Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


916 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:47

Capitol nou [flo]

 

Venim de aici: http://comunitate.de...-pinguini-iuti/


Editat de Ioana_Pos, 27 octombrie 2015 - 10:51 .


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:55

 

Din ce stiu eu hepatita A e virala.E numita si boala mainilor murdare.Nu stiu daca in vaccinurile facute exista si contra hepatitei A.B stiu sigur ca e inclus in hexa,penta...nu mai stiu dar e inclus.Depinde de sistemul ei imunitar.e exact ca o gripa.

 

Spune-i sa se spele pe maini des la scoala,sa aiba grija ce face la baie,si da-i eventual un gel de maini din ala cu dezinfectant.Am gasit ca este vaccin.Acu` poate l-au facut cat erau mici.....nu stiu..intreba un medic.

 

in schema gratuita nu exista vaccinul impotriva hepA, se face doar cel impotriva hepB, in maternitate, dupa nastere. p-asta il are facut, deci.

fii-mea nu foloseste toaleta de la scoala. asta e un mare plus, ca sa zic asa. nu-i place sa fie murdara pe maini, se sterge cu servetele dezinfectante cand e murdara sau inainte sa manance.

dar..pentru ca exista un dar mare cat casa...in ultimul timp a inceput din nou sa-si roada unghiile...si de aceea ma tem, sa nu fi bagat in gura manutele nu tocmai curate...ii dau cu lac special impotriva acestui obicei, insa tot i-am mai gasit una-doua unghii rontaite...

singurul lucru care ma tine cat de cat linistita este faptul ca are o imunitate buna spre foarte buna, de vreo 3 ani nici macar nu a mai racit sau cel mult a facut niste muci, fara tuse, febra sau alte probleme.

in fine, pediatra spune sa-i facem totusi vaccinul (a sunat-o mama, care si ea a intrat in panica, normal). am gasit pe net info (in prospectul vaccinului havrix junior) cum ca s-ar putea face si de catre cei care au fost deja expusi virusului...

nici nu stiu ce sa fac, sa iau vaccinul, sa iau gamaglobulina ? pfff...asta ne mai trebuia..



#3
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.298 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 10:56

Aici lumea spala rufele in general duminica, pt ca e curentul mai ieftin (unii mai tund si iarba  [zirea])....daca am rufe de spalat, spal oricand e nevoie (ca e sarbatoare, ca e duminica)...la urma urmei, nu spal eu, ci masina..

Post tineam in copilarie, acum nu mai tin...oricum noi nu mancam carne zilnic....fara lapte la cafea insa nu pot...la fel fara branza si oua...

Al meu a fost protestant, a renuntat insa la religie acum cativa ani (din motive politice, pt ca biserica isi cam baga coada in politica si lui nu i-a placut lucrul asta..cand a renuntat, chiar le-a scris o scrisoare cu motivele lui..raspunsul a fost ca le pare rau..si atat)...lui insa ii plac bisericile ortodoxe (si in mod special e fascinat de icoane),  la ceremoniile de la nunta si botez...i-a placut ft mult la botezul Marciei (l-am facut la Catedrala Sf.Spiridon in Bucuresti)..



#4
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.298 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:04

Eu am avut hepatita A in cl.a7a...la fel, cand am aflat, au dezinfectat clasa...am lipsit cam o luna de la scoala...nu aveam voie sa fac efort, asa ca am fost scutita 2 ani de sport (dar cine juca baschet la cateva luni in curtea scolii ? [:D] ) ..am tinut regim 2 ani (desi era doar 1 an recomandat)...de cate merg la medic si imi palpeaza ficatul, ma intreaba daca am avut hepatita A....

Mama de ex a avut hepatita B acum cativa ani, dar fara sa stie; acum e vindecata...au descoperit aici, cand i-au facut diverse analize pt poliartita (pt ca anumite medicamente pot reactiva boala..asa ne-a spus medicul)...ei i-au facut aici vaccinul contra hepatita B si antitetanos..


Editat de Ella73, 27 octombrie 2015 - 11:05 .


#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.298 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:07

Corina, la mine simptomele au fost oboseala excesiva, ochii galbeni si pipi rosu...



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:11

Corina, la mine simptomele au fost oboseala excesiva, ochii galbeni si pipi rosu...

mai, asta cu pipi rosu o stiam inca din scoala generala, dar de vazut - evident ca n-am avut unde sa vad pana acum. nu puteam si nici acum nu pot sa-mi imaginez - cat de rosu este la urma-urmelor ? da-mi un termen de comparatie, te rog. rosu ca ce ? ca un compot de visine, de exemplu ?



#7
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:15

Corina, daca pipi rosu e simptom de hep, evita sa ii dai lu' Lori sfecla zilele astea, ca si ea coloreaza pipi si sa nu te sperii degeaba.



#8
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:17

Gutui amarui? [pofticios]

 

Cat am incercat eu sa traduc gutuile astea soacra mii ieri! Numa` nu imi aduceam aminte cum le zice in engleza. Ca ii spuneam ce bunatati ne-a mai trimis mama si cand am ajuns la pelteaua de mere/pere/gutui... nu-mi venea in cap cum le zice: quince! Aici nu se gasesc, doar la supermarket. Ei cica nu ii prea plac. Data viitoare ii duc un borcan de peltea cu gutui sau chiar o dulceata de gutui cu miez de nuca si nu o sa mai zica ca nu ii plac!  [:-)))]

 

Am hranit mandra si am facut o listuta sa iesim la mici cumparaturi si cica nuuuu... ea vrea la Science Museum?!  [batcap]  Toata ziua cand o intrebi unde vrea sa mergem, ea zice de muzeul asta. E indragostita de chestiile de pe acolo. 

 

Afara e cam gri, nu stiu cat de frig, dar nu as zice ca prea cald [:D] si mi-s cam obosita si ma incearca o durere de masele, deci numai de Science Museum nu am eu chef. Cred ca o pacalesc azi sa facem shoppingul asta si apoi mergem in parcul din capatul strazii de langa scoala. Poate se mai intalneste cu colegi sa se joace impreuna. 

 

Se vede ca e vacanta, arata lounge ul mei ca dupa o explozie, jucarii prin toate colturile! Le las si eu asa, o sa le mai stranga ea cand o sa calce pe ele si o sa o doara colturile de la lego, precum deunazi cand nu s-a uitat unde calca si nu mai putea de atata ouch. Le-a adunat dupa aia! [:-)))]  [:-)))]

 

Ma gandesc ce sa fac, cum sa ma organizez, sa impac si capra si varza: shoppingu` meu si muzeul ei?!  [ph34r]



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:19

Corina, daca pipi rosu e simptom de hep, evita sa ii dai lu' Lori sfecla zilele astea, ca si ea coloreaza pipi si sa nu te sperii degeaba.

hehe, ea nici nu stie ce e aia sfecla...as vrea eu sa manance, dar nici-o sansa pana acum.

multumesc fetelor pentru sfaturi si incurajari.  [flo2]  [flo2]

sa speram ca ne va ocoli boala. bine ca de saptamana viitoare intra in vacanta cei din clasele mici, o sa stau cu ea acasa si o sa urmaresc cu atentie ce se intampla cu ea, daca da semne de ceva in neregula, neobisnuit...



#10
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 27 octombrie 2015 - 11:21

mai, asta cu pipi rosu o stiam inca din scoala generala, dar de vazut - evident ca n-am avut unde sa vad pana acum. nu puteam si nici acum nu pot sa-mi imaginez - cat de rosu este la urma-urmelor ? da-mi un termen de comparatie, te rog. rosu ca ce ? ca un compot de visine, de exemplu ?

 Eu am avut hepatita A cand eram in liceu.

Urina nu este rosie,este inchisa la culoare ca o cafea mai stravezie sau un ceai concentrat.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Astăzi, 12:40

  • O saptamana cat o luna

    RoxiMada
    - Ieri, 20:50

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - mai 04 2024 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - mai 04 2024 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -