Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 122

fiv medlife albu

551 raspunsuri la acest subiect

#491
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 22:39

Fetelor, o asistenta ,cand asteptam in salon să intru la histero, mi- a zis asa tam- nesam, ca nu trebuie să ne facem probleme cu epilatul când mergem la ginecolog. Și eu i- am zis :"da, dar la histero  știu ca trebuie, ca la Gynera primeam in scris ca trebuie îndepărtat părul pubian."Și a zis ca nu trebuie la histero, trebuie decât la intervenții. N- am mai întrebat care sunt intervențiile. Oricum sigur nu i- a deranjat ca eram epilata total. Dar v- am zis ca să știti ca, cadrele medicale nu se asteapta sa fim bec. Deci pot să îmi țin obiceiul de a merge la cosmetica inainte de ovulatie/ puncție/ si in rest cum o fi.

Probabil o fi intrebat- o vreo pacienta sau o fi citit pe forum ca unele ne stresam, mai precis eu. [:-)))]



#492
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 22:47

Marushelu inseamna ca te-au descoperit:))))))



#493
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 23:23

Cred ca da, Anutza! [:-)))] . Am început tratamentul pt endometrită. Peste două săptămâni ar trebui să încep tratamentul fiv. O sa încerc să îmi iau tratamentul pe schema primită pe mail, ca nu am rețeta. Sunt așa fericita ca am trecut de histero! Dezavantajul a fost ca nu am vorbit de loc cu Albu dar așa de bine am dormit, n- am mai dormit de mult asa bine.... Mi- a povestit colega ca dupa ce m- au adus in salon m-am aruncam cu capul în pat, ca nu puteam să mă urc cu totul. Mi- a urcat asistenta un picior în pat și am adormit așa cucapul si doar cu un picior in pat. Cica radeam, eram foarte vesela, probabil imi dadeam seama ca nu pot sa ma urc in pat sau doar visam frumos. Apoi a venit alta asistenta și m-a urcat mai bine în pat. S- a distrat pe cinste colega mea de cameră. [:-)))]


Editat de Marushelu37, 30 octombrie 2015 - 23:27 .


#494
LuciaTeo

LuciaTeo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 10:30

Bună dimineața fetelor!

Am trecut de prima monitorizare, am 10 foliculi, zice dr ca s-ar putea sa îmi reducă doza de gonal, dar vrea sa vadă întâi și rezultatele la sânge. Încă nu am primit nici un semn de la dna Lucia. Am început azi diphereline. 

In perioada cât am stat pe hol, 10:30 - 11:30, a fost destul de aglomerat, multe fete, cupluri, dar nu am îndrăznit sa intru în discuție [:I]  recunosc însă ca m-am uitat după paltonul roșu Vio și acum am înțeles de ce nu te-am văzut  [:)]

Marushel,  mă bucur ca ai trecut cu bine de histero  [flo2]  pentru anestezia totală ce analize a trebuit să faci înainte? 



#495
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 11:15

Lucia, ai producție bună de afc.  Felicitari! Tine- o tot așa!

Analize pentru anestezie generală:

- hemoleucogramă completă

- coagulare/ hemostază

-APTT 

-Fibrinogen

Au costat 75 lei



#496
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 11:19

Lucia dar de ce întrebi? O să îți zică Albu ce e nevoie să faci. Poate pentru puncție nu or trebui toate aceste analize.



#497
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 11:48

   Bună din nou!

   Riki, pentru a II a monitorizare nu am primit sms cu ora şi am respectat ora din schemă, respectiv ora 09,00 ( aşa am eu). Dar pentru a III-a - pe 03.11 -marţi, am primit că trebuie să mă prezint la 07,30

    Dar şi când am întârziat ( la prima am ajuns la 10,30) m-au rezolvat fără nicio observaţie privitoare la oră. Dr. A le-a luase la eco pe cele care erau prezente şi ca de obicei au fost multe, aşa că nu a avut timpi morţi. Însă la a II a monitorizare am făcut în aşa fel să ajung la ora 09,00, chiar dacă veneam de mai departe. Iar de recoltat la sânge a mers foarte repede, s-au ocupat asistentele.

 

   Mersi fetelor! Annutza, Riki, Elbereth, să vă audă Domnul, să fie de calitate şi hormonii ok . Si vouă vă doresc multă baftă în continuare! [flo2]

 

   Elbereth, a vrut să-mi modifice dozele ieri, la a II-a eco. În timpul eco, domnul dr. m-a întrebat care e schema şi mi-a spus că-mi măreşte doza la Gonal de la 100 la 150.  Aşa că am cumpărat de la farmacie încă 2 pen-uri de Gonal. (Venisem înarmată cu gentuţa frigorifică şi 3 elemenţi îngheţaţi).    Însă în mesajul primit de la Lucia mi-a scris că trebuie să menţin dozele de până acum, adică tot 100 de Gonal !! [batcap]  Am sunat în disperare la Lucia pe mobil toată ziua, i-am scris şi mesaj şi nu am primit răspuns, (cred că a fost ff ocupată) să întreb ce doză să fac până la urmă şi ce valori mi-au ieşit la hormoni – că în mesaj nu scria ce rez. am avut la analize. ( intrasem un pic în panică, pentru că ştiam că după ora 16,00 nu o mai găsesc la telefon şi nici în week-end).   Pe la ora 16 am început să sun pe toate numerele la clinica Materno-Fetală şi văzând că nu răspunde nimeni, am dat un apel şi la domnul dr. A pe mobil...fără răspuns. Într-un final mi-a răspuns Lucia pe unul din nr. de la clinică (am avut noroc) şi m-a lămurit.. Mi-a spus că în urma rez. la hormonale (mi-a spus şi valorile), dr. A a hotărât să nu-mi mai schimbe dozele.

     Am mai întrebat-o cum să o contactez dacă am vreo probl. în afara orelor de program şi mi-a spus să-i scriu pe mail şi o să-mi răspundă. Mai târziu, probabil văzând apelul meu, mi-a trimis sms şi domnul dr. Albu, cerându-mi să-i scriu prin mesaj problema. I-am scris şi i-am povestit pe scurt că am lămurit situaţia.  Asta a fost povestea cu monitorizarea a II-a.

     Şi încă ceva fetelor, scrie în schemă ce analize să avem la puncţie, VALABILE.

Unele le aveam valabile, iar altele nu, aşa că soţul şi-a refăcut spermocultura, iar eu secreţiile şi cele 2 hepatite ( dacă tot mă înţepa la monitorizarea II, am solicitat să recolteze sânge şi pentru acestea, că oricum fac destule înţepături în perioada asta).

    Maru, felicitări pentru histero, bine că ai scăpat şi acum treci la următoarele faze. LuciaTeo, felicitări pentru producţie! Lasă că poate ne întâlnim până la urmă, dacă ne nimerim la ore. Să fie totul bine şi bebe în braţe vă doresc din toată inima!! [:)] 

  Mara, la tine cum a fost? Aşteptăm veşti bune.

   Pupici tuturor! [flo2]



#498
Elenadc

Elenadc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 12:24

Bună dimineața fetelor!

Am trecut de prima monitorizare, am 10 foliculi, zice dr ca s-ar putea sa îmi reducă doza de gonal, dar vrea sa vadă întâi și rezultatele la sânge. Încă nu am primit nici un semn de la dna Lucia. Am început azi diphereline. 

In perioada cât am stat pe hol, 10:30 - 11:30, a fost destul de aglomerat, multe fete, cupluri, dar nu am îndrăznit sa intru în discuție [:I]  recunosc însă ca m-am uitat după paltonul roșu Vio și acum am înțeles de ce nu te-am văzut  [:)]

Marushel,  mă bucur ca ai trecut cu bine de histero  [flo2]  pentru anestezia totală ce analize a trebuit să faci înainte? 

 

 

Ma bucur Luci, vio pt voi toate care sunteti acum in "focuri".. Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat.

Eu acum astept sa merg la sf lunii noiembrie si sa discutam ce urmeaza sa facem mai departe,pana atunci stau cuminte si fac tratamentul si ....sunt aici.

Sunt alaturi de voi toate, fara nici o exceptie, si va tin pumnii sa fie totul bine.

 

Va pup si va imbratisez pe toate.Aveti grija de voi.



#499
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 12:38

Riki multumesc pt lista cu preturi. Nu-i mare schimbarea, dar .. Eu nu prea inteleg: voi, care DEJA ati inceput  FIV-ul si stiati un pret initial trebuie sa achitati totusi costul marit al procedurilor? Nu mi s-ar parea chiar corect. Ma rog....

 

Legat de experienta ta la monitorizarea 2, intotdeauna faci ce-ti spune Lucia in sms. Dupa terminarea monitorizarilor, ea se consulta cu dr, vad amandoi rezulatele analizelor si fac planul pentru paciente. Deci chiar daca dr zice ceva la eco, iei de bun ce se stabileste dupa si ce esti anuntata prin SMS  [pup] SI apropo, rezultatul analizelor il poti verifica online, de aceea primesti etichtele acelea cu codul.

 

Lucia stai linistita. O sa te anunte in momentul in care trebuie sa incepi stimulare daca se schimba ceva si cu ce doze te injectezi. Ai inceput bine cu 10 antrali. 

 

Marushelu mi te si imaginez cu capul inainte, atarnand cu un picior pe jos si unul in pat  [:-)))]

 

Elena bafta multa pe mai departe!


Editat de elbereth, 31 octombrie 2015 - 12:39 .


#500
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:32

   Că bine zici Elbereth! Abia acum mi-ai deschis capul că pot să văd on-line rezultatele! Doar eu luam codurile şi le păstram conştiincioasă, ca un roboţel, dar nu mi-a trecut prin minte să le şi valorific, era logic, dar... [batcap] De acum nu mai stresez pe nimeni cu întrebări. [ups]   Bine de ştiut de acum care e prioritatea când sunt informaţii contradictorii cu dozele de stimulare [pup] . Baftă în continuare!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -