Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel (5)


953 raspunsuri la acest subiect

#151
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 21:05

Faptul ca cineva rade amar la un mesaj despre exagerarile de pe net nu il vad ca o incalcare a discutiei civilizate. 

Daca intra prima data si arunca numai acel ras mai puteam interpreta, dar cred ca Administrator si-a expus suficient parerile si ideile despre subiect in multitudine de posturi. Si nici nu o banuiesc ca face misto de Laura. 

 

 

Ca sa fie mai clar: cand cineva se prapadeste de ras de opinia cuiva, fara argumente, contraargumente, un comentariu, o contributie constructiva, mi se pare firesc sa reactionez, decent si fara sa " scot ochii" nimanui. Si "redactorii", " administratorii" si ce nume isi mai dau moderatorii, trebuie sa respecte regulile de discutie civilizata pe care le pretind de la ceilalti.


#152
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 22:40

Sunt de acord cu tine, dar ce om normal s-ar intoarce intr-o tara distrusa de razboaie?

Eu categoric nu! [:)]

Poate ca tu nu, si poate ca nici eu, dar exista oameni care nu isi doresc decat sa se intoarca acasa, chiar daca acasa inseamna doar ruine. Nu toti au plecat pentru ca sunt mai multi bani in partea asta de lume, unii au plecat doar pentru ca aici e siguranta si odata rezolvata situatia se vor intoarce acasa.



#153
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 23:31

Citeam intr-un articol pr ziare.com astazi ( mi-e greu sa dau link-ul de pe telefon) de o initiativa internationala de a repatria afganii considerand ca cei intorsi vor face societatea mai stabila. Se mentiona ca acea criza a refugiatilor afgani e cea mai lunga din istorie, dureaza de peste 20 de ani. Multi afgani s-au intors acasa si astazi se estimeaza ca un afgan din 5 a fost refugiat



#154
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 07:47

Poate ca tu nu, si poate ca nici eu, dar exista oameni care nu isi doresc decat sa se intoarca acasa, chiar daca acasa inseamna doar ruine. Nu toti au plecat pentru ca sunt mai multi bani in partea asta de lume, unii au plecat doar pentru ca aici e siguranta si odata rezolvata situatia se vor intoarce acasa.

 

Cred ca daca au plecat cu dorul de casa si dorinta de a se reintoarce, n-ar alege chiar Germania ca destinatie, adica cam cel mai indepartat punct. Plus pericolele de moarte la care ii expune drumul. O paine bunicica si un dram de liniste ar capata si pana acolo.



#155
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 08:47

Nu stiu daca are legatura cu subiectul sau nu, dar cel putin arunca o raza de lumina..

 

In toamna anului 1940 prin dictatul de la Viena Ardealul de Nord e realipit la Ungaria.

Intre anii 1940-1944 - pana la revenirea Transilvaniei de Nord, prin tratatul de la Paris, la Romania, unitati militare ale Ungariei horthyste au masacrat civili romani (copii, femei, batrani). au fost asasinati aproximativ 1000 de romani.

I-au batut, i-au impuns cu baionetele. Copii care pazeau vitele au fost batuti si li s-au infipt baionetele in inima. Casele le-au fost atacate cu grenade si incendiate. Localnicii unguri erau complici cu armata si le aratau casele romanilor.

 

Multe dintre rudele soacrei mele au murit atunci. Ea avea vreo 10-12 ani. I-a vazut murind masacrati, ucisi cu bestialitate. Noaptea, parintii ei au fugit. Au lasat totul balta si au plecat. Au pierdut tot.

 

Au ajuns la Bucuresti (si nu undeva mai aproape) pentru ca parintii ei s-au gadit, ca daca au lasat totul in urma si dupa o viata de munca trebuie sa o ia de la capat, macar sa o faca intr-un loc cu posibilitati.

 

Astazi ea primeste compensatie de la statul roman, dupa o lege aparuta in 2002 (pare-mi-se). O indemnizatie la pensie, gratuitati telefon, cablu, medicamente, transport, impozite - nu le stiu pe toate.

----

 

Ce orori a vazut ea atunci, cum le-a perceput cu ochi si suflet de copil, cert e ca azi nu se atinge de nimic unguresc, decat sa spuna cat ii uraste pe unguri, mai bine strange din buze si nu s-a mai intors niciodata in locul nasterii. Nici ea nici parintii ei.

Pur si simplu nu poate.



#156
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 10:39

Sfaturile unui profesor musulman pentru europeni, ca sa evite islamizarea  

 

http://infoalert.ro/...medium=facebook



#157
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 10:56

Aseara la stiri la elvetieni au aratat un interviu cu un musulman din Serbia, care traia de ani buni in Germania. A fost unul din conducatorii al Al Kaida din Germania vreo 6 ani. Spunea ca a fost indoctrinat de catre salafisti; asa a devenit jihadist. Facea videoclipuri pline de ura, invita musulmanii sa ii ucida pe cei din jur etc etc ...pana a fost arestat si in inchisoare a inceput sa colaboreze cu serviciile secrete germane...in momentul ala a trecut de partea cealalta a baricadei, iar acum lupta pt ca adolescenti cum a fost el sa nu mai fie recrutati de catre salafisti...a scris si o carte: de la jihadist la informant al serviciilor secrete...

 

aici e link-ul :

 

http://www.srf.ch/pl...36-befd104343c0


Editat de Ella73, 07 octombrie 2015 - 11:10 .


#158
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 12:55

un update de la locul faptelor.

In Olanda situatia devine de la zi la si mai tensionata.

Oamenii nu sunt de acord cu sosirea azilantilor in satele - orasele lor.

 

Acum e un mare scandal. Oamenii din satul Oranje - cu 140 de locuitori - trebuie sa gazduiasca 1400 de migranti. Iar localnicii nu sunt de acord pentru ca nu au fost informati si pentru ca li se pare numarul prea mare.

 

Oamenii au iesit aseara in strada in acel sat, a venit politia sa ii opreasca - insa oamenii au protestat violent - iar o femeie a fost lovita de masina unui politist ...

Aceste scene sunt socante pentru Olanda ...

 http://www.telegraaf...t_Oranje__.html

 

In toata Olanda, oamenii se coalizeaza pentru a protesta impotriva numarului tot mai mare de azilanti care e de la zi la zi tot mai mare ...



#159
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 12:58

pe de alta parte, ziarul englez The Times spune ca urmeaza trimiterea acasa urgenta a zilantilor economici - cam vreo 400.000

 

da, exact cum spuneam: prea multi au venit asa ca e deschisa usa...

si nu pentru ca era un caz de razboi la ei.

 

http://www.thetimes....icle4578486.ece



#160
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 13:55

Am vazut si eu la stiri la un moment dat imagini cu olandezi imbracati in stilul KKK, aruncand cu pietre in autobuze ce aduceau refugiati. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -