Sari la conținut

Sari la conținut

* * * - - 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 122

fiv medlife albu

551 raspunsuri la acest subiect

LuciaTeo

LuciaTeo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:34

Da Marushel, pentru puncție întrebam, pe schema mea nu scrie nimic de asta. Am mai primit ieri un email cu noile preturi -minunat de altfel - și am văzut ca au dat mai multe detalii, dar nu am apucat sa citesc în detaliu. 

Doamne ajuta sa venim toate cu vesti foarte bune peste puțin timp  [barza1]  

• 0

vio_TinTin

vio_TinTin

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:45

Fetelor, la noi în schemă referitor la analizele pe care trebuie să le avem valabile la puncţie scrie:

- cultură col (valabilitate maxim 2 luni)

- secreţie vaginală ( maxim 2 luni)

- spermocultură ( maxim 2 luni)

- eu şi soţul rezultate la : sifilis ( TPHA sau VRDR), hepatita B ( Ag HBs), hepatita C (Ac HCV) şi HIV (HIV 1/2) . Toate acestea de sânge - valabilitate maxim 6 luni.

• 0

vio_TinTin

vio_TinTin

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:48

Scuze am scris greşit VDRL nu VRDR.

Scrie că "Nu se face procedura FIV fără ca aceste analize să fie făcute şi verificate."

• 0

LuciaTeo

LuciaTeo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 14:32

Fetelor care sunteți acum în focurile fiv, mai trece cineva prin stări de emotivitate excesiva cu dureri mari de cap și grețuri? Imi vine sa plâng din orice și mă enervează la culme asta. Ma gandesc ca poate or fi reacții adverse la tratament. Am stările astea de când mi-a venit menstra și mă gândesc sa aștept sa se oprească sa văd dacă mă simt la fel. 

• 0

vio_TinTin

vio_TinTin

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 14:52

Lucia, eu la câteva zile de când am început diphereline am avut o perioadă cu nervi din orice şi agitaţie, eu care de obicei sunt foarte calmă, m-aş fi certat cu toată lumea în zilele alea.  Dar pot pune stările astea şi pe seama cm-ului, că a coincis cu nebuneala.

Acum nu mai am nici nervi, nici dureri de cap ( eu nu am dureri de cap nici la cm), deşi sunt în plină stimulare. Da, am avut zilele astea uneori, rar, greţuri, care nu au ţinut mult.

În rest am o poftă de mâncare, de aş roade şi frigiderul şi dulapul cu alimente cu tot. Încerc totuşi să mă mai abţin. Cred că pentru pofte sunt responsabile vitaminele pe care le iau de ceva vreme.

Nu mă doare burta, nu simt presiune pe ovare. încă. [:)]

• 2

Elenadc

Elenadc

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:37

Fete d albe, cat timp ati sangerat dupa histeroscopie? Eu inca mai sangerez, nu mult, dar nici foarte putin. Si nu maroneala, sange curat.Eu am primit si niste ovule pe langa antibiotice sima gandesc ca ...poate or curata pe acolo si ele si odata cu eliminarea pastilutei care se nu topeste toata se mai elimina si cev sange? Offff

Multumesc

• 0

vio_TinTin

vio_TinTin

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 16:05

Elena, eu am sângerat vreo 5-6 zile după histeroscopie. Nu te speria, e normal. Se elimină tot ce a curăţat pe acolo şi curge sânge curat, dar şi ceva pieliţe roz. Nu e ca la cm, grena, e roz-roşu. Se va vindeca, stai liniştită. Cam într-o săptămână nu o să mai fie nici o pată. Sigur o să te ajute histero, acum sunt îndepărtate sinechiile, plus că ţine loc şi de endo injury, ( rănirea uşoară a endometrului, care, potrivit studiilor, provoacă apariţia unor enzime ce ajută la implantare). Sper să fi scris corect.

Fetelor, am citit pe aici că cele cu mutaţia MTFHR e bine să ia acid folic natural. Eu nu am găsit nicăieri aşa ceva. Puteţi să-mi daţi o sugestie, unde să caut şi ce să cer? La farmaciile unde am întrebat eu nu au auzit de Metafolin, Taxofit.

Pupici.

• 0

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.699 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 16:07

Elena si eu am fost ieri ca și pe stop. Azi mai puțin. Și soțul tău ia tratament? Nouă ne- a dat amândurora la fel, doxiciclina+ metronidazol si in plus eu niște ovule și el o cremă.

Fetelor am voie contact sexual în timpul tratamentului pentru endometrită?  După histero am voie contact sexual ca urmează o ovulație. Parcă nu îmi vine să o lăsa să treacă așa. [:-)))]

• 0

Elenadc

Elenadc

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 16:25

Multumesc, m-am linistit acum.va pup

Da  Maru, si sotul ia aceleasi antibiotice plus eu ovule, el crema. Mie mi-a zis doc ca dupa 5 zile putem relua..activitatea. pupici

• 0

LuciaTeo

LuciaTeo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 16:32

Sper să mă lase stările astea Vio, pentru ca îmi dau seama ca sunt greu de suportat de către cei din jurul meu. 

Marush, și noi avem același tratament și mă întrebam același lucru. Avem voie sau nu?

În plus, pe schema de tratament scrie ca în perioada stimulării contactul sexual va fi cu prezervativ si mă întreb de ce dacă oricum ovulația este inhibata cu diphereline. ... mi-am propus să îl întreb pe doc ieri de ambele chestii și am uitat, bineînțeles  [batcap]

• 0

Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

• Nastere cezariana

Tina01091995
    - Astăzi, 10:13

• Copil

Darius Gabriel
    - Ieri, 16:31

• ConstipaÈ›ia la bebeluÈ™i

CARMENA91
    - mai 21 2022 10:55