Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel (5)


953 raspunsuri la acest subiect

#141
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 17:35

Cred ca un posibil raspuns sta in faptul ca tarile mentionate ii gazduiesc temporar in tabere, nu cauta sa-i integreze, nu se pune problema "sporirii" populatiei cu refugiati.

Pe cand in Germania nu vin sa plece...vin sa ramana. Nu stiu daca asta le si iese, dar ei incearca. Iar Germania nu prea este coerenta...ii vrea, nu-i vrea...ii vrea definitiv, ba temporar.

Ca azilant legea e clara, statutul se re-evalueaza la un numar de ani (3-5) si daca situatia care ti-a generat nevoia de azil a disparut, atunci nu mai poti avea acest statut.

Acuma majoritatea tarilor au in legea de emigrare o parte privind dreptul unui strain, care a avut rezidenta legala pe teritoriul tarii respective, de a aplica pentru cetatenie. In US perioada e parca 10 ani, in Germania nu o stiu dar sigur au si ei. 

Deci daca au pierdut azilul si Germania le cere sa plece ei pot face apel dar una peste alta legea e lege. Daca insa au stat indeajuns de mult pe teritoriul German sa aplice de cetatenie, unii din ei vor aplica si atunci Germania va aplica legea acordarii cetateniei.



#142
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 18:00

In Germania pot cere cetatenie dupa 8 ani, iar in unele cazuri dupa 7. Slabe sanse sa se termine razboiul in aceasta perioada.



#143
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 18:18

Astfel, vizita liderului turc la Bruxelles s-a transformat într-un prilej de șantaj reciproc. UE amenință să amâne sine die aderarea Turciei la spațiul comunitar (aderare declarată de premierul turc Ahmet Davutoğlu drept obiectiv strategic al Turciei) și să pună presiune mai mare pe respectarea de către autoritățile de la Ankara a drepturilor minorităților (în special cea kurdă) și a libertății presei. Condiția: Turcia să își mărească infrastructura umanitară pentru a primi mai mulți refugiați sirieni, costurile fiind suportate de UE. Liderii europeni sunt gata să pună la bătaie un miliard de euro. Bruxelles-ul cere deschiderea a încă șase tabere pentru încă două milioane de sirieni. În dorinţa de a mări miza, Ankara a refuzat săptămân trecută această ofertă. Premierul Davutoğlu a lansat cu ostentație ideea că țara sa nu vrea să devină un mare lagăr de concentrare pentru sirieni. Turcia șantajează la rândul ei UE că va lăsa libere valurile de refugiați sirieni să traverseze teritoriul turc ca să ajungă în Europa, dacă nu va primi nu doar o sumă mai mare, dar și sprijin diplomatic și permisiunea pentru a lichida PKK. Erdogan vrea ca Bruxelles-ul să declare PKK drept mișcare teroristă. Mai mult, el vrea ca europenii să declare drept organizație teroristă și armata kurdă din Irak care, ajutată de Statele Unite, luptă împotriva ISIS. Pentru a-și duce la îndeplinire obiectivul geopolitic, Erdogan vrea crearea unei zone-tampon în Siria și a unei zone de excludere aeriană pentru a fi protejată de intervenția Rusiei în Siria.

 

Deși pare o solicitare aparent rezonabilă, liberalizarea regimului de vize între UE și Turcia capătă acum, în acest context al crizei refugiaților, caracterul unei probleme-cheie. Liderii europeni nu vor demara liberalizarea regimului de vize, pentru că s-ar teme de prea mulți turiști cu pașapoarte turcești în Europa. Chestiunea spinoasă este condiția ca Ankara să accepte oficial ceea ce Tratatul de la Lisabona numește “Readmission agreement”(Acorduri de readmisie). Este și o condiție pentru o eventuală aderare a Turciei la UE. Astfel de acorduri au fost folosite pentru o lungă perioadă de timp ca un mijloc cheie de combatere a imigrației ilegale. Mai mult, pe baza acordurilor de readmisie, statele semnatare pot returna imigranții ilegali, iar statele semnatare se obligă să facă schimb de informați de securitate (bază comună de date despre pașapoarte falsificate, gestionarea comună a problemelor la frontieră, cooperare cu Europol, prevenirea traficului de ființe umane etc.).



#144
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 19:06

In Germania pot cere cetatenie dupa 8 ani, iar in unele cazuri dupa 7. Slabe sanse sa se termine razboiul in aceasta perioada.

Adevarat insa aplicarea pentru cetatenia germana este o decizie net diferita de emigrare. Practic in momentul in care ceri cetatenia esti adaptat societatii respective. Ii cunosti istoria, cultura si esti ferm convins ca e societatea potrivita pentru tine. Nu toti emigrantii (nu numai refugiati, emigranti in general) aplica pentru obtinerea cetateniei. 

Eu sunt de parere ca nu vor fi asa un numar impresionat de cereri pentru obtinerea cetateniei.



#145
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 19:51

asta da scos de ochi fara motiv

 

Ca sa fie mai clar: cand cineva se prapadeste de ras de opinia cuiva, fara argumente, contraargumente, un comentariu, o contributie constructiva, mi se pare firesc sa reactionez, decent si fara sa " scot ochii" nimanui. Si "redactorii", " administratorii" si ce nume isi mai dau moderatorii, trebuie sa respecte regulile de discutie civilizata pe care le pretind de la ceilalti.



#146
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 20:12

Adevarat insa aplicarea pentru cetatenia germana este o decizie net diferita de emigrare. Practic in momentul in care ceri cetatenia esti adaptat societatii respective. Ii cunosti istoria, cultura si esti ferm convins ca e societatea potrivita pentru tine. Nu toti emigrantii (nu numai refugiati, emigranti in general) aplica pentru obtinerea cetateniei. 

Eu sunt de parere ca nu vor fi asa un numar impresionat de cereri pentru obtinerea cetateniei.

Oare ce-as alege eu dac-as fi pusa sa aleg intre a ma trimite autoritatile acasa in Siria la terminarea razboiului si cetatenia germana? Asta dupa ce-am trait in Germania 8 sau 10 ani, dupa ce copiii mei vorbesc limba tarii in care am emigrat si dupa ce am vazut toate avantajele traiului intr-o tara europeana?  [fri]

Examenul pentru cetatenie e relativ usor, iar conditiile minimale. Ce m-ar putea opri? 



#147
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 20:34

Oare ce-as alege eu dac-as fi pusa sa aleg intre a ma trimite autoritatile acasa in Siria la terminarea razboiului si cetatenia germana? Asta dupa ce-am trait in Germania 8 sau 10 ani, dupa ce copiii mei vorbesc limba tarii in care am emigrat si dupa ce am vazut toate avantajele traiului intr-o tara europeana?  [fri]

Examenul pentru cetatenie e relativ usor, iar conditiile minimale. Ce m-ar putea opri? 

O schimbare in legislatia referitoare la acordarea cetateniei [:D]



#148
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 20:51

Oare ce-as alege eu dac-as fi pusa sa aleg intre a ma trimite autoritatile acasa in Siria la terminarea razboiului si cetatenia germana? Asta dupa ce-am trait in Germania 8 sau 10 ani, dupa ce copiii mei vorbesc limba tarii in care am emigrat si dupa ce am vazut toate avantajele traiului intr-o tara europeana?  [fri]

Examenul pentru cetatenie e relativ usor, iar conditiile minimale. Ce m-ar putea opri? 

Poate faptul ca nu ti-a placut societatea? Nu toata lumea considera Germania raiul pe pamant. 

Uite eu am avut colegi veniti din diverse tari in US pe H1B, sau chiar cu Green card care s-au intors in tara de origine. Nu toata lumea e un instant match pentru societatea in care au emigrat.

Adauga la asta, miscarile de extrema dreapta care creeaza un mediu ostil pentru ei si ai sa vezi ca nu vor ramane toti.

Tu privesti prin prisma experientei tale, ai mers acolo, te-ai potrivit si ai ramas, dar nu toti sunt la fel cu tine. 



#149
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 21:01

O schimbare in legislatia referitoare la acordarea cetateniei [:D]

Putine sanse la scaderea demografica pe care o are Germania.



#150
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 21:02

Poate faptul ca nu ti-a placut societatea? Nu toata lumea considera Germania raiul pe pamant. 

Uite eu am avut colegi veniti din diverse tari in US pe H1B, sau chiar cu Green card care s-au intors in tara de origine. Nu toata lumea e un instant match pentru societatea in care au emigrat.

Adauga la asta, miscarile de extrema dreapta care creeaza un mediu ostil pentru ei si ai sa vezi ca nu vor ramane toti.

Tu privesti prin prisma experientei tale, ai mers acolo, te-ai potrivit si ai ramas, dar nu toti sunt la fel cu tine. 

Sunt de acord cu tine, dar ce om normal s-ar intoarce intr-o tara distrusa de razboaie?

Eu categoric nu! [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -