin/

 



#788
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:50

Eu sunt pe fuga dar am apucat sa citesc catw ceva...

 

Daniela, tine-o tot asa cu dezintepenirea [flo2]

 

Fleurdelise, sanatate copilului, sa se faca binepe data!

 

Strumphytza, super pozele voastre de toamna! 

 

Didi, naspa intamplarea cu pachetul. Poate a curs ceva din cosmeticele pe care le-ai pus in colet. oricum, ciudata politica de a-l trimite inapoi.

 

 Corina, sper sa va ocoleasca hepatita.

 

Mai vin, da mai pe seara. [flor]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -