Sari la conținut

Sari la conținut

* * * - - 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 122

fiv medlife albu

551 raspunsuri la acest subiect

Hatice

Hatice

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 17:18

Vio_tintin ai citit bine, daca ai mutatia MTHFR trebuie sa iei acid folic natural, pt ca aceste mutatii nu permit corpului tau sa il asimileaza deloc pe cel sintetic.(binecunoscutul acid folic de 5mg)

Poti lua Femibion 1  - vitamine prenatale pt cele ce se pregatesc sa devina mame si apoi in sarcina Femibion 2.

Sau poti comanda pe farma expres Taxofit® Folsäure 800 + Metafolin® Depot Tabletten, nu e nevoie de reteta fiind doar vitamine si le aduc destul de rapid prin curier.

SAU poti ruga pe cineva care calatoreste/sta in Germania, acolo se gasesc peste tot.

Succes.

Editat de Hatice, 31 octombrie 2015 - 17:46 .

• 1

Hatice

Hatice

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 17:25

Lucia Teo, nu e vorba ca poti ramane insarcina pe timpul stimularii ci sa nu luati o infectie, o boala tocmai in timpul procedurii. Dar veti vedea ca pe masura ce inaintati in tratament ovarele vor deveni tot mai grele si le veti simti marite, iar contactul va fi incomod.Dupa punctie/ embriotransfer va fi interzis iar eu daca ar reusi transferul as pune interzis 9 luni.

Si da, pe perioada tratamentul apar schimbari de stare, suntem mai sensibile, usor argatoase, poate voi nu realizati dar cei din jur o vor face.E normal, e vorba de un tratament hormonal pe care il luati in doze mari.LA primul fiv nu am realizat nici eu dar toti colegii la serv da. Sotul invatatase si se adapteaza imediat, nu comenteaza doar executa.

Succes tuturor.

Editat de Hatice, 31 octombrie 2015 - 17:48 .

• 0

vio_TinTin

vio_TinTin

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 17:32

Mulţumim Hatice! O să-ţi urmez sfatul. Îţi doresc şi ţie să reuşeşti să te vezi cu bebe în braţe! [flo2]  Pupici.

• 1

LuciaTeo

LuciaTeo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 17:54

Mulțumesc Hatice  [flo]

• 0

Deeaodeea

Deeaodeea

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 18:11

Buna,

Sunt noua pe acest forum, dar va urmaresc de ceva vreme.

Sunt pacienta dlui dr Albu si am punctia programata pe 13.11. Este primul FIV pt mine dupa o sarcina oprita in evolutie in februarie 2015. Desi nici eu si nici sotul meu nu avem o problema medical (AMH 3,4), niciun doctor nu ne-a putut lamuri de ce nu am reusit sa mai raman insarcinata natural intre timp. Am ales FIV din cauza varstei mele, 37 ani (abia impliniti, dar tot 37).

Ar trebui sa merg marti 03.11 la a II a monitorizare si Lucia nu mi-a comunicat ora inca. Am intrebat-o joi si mi-a spus ca nu s-a decis, dar ca ma vor anunta.

Incep sa ma ingrijorez pt ca inteleg ca unele dintre noi am fost deja anuntate. vio_TinTin tu mergi la 7:30. Cand te-a snuntat Lucia?

Seara placuta tuturor

• 0

Elenadc

Elenadc

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 18:13

Sper să mă lase stările astea Vio, pentru ca îmi dau seama ca sunt greu de suportat de către cei din jurul meu. 

Marush, și noi avem același tratament și mă întrebam același lucru. Avem voie sau nu?

În plus, pe schema de tratament scrie ca în perioada stimulării contactul sexual va fi cu prezervativ si mă întreb de ce dacă oricum ovulația este inhibata cu diphereline. ... mi-am propus să îl întreb pe doc ieri de ambele chestii și am uitat, bineînțeles  [batcap]

Lucia mi-e dr mi-a spus dupa histero ca 5 zile nu avem voie sa facem nimic.

• 0

Rikidone

Rikidone

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 18:28

Vio, si eu pe schema am ora 9, dar pt prima monitorizare am primit mesaj sa ma prezint la 7.30. Poate primesc luni vreun semn, daca nu, o sa vin la ora 7.30 si sigur o sa ne vedem pe acolo.

Elbereth, si mie mi se pare normal ca cele care deja au inceput tratamentul sa beneficieze de vechile preturi. Monitorizarea am platit-o deja.

LuciaTeo, eu azi am facut a 4 injectie de diphereline si ieri si azi mi a crapat capul de durere, mai am stari de somnolenta si ameteala. Greturi am avut doar ieri. Emotiva nu sunt pt ca iau si testosteron si ma face mai "barbata"  [aerob]

• 0

LuciaTeo

LuciaTeo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 19:13

Bun, deci dupa ce se opreste menstruatia putem sa ne reluam activitatile mai placute, sa improspatam gigeii  [gica]  [:I] chiar daca va trebui sa punem caciulita.

Rikidone, pana la urma inteleg ca toate trecem prin anumite stari din cauza tratamentului, deci ''e de bine'' ca sa zic asa  [:-)))] nici nu vreau sa ma gandesc cum voi fi cand voi incepe si injectiile cu menopur si gonal :)))))

Pupicei la fete  [pup]

• 0

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.699 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 19:58

Mulțumesc Elena.

Lucia și eu m- am intrebat dar acum ca întrebi și tu îmi veni ideea următoare. Daca se produce ovulația din greșală și cine știe cum ajung spermatozoizii și fecundează vreo 10 ovocite. Mă gândesc doar......

Se poate întâmpla ca inhibarea să nu țină, să se întâmple ceva hormonal și sa ovulezi. Nu cred ca e vorba de infecție, ca înainte de stimulare ai voie contact sexual neprotejat.

Editat de Marushelu37, 31 octombrie 2015 - 20:03 .

• 0

MaraDG

MaraDG

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 20:09

Bine v-am regasit, fetelor !

Nu am putut sa mai intru pe forum intrucat am fost foarte aglomerata si la serviciu si am avut si urgente personale.

Nu vreau sa va intristez , am o stare de nici un fel, am si eu de povestit si o voi face, dar nu ma pot aduna, pe langa problemele mele/noastre, am vazut si auzit azi dupa-amiaza de tragedia petrecuta noaptea trecuta si cu siguranta sunt afectata si din cauza aceasta...

Condoleante pentru cei plecati dintre noi si insanatosire grabnica celor aflati in suferinta!

• 0

Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Intrebari Panica

• Sexul bebelușului

Alyna201986
    - Astăzi, 21:32

• Ovule in sarcina

AndreeaK.
    - Astăzi, 11:20

• Despre sexul copilului

Larisa Oana
    - Astăzi, 00:58

• Despre sexul copilului

Larisa Oana
    - Astăzi, 00:58

• Apa rupta

RobertaMD
    - Ieri, 19:24

Bloguri

• Am facut mult asteptata morfologie se trimestru 2! yaay

LidiaMiha
    - Astăzi, 17:12

• Greata la final de sarcina

AdaIliescu2021
    - Astăzi, 17:00

• Sarcina planificata

Vetuca
    - Astăzi, 14:50

• Cu bebe în burtică: Prima ședință foto în 3 !

Criss2410
    - Astăzi, 14:09

• Am ales numele copilului

Sorinna21
    - Astăzi, 11:11

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33