Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura de vanzare apartament trimisa din SUA. Cine hotaraste in RO?

notar alte autoritati?

61 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 29 august 2015 - 19:31

cat despre vinzarea apartam in Romania, treb sa stii ca notarul in mod normal dupa ce fiecare semneaza actele  le opreste la el...si nu le da decat dupa citeva zile pana cand transfferul de bani nu a fost facut integral.

 

daca ai un notar de incredere, un notar bun din oras...eu zicc sa nu ai frica ca vei primi doar jumatate de bani...si vei pierde apartamentul.



#32
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 29 august 2015 - 20:05

Vezi  ca de la 1 iunie  anul  acesta,vanzare  se fc numai prin transfer  bancar  ,nimic cash! 



#33
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 30 august 2015 - 01:21

Michelle, da, cred ca sunt multi romani departe de consulate (mie mi-ar lua... numai 7 ore de condus). Ma intreb ce se intampla cu cei care sunt batrani sau bolnavi / nedeplasabili...

Si eu la fel, cu buletinul si pasaportul (romanesc) expirate. Nu stiu cum voi rezolva pana la urma.

 

Dianama, multumesc de info.



#34
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 30 august 2015 - 14:03

Michelle, da, cred ca sunt multi romani departe de consulate (mie mi-ar lua... numai 7 ore de condus). Ma intreb ce se intampla cu cei care sunt batrani sau bolnavi / nedeplasabili...

Si eu la fel, cu buletinul si pasaportul (romanesc) expirate. Nu stiu cum voi rezolva pana la urma.

 

Bănuiesc ca ai pașaport / ID american. Ca sa faci o procura fie la notar, fie la consulat vei avea nevoie de un act de identificare. Nr ID -ului va fi trecut pe procura. Ar trebui sa suni la notar/ consulat (unde te vei hotărî sa faci procura) și sa întrebi dacă accepta actul de identitate american. Dacă nu accepta atunci trebuie sa ți faci un plan de actualizare a documentelor de identitate românești (nu te invidiez dar nici imposibil nu e :) ).



#35
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 30 august 2015 - 23:28

Am pasaport american. Am inteles ca m-as putea legitima cu el.



#36
GoldenBrown

GoldenBrown

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 04:50

ML, sa- ti povestesc experienta mea cu ambasada din NY. Ma duc Marti, cu copiii dupa mine, o tante care fuma afara imi zice sa nu ma mai agit atat, ca daca nu am programare, am venit degeaba, nu sta nimeni de vorba cu mine. Pe site nu scria asa ceva, spunea doar ca se da prioritate celor cu programare, nu ca sunt alocate zile speciale. In fine, o intreb daca are formulare de procuri si imi da doo foi sa le completez.

Dau sa plec, dar imi aduc aminte ca mai trebuie sa intreb ceva, la care ea imi tranteste ca daca nu am programare, nu imi raspunde la intrebari... Toata tantele de acolo stateau. 

Vin a doua zi si rezolv toate problemele. Erau alte doamne, de data asta.

 

Dar sa vezi ce chestie, cica nu poate recunoaste certificatul de deces la soacrei, pen'ca nu avea pasaport romanesc :D. Soacra care a stat la pat ultimii 4 ani, trebuia sa mearga la ambasada sa isi reinnoiasca pasaportul. Nu inteleg daca e rea vointa, sau rea vointa.. Cred ca prima..



#37
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 12:22

ML, sa- ti povestesc experienta mea cu ambasada din NY. Ma duc Marti, cu copiii dupa mine, o tante care fuma afara imi zice sa nu ma mai agit atat, ca daca nu am programare, am venit degeaba, nu sta nimeni de vorba cu mine. Pe site nu scria asa ceva, spunea doar ca se da prioritate celor cu programare, nu ca sunt alocate zile speciale. In fine, o intreb daca are formulare de procuri si imi da doo foi sa le completez.

Dau sa plec, dar imi aduc aminte ca mai trebuie sa intreb ceva, la care ea imi tranteste ca daca nu am programare, nu imi raspunde la intrebari... Toata tantele de acolo stateau. 

Vin a doua zi si rezolv toate problemele. Erau alte doamne, de data asta.

 

Dar sa vezi ce chestie, cica nu poate recunoaste certificatul de deces la soacrei, pen'ca nu avea pasaport romanesc :D. Soacra care a stat la pat ultimii 4 ani, trebuia sa mearga la ambasada sa isi reinnoiasca pasaportul. Nu inteleg daca e rea vointa, sau rea vointa.. Cred ca prima..

 

Ai intrebat-o pe tanti aia care fuma cum o cheama si in ce calitatea iti comunica aceste reguli, unde sunt acestea scrise?

Ai sesizat comportamentul neprofesional al ei si al colegelor? (nu trebuiau identificate toate nominal daca zici ca oricum nu facea niciuna nimic :), spuneai doar ca doamnele care erau de serfviciu in ziua x nu te-au ajutat.

Sunt convinsa ca exista datele de contact ale ambasadei pe site si n-ar strica sa le dai un email, punand in copie si o adresa a ministerului de externe (departamentul relatii consulare eventual sau chiar pe a ministrului) ca sa inteleaga ca totusi sunt angajati ai misiunilor diplomatice de catre satul roman, platiti pentru a servi cetatenii romani...



#38
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 14:24

N-am mai trecut pe aici, abia azi am vazut reactivarea mesajului.

GoldenBrown, da, parca am citit si  eu ca ai nevoie de programare si toate actele in regula ac as rezolvi in aceeasi zi. Si ac e bine as ii contactezi inainte pt. intrebari, ca sa-ti mearga din prima, adica.

 

Deci tu pt. recunoasterea certificatului de deces al soacrei te-ai dus? Si te-au ajutat la a doua vizita? Adica depinde de bunul plac al angajatului?Exact asta spuneam si eu, cum deplasezi pe cei batrani sau bolnavi in persoana la asa distante?

 

la mine, pt.  vanzarea apartamentului se pare ca trebuie intai sa-mi transcriu certificatul de casatorie in Ro (daca treci pe la Diaspora si stii , te rog, ma lamuresti? Am intrebat si acolo ceva). Acum ma gandesc ca se prea poate sa-mi ceara sa-mi fac pasaport romanesc intai.

Deci sa-mi fac pasaport ca sa-mi transcriu certificatul de casatorie ca sa-mi pot vinde apartamentul. Asta suna cam ca poezioara cu capui caprei care crapa in patru.



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 14:31

ML,ti-am raspuns si dincolo...intii trebuie sa-ti transcrii certificatul d ecasatorie in Romania si abia apoi poti aplica pentru reinnoirea pasaportului...

 

Sunt chestii ce se leaga una de alta si nefacute la timp...cauzeaza -atunci cind te lovesti de ele,o serie de probleme.

 

edit Vestea buna este ca nu trebuie s ate prezinti personal pentru transcrierea,poti face prin procura-te poate rezolva maam ta,insa nu stiu daca ambasada/consulatul iti accepta paspaort american pentru asta.


Editat de andacos, 17 septembrie 2015 - 14:32 .


#40
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 14:38

Sa nu pleci, scriu mai tarziu. Mersi :)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -