Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura de vanzare apartament trimisa din SUA. Cine hotaraste in RO?

notar alte autoritati?

61 raspunsuri la acest subiect

#41
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 17:46

Nu mi-e bine deloc, nici nu mai stiu ce scriu, imi cer scuze...

 

Anda. deci, nu vreau si nici nu am nevoie de pasaport romanesc, dar inteleg ca ma obliga sa-mi fac daca imi doresc sa rezolv ceva, orice prin Ro.

 

Am sa caut pe Net actele necesare transcrierii, parca este nevoie de pasaport romanesc valabil. Pentru ce sa aplic, pasaport sau buletin?

Da, cred ca alal Consulat/Ambasada nu ma primesc cu pasaport american, probabil ca Ella avea dreptate cand ma intreba. Oricum, nu cred sa ajung pe acolo, mai degraba direct in Ro. 


Editat de ML, 17 septembrie 2015 - 17:48 .


#42
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 18:31

Tu in mod normal ,dupa transcrierea certificatului d ecastaorie in Romania,trebuie sa aplici pentru pasaport de cetatean roman cu domicliu in strainatate.

 

Asta e mersul  sau trebuia sa fie mersul firesc al lucrurilor,cum a decurs...tu stii.

 

PS VEzi ca transcrierea certificatului de casatorie in Romania poate dura pina la 3 luni,indiferent ce vrei sa demarezi,ia in calcul aceasta perioada.


Editat de andacos, 17 septembrie 2015 - 18:32 .


#43
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 18:46

Tocmai pentruca dureaza mult transcrierea in Ro e posibil ca la consulat cind te duci sa ceri si transcriere si pasaport poate dura mai putin.

 

Trebuie sa intrebi intr-un mail la consulat citf dureaza, cum insa acum ( se faceau si ijnainte dar numai pt smecheri acum e scris pe site si fac pentru toti) casatorii in cadrul consulatului dau si certificate mai repede..trebuie sa intrebi,sa spui ca ti-a expirat pasaportul si deci faci cerere si pentru trans. si pt pasaport, .in aceeasi zi ...vezi ce iti raspund. 

 

La consulat cu pasaportul romanesc expiratte primesc si te servesc... Or sa dea ochii peste cap, vor zice ca transcrierea trebuia facuta de multa vreme ca vai de mine ai stat fara/ acte ro valabile dar ii lasi sa dea din gura si gata :-)) banii tai sunt buni si iti vor face tot :-))  important sa le faca in regim de urgenta... 

 

Citeste pagina consulatului si abia dupa scrie mail... 

 

Pare mai simplu sa te sduci in ro si sa vinzi tu insa daca ai numele schimbat e posibil sa ai probleme.  In Ro transcrierea dureaza mult,nu poti ramine acolo sa astepti asta e clar.



#44
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 18:50

Edit..procura daca vrei  poti obtine la consulat numai daca ai pasaport ro valabil pentru ca asta se face doar cind dovedesti cetatenia ro ( cu pasaport sau buletin,buletinul nu se face la consulat din cite stiu eu) . 



#45
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 20:23

buletin au/primesc doar cei care stau in Romania... tie iti treb ce a spus andacos.

dar ma indoiesc ca la vinzarea apartamentului iti treb asta.

noi cind am cumaprat casa in Romania...sotul s-a legitimate cu pasaport American...nu avea acte rom...si a putut cumpara casa...oare sa fie dif. la vinzare?

 

adica un cetatean strain de ex nu poate face nimic in Romania...ii treb acte romanesti?

 

Nu mi-e bine deloc, nici nu mai stiu ce scriu, imi cer scuze...

 

Anda. deci, nu vreau si nici nu am nevoie de pasaport romanesc, dar inteleg ca ma obliga sa-mi fac daca imi doresc sa rezolv ceva, orice prin Ro.

 

Am sa caut pe Net actele necesare transcrierii, parca este nevoie de pasaport romanesc valabil. Pentru ce sa aplic, pasaport sau buletin?

Da, cred ca alal Consulat/Ambasada nu ma primesc cu pasaport american, probabil ca Ella avea dreptate cand ma intreba. Oricum, nu cred sa ajung pe acolo, mai degraba direct in Ro. 


Editat de michelle-usa, 17 septembrie 2015 - 20:43 .


#46
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 06:27

Michelle nu pentru ca e cetatean strain ci pentru ca are alt nume decit cel din contract, adica popescu este proprietarul unui imobil in ro si smith din america  vrea sa il vinda. Probabil ( dar nu sigur)  daca merge in Ro fata in fata cu notarul cu certificatul american de casatorie, pasaportul ro expirat, certificatul de nastere ro si un certificat de nastere scos de la primaria sau cine face acest lucru in america ( cind ai si cetatenia americana primesti certificat de nastere american, cind primesti o cetatenie ti se face si transcrierea actului de nastere din tara unde te-ai in nascut ) unde se vede ca e aceeasi persoana, i se legalizeaza toate aceste acte si  poate sa vinda, altfel e o problema.

Daca nu ai schimbat numele prin casatorie e mult mai usor, popescu din america cu aceeasi data de nastere si loc de nastere ca si popescu din ro care e proprietar de apartament vrea sa vinda, vine in Ro si face actele cu pasaportul american ...

 

La cumparare e alte treaba, smith din america isi cumpara un imobil in ro cu actele lui americanesti nu are treaba cu nimic altceva, cind o sa vrea sa vinda insa va trebui sa vinda tot cu actele americane si de pe acelasi nume si nu cu un buletin sau pasaport romanesc pe un nume "de fata"  iar daca intre timp prin strainataturi sau in romania divorteaza si schimba numele sau se recasatoreste cu alta persoana va trebui sa demonstreze cu un act aceasta schimbare de nume .

 

 

Cum vezi toate aceste variante sunt cu "excursie" in Romania, la consulat sta altfel treaba, ei fac servicii cetatenilor romani care isi demonstreaza cetatenia romaneasca cu un act, vrea procura si pentru ea are nevoie de buletin sau pasaport romanesc, dar pasaport nu poate avea fara certificatul de casatorie  pentru ca prin maritis si-a schimbat numele si certificatul american nu e luat in seama de autoritatile romanesti ( legea spune ca trebuie transcris in Ro). Deci trebuie sa urmezsi niste pasi, transcrii casatoria, iti faci pasaport la urgenta sau cum vrei tu pe numele cel nou si abia la urma poti face o procura.

 

 

Buletin pot avea si cei care nu locuiesc in Romania, 90 % dintre romanii din Italia care aici locuiesc tot anul si se duc in Ro doar in vacante au buletin romanesc iar cind esti proprietarul unui imobil in Ro e foarte usor sa-l  prelungesti mereu desi tu nu stai acolo. 


Editat de crista-s, 18 septembrie 2015 - 06:30 .


#47
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 08:56


 

Buletin pot avea si cei care nu locuiesc in Romania, 90 % dintre romanii din Italia care aici locuiesc tot anul si se duc in Ro doar in vacante au buletin romanesc iar cind esti proprietarul unui imobil in Ro e foarte usor sa-l  prelungesti mereu desi tu nu stai acolo. 

Sa vezi ce-or sa se ingramadeasca sa renunte la buletine(care e ilegal   de altfel)cind s-o aplica in Romania legea cu dubla impozitare(parca asa se numeste nu stiu exact) [:-)))] [:-)))]


Editat de andacos, 18 septembrie 2015 - 14:43 .


#48
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 14:12

Eu stiu ca e ilegal sa ai domiciliul in strainatate si sa poti sa iti faci si buletin. Si eu am apartament si casa in Romania, dar pasaportul e cel pt cetateni romani cu domiciliul in strainatate. Cand mi-am schimbat pasaportul in 2007, cei de la consulatul de-aici mi-au cerut buletinul romanesc, pt a-l anula. Si mi-au spus clar ca buletinul nu il mai pot reinnoi. 

 

Chiar vreau sa-mi fac pasaport nou anul viitor (al meu expira in 2017) si pe site-ul celor de la pasapoarte scrie clar ca buletinul trebuie predat.

 

Si pt ca sa nu credeti ca vorbesc aiurea, uitati aici :

 

http://berna.mae.ro/node/762

 

Atenţie! În conformitate cu Legea nr. 248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletinul), emis de autorităţile române. 


Editat de Ella73, 18 septembrie 2015 - 14:13 .


#49
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 14:42

Ella,eu am 13 ani de cind sunt stabilita in Germania si exista inca de atunci legea.Eu mi-am facut d eprima oara acest tip de pasaport si am predat buletinul la frontiera daca imi aduc bine aminte.

 

Si da legea asa spune,locuiesti in strainate,trebuie sa ai acest tip de pasaport si nu poti detine buletin.

 

Stai s avezi ca daca incepe sa se aplice legea cu impozitarea in tara(nu stiu exact daca asta e termenul corect)atunci se va intra si in legalitate d emajoritatea.Sunt curioasa cum or sa rezolve si cu asigurarea medicala ...



#50
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 15:53

Dana, eu stiu, dar sunt multi romani cu domiciliul in strainatate care inca isi mai fac buletin...

chiar am o prietena aici, care in tara a primit cardul de sanatate....intre timp a vandut ap.pe care-l avea in tara si nu stia cum sa procedeze cand va tb sa-si reinnoiasca buletinul...


Editat de Ella73, 18 septembrie 2015 - 15:55 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -