Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ultimele valuri de vacanta a pinguinilor


902 raspunsuri la acest subiect

#341
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 12:10

Buna ziua!

 

Cine se plange de canicula?, ca ii trimit eu o oala plina cu frig! A a venit toamna la noi, spre iarna asa...nu ca vara ar fi fost mai breaza. 

 

Poza aia de care ziceti era mai comica ne-cropuita, dar mr.Ziki nu vrea sa-si afiseze fizicul si ma conformez. Practic, aratam ca scosi din filmul Inside Out, el era Disgust, Felix Anger, Flavia mahmura...pardon - Fear, si eu..nu stiu, ma hahaiam dar parea ca stiu numai eu de ce. Cert e ca atata poza de inceput avem, cu ea ne mandrim, asta e.

 

Ne-am instalat bine pe la scoli, Flavia n-a avut nici o grija, au inceput amandoi si lectiile de inot, totu-i in parametrii prevazuti. Felixosul e el nitel cam urs(uz), il saluta fetite de la el din clasa, il intreaba ce face, si el e inabordabil de pe soclul lui de marmura. Explicatia lui e ca "I'm a little shy" dar nu stiu ce sa zic...

Iar la scoala, doamnele le vorbesc numai in gaelica, e imersie totala, deci e paralel. Toti sunt, de altfel, dar cred ca Felix e mai paralel decat altii, probabil cel mai paralel  [:)]

Cursurile pentru adulti incep la sfarsitul lui septembrie, abia astept sa ma duc si eu, sa fiu nitel mai oblica si inclinata spre limba asta.

 

Ioana, ce m-am distrat cu povestea atipita! Asa pateam si eu, de obosita ce eram, povesteam coerent pana la un punct, cand realitatea se imbina cu visul, si incepeam sa balmajesc numai tampenii, spre disperarea copilului (Flavia), care se enerva si incepea sa planga. Atunci ma trezeam de tot, si intrebam ce am zis, apoi reluam firul povestii, si tot asa. 

O sa treaca, si o sa (re)devii o Seherezada coerenta!  [pup]

 

Despre lecturi.. eu citeam Le club des 5 de Enid Blyton, si orice de Jules Verne, cu pasiune. Iar Bal Mascat al lui Teodoreanu l-am citit de 4 ori, si mi-a placut de fiecare data la fel de mult, eram indragostita de Stefana si de bratara ei care clinchetea a Istambul si a piete exotice...

 

Revin, iar pana revin va urez o zi frumoasa tuturor!



#342
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 12:18

Eu ma plang de caldura. Poate mai pe seara AFARA se mai racoreste dar in dormitor am constant 29 grade.

si asa am platit la lumina o caruta de bani. Mai urmeaza inca o caruta si tot asa. Nici nu imi vine sa mai citesc contorul.



#343
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 13:51

Biineee, o oala de frig contra unui careu rebus. Cumperi?  [:D]



#344
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 13:54

ia mai termina cu frigul ala!!

ca acush vine si aici si iar ma miorlai pe aici 6 luni si mai mult....



#345
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 14:21

si eu mi-l amintesc [:)]  in clasele 1-4 am avut un ghiozdan gri, cu niste dungi rosii cu verde de lac.

 

in calsa 5-a mi-am luat o geanta-ghiozdan  din aia pe umar era grena.

 

la liceu am purtat o geanta din aia de la masca de gaze...

 

imi amintesc in clasa 9-a ce pantofi ghetute cu toc mi-a cumparat tata...si a avut scandalul de pe lume cu mama acasa.

 

imi amintesc ccind eram mica si citeam povesti nemuritoare...cum stringeam bani si ma duceam la librarie. ...

 

imi amintesc in detalii anumite zile cind aveam 10-11 ani...de parca as vedea filmul in fatza occhilor

 

...dar sa nu ma intrebi ce am mancat ieri... [:)]

Cam asa, si eu tin minte o gramada de detalii din copilarie, tot felul de faze, de haine, carti, materii de scoala, profesori, gesturi, spuse de ale lor etc...

 

Si la fel, ma uit lucuri petrecute mult mai recent...

 

Dar asa se intampla, e firesc.. si batranii care incep sa uite (indiferent de afectiune), uita ce au spus acum cateva minute (si-ti mai spun inca o data), uita ce au facut ieri, uita anumite chestii stabilite cu putin timp inainte, dar tin minte detalii legate de copilarie, petrecute cu muuulti ani in urma... Asa era si bunicul meu care a avut Alz... povestea tot felul de lucruri din copilarie si tinerete, dar nu mai stia de chestii recente... Probabil asa este memoria, cand nu mai e loc de stocare, se sterge LIFO last input, firt output , daca pot spune asa... :(((((



#346
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 14:25

Eu ma plang de caldura. Poate mai pe seara AFARA se mai racoreste dar in dormitor am constant 29 grade.

si asa am platit la lumina o caruta de bani. Mai urmeaza inca o caruta si tot asa. Nici nu imi vine sa mai citesc contorul.

Mie imi place caldura [pk] , sa-o tina tot asa, o vara continua!!!!! Chiar nu-mi provoaca mare disconfort, dar ma simt destul de ok... Normal, ma mai molesesc si pe mine temperaturile extreme, beau mult apa etc... dar frigul nu-l suport deloc, ma simt chiar rau pe tempeaturi critice, ar pe partea cealalta. Asa ca nu zic nimic de caldura, ideal cateva grade mai putine decat acum, deci un 28-30 grade (afara) ar fi perfect  [pk]



#347
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 14:35

ia mai termina cu frigul ala!!

ca acush vine si aici si iar ma miorlai pe aici 6 luni si mai mult....

Stai mai, ca poate's doritori, si fac si eu o bishnitza cinstita aici pana nu vine la toti!  [soricel]



#348
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 14:53

Stai mai, ca poate's doritori, si fac si eu o bishnitza cinstita aici pana nu vine la toti!  [soricel]

La mine sa nu trimiti, ca nu-s amatoare!!

[:-)))]



#349
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 14:58

la noi a plouat asa de bine ieri si azi noapte ca s-au facut 30 de grade in loc de 33. eu nu ma plang, ma rog sa mai tina pana luni sa mergem la plaja in long weekend!



#350
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 15:03

ziki ce ma distrezi tu cu dl felix si paralelismul.... he's just a little shy, ce nu ti-e clar? :)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -