Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ultimele valuri de vacanta a pinguinilor


902 raspunsuri la acest subiect

#321
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 21:53

ce-mi placeau cartile alea cartonate si cu scris auriu.

mi-am dat un salariu pe o colectie din aia de carti vechi copertate frumos a lui dumas....dar s-a dus pe apa simbetei cand am plecat din tara.

Da, si eu am avut toata colectia aia cartonata cu tot Dumas-ul. 

Acum 3 ani am dat-o la o casa de copiii vazand eu ca Silvi nu citeste.



#322
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 21:56

Cine a mai inceput scoala?



#323
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 21:56

sa va povestesc din documentariu de aseara despre human trafficking...ce m-a shocat...si ce cred ca nu voi uita vreodata...

 

fata despre care era facut doc. dupa ce a fost folosita vreo 2 ani ca sclava, fiind vinduta de parinti...etc...etc...a fugit...si a nimerit pe miinile unui nenorocit care a violat-o. a ramas gravida...etc...etc...acum avea un baietel de 1 an...o scumpete de copilas.

 

spunea (ma infioara si cand scriu)...ca a pastrat copilul doar ca sa il tortureze. recunostea ca il bate, il sufoaca pana cind il vede gata sa moara....si vrea sa-l chinuiasca ca drept pedeapsa pt cit a fost ea chinuita de tatal lui.

 

e ceva ce nu am cuvinte.... 



#324
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 21:59

Michelle, de multe ori m-am intrebat ce sentimente poate avea o mama pentru un copil nascut dintr-un viol.



#325
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 22:06

Brr, Michelle...cum ai rezistat sa vezi, sa auzi asa ceva... ?Eu sunt in total denial, refuz sa ma expun la astfel de stimuli, ma marcheaza pentru luni de zile...am senzatia falsa ca daca nu vad, nu stiu, astfel de lucruri nu exista.



#326
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 22:24

Brr, Michelle...cum ai rezistat sa vezi, sa auzi asa ceva... ?Eu sunt in total denial, refuz sa ma expun la astfel de stimuli, ma marcheaza pentru luni de zile...am senzatia falsa ca daca nu vad, nu stiu, astfel de lucruri nu exista.

 

nu stiu ce mi-a venit aseara...eram singura ai mei se culcase...si am dat pe pbs.

 

si pe mine ma marcheaza profund...



#327
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 22:29

Michelle, iti dai dai seama ca persoana aia dupa cate suferinte a indurat nu mai este capabila sa rezoneze normal.



#328
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 23:11

Michelle, iti dai dai seama ca persoana aia dupa cate suferinte a indurat nu mai este capabila sa rezoneze normal.

 

da si eu cred...e cumplit...

pacat ca insa se continua sirul sufferintelor, si coplilul ei suffera si nevinovat de tot ce s-a intimplat...si va continua tot asa...


Editat de michelle-usa, 03 septembrie 2015 - 23:14 .


#329
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 23:37

Michelle, de multe ori m-am intrebat ce sentimente poate avea o mama pentru un copil nascut dintr-un viol.

Viviana, am vazut demult un documentar despre genocidul din Rwanda, si erau femei care fusesera violate de atacatori si au ramas insarcinate.Vorbea o femeie care ajunsese in US si avea un baiat de vreo 11 ani la vremea documentarului. Zicea ca a trecut peste cum a luat nastere fiul ei (fusese violata de-un grup mare, nu doar de unul-doi), si se vedea iubirea pe fata si mai ales in vorbele ei. Imi inchipui ca e f f greu si pt copil sa stie cum a venit pe lume, dar depinde de suportul permanent pe care-l ai.

 

Michelle, pai daca au facut documentar, nu pot crede ca Child Protection Services nu l-au luat pe copil, e absolut de neimaginat sa faca asa ceva! Doamne fereste!

Eu cred ca ea face asta pt ca nu mai e intreaga la minte, nu din cauza a ceea ce-a indurat ea (desi suferinta ei sigur a provocat boala psihica).



#330
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 00:43

Caveat emptor= "responsability of the buyer to check", adica e responsabilitatea cumparatorului sa se asigure ca ceea ce a cumparat e ceea ce isi doreste/ce ii trebuie/e in stare buna etc.

 

Vorbiti de carti... cartile copilariei mele si adolescentei mele au fost: intai Winettou, Muschetarii, Pardaillan-ii, Ciresarii, Jules Verne-"urile", Toate Panzele Sus, romanele istorice gen Caderea Constantinopolului, Regii Blestemati, apoi Pe Aripile Vantului, Seri Albastre, romanele Anisoarei Odeanu, Rodica Ojog-Brasoveanu. Si recunosc fara rusine ca multe dintre aceste carti le mai recitesc uneori si acum. Si tot fara rusine recunosc ca prima mea iubire a fost Winettou si ca am lacrimat oleaca acum cateva luni cand am aflat ca a murit Pierre Brice.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -