Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atac terorist in Tunisia

terorism

128 raspunsuri la acest subiect

#51
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 19:03

Hai ma Victoria  compari mere cu pere. ....

Nu am stat o zi ,farà sa platesc  taxe incepand  de la gunoi  pana la cele de la firma. 

Am mai scris ca unui azilant  in Italia I se acorda

 40 de € pe zi. ...

Si Stai ca intre timp mai fc niste copii, mai iau niste locuri  de la gradi. ...ca ei au prioritate  ,etc. ...

Si nu vreau sa aud ca :saracuti : de ei. ....

Li s.au acordat  zeci de mii de sanse. ...

 



#52
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:01

Dana are dreptate; asa este in Germania...azilantii primesc totul de-a moaca..iar tu care ai muncit si ramai fara job, primesti un sut in fund  [zirea] si incerci sa supravietuiesti...ceea ce nu mi se pare deloc corect...



#53
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:06

Si care-i problema ca-s ausländer?

 

Eu n-am luat un cent de la statul German,insa din impozitul meu -si crede-ma ca cit iau in cont ,tot atit platesc si impozit,statul German intretine atitea.

 

Tu stii cit este somajul minim in Germania?

 

Iti spun eu ,citeva sute de euro(vorbesc de frizori ,de exemplu),iar oamneii astia au platit impozit si taxe din banii lot.

 

Un azilant,primeste  totul platit si n-a contrinuit cu un cent la nimic.

 

Stiu cum suna, si stiu ca e usor sa stai pe gard si sa spui "saracii nu d ebine pleaca"insa sunt probleme cu care noi ,europenii,ne lovim zi de zi si nu cred ca e tocmai ok ce se intimpla.

 

Si sa nu-mi veniti iar cu povesti istorice...nu inteleg de ce trebuie eu sau copilul meu sa plateasca pentru niste nedreptati facute de istorie.

 

Dana, eu nu stiu cum ai ajuns TU in Germania, insa din familia mea, multi sunt in Germania. Bunicii meau au plecat in '93 (fiind de origine germana amandoi) si acolo nu au lucrat nici macar o zi, dar au primit pensie de la stat. Matusa-mea cu familia ei (sotul + 2 copii mari) au plecat in '95; la inceput, unchiul meu si verisorii mei au facut scoala de limba germana. Platita de stat. Plus, stat in lagar (obigatoriu pe vremea aia) platit tot de stat. Nu au incasat nici unul din ei vreun cent de la stat (somaj sau altceva), in afara de pensia bunicilor mei care au lucrat numai in Ro si erau deja pensionati in Ro cand au emigrat. Inteleg cu taxele, insa,  nu, nimeni nu pleaca de bine din tara lui si gandeste-te ca puteai sa fi tu refugiata aia care a avut nevoie de ajutor. 



#54
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:11

Hai ma Victoria  compari mere cu pere. ....

Nu am stat o zi ,farà sa platesc  taxe incepand  de la gunoi  pana la cele de la firma. 

Am mai scris ca unui azilant  in Italia I se acorda

 40 de € pe zi. ...

Si Stai ca intre timp mai fc niste copii, mai iau niste locuri  de la gradi. ...ca ei au prioritate  ,etc. ...

Si nu vreau sa aud ca :saracuti : de ei. ....

Li s.au acordat  zeci de mii de sanse. ...

Diana, care mere cu pere? Mi se pare tare deplasat ca si emigrant sa fii atat de impotriva altor persoane care vor sa vina in tara in care si tu, la randul tau, ai emigrat! Poate tu sau Dana nu ati fost nevoite sa stati pe banii statului, insa altii au nevoie de ajutor la inceput. Nici eu nu am stat vreodata pe banii statului, singurii bani de la guvern pe care i-am primit vreodata au fost $100/luna bani de copil (pana a implinit Victoria 6 ani) si chiar si pe aia am platit taxe. Asta pe langa zeci de mii de $ pe an ce plateste sotul meu taxe... Insa, eu (si nici chiar sotul meu) nu am (are) nimic impotriva emigrantilor. Mai degraba as avea ceva impotriva canadienilor care prefera sa stea pe somaj si banii se duc pe bautura/droguri... sau impotriva parintilor adolescenti care tot la 4 ani mai fac un copil, sa mai poata sta inca 4 ani pe banii platitorilor de taxe.



#55
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:16



Dana, eu nu stiu cum ai ajuns TU in Germania, insa din familia mea, multi sunt in Germania. Bunicii meau au plecat in '93 (fiind de origine germana amandoi) si acolo nu au lucrat nici macar o zi, dar au primit pensie de la stat. Matusa-mea cu familia ei (sotul + 2 copii mari) au plecat in '95; la inceput, unchiul meu si verisorii mei au facut scoala de limba germana. Platita de stat. Plus, stat in lagar (obigatoriu pe vremea aia) platit tot de stat. Nu au incasat nici unul din ei vreun cent de la stat (somaj sau altceva), in afara de pensia bunicilor mei care au lucrat numai in Ro si erau deja pensionati in Ro cand au emigrat. Inteleg cu taxele, insa,  nu, nimeni nu pleaca de bine din tara lui si gandeste-te ca puteai sa fi tu refugiata aia care a avut nevoie de ajutor. 

Care e relevanta la subiect?

 

Si ce te face sa crezi ca afirmind un adevr,este echivalentul a avea ceva improtriva emigrantilor?(de fapt nici nue  vorba de emigranti s´ci de refugiati politici)

 

Stii victoria,imi esti simpatica(si tu stii asta [pup] )insa in momentul in care platesti de te rupi si altul vine si ia din munca ta...nu e  tocmai ok,insa ca sa realizezi asta ...trebuie sa contribui tu la toate astea.

 

edit:sa stii ca nu inteleg cum de au primit bunicii tai pensie in Germania desi nu au muncit aici nicio zi.Esti sigura ca pensie era,ca in ziua de zai nu e valabila treaba asta...Mie de exemplu vechimea din Romania imi este trecuta ca si ani,nu ca si contributie in bani.


Editat de andacos, 27 iunie 2015 - 20:29 .


#56
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:22

Victoria  eu nici pt copil nu am primit absolut nimic ,pentru ca avem firma. ...deci nimic .

Nu ,nu ii compatimesc. .....absolut deloc .

Odata ce vin aici. .....ffff putini  se adapteaza  la viata se aici. 

Tu spui de canadieni. ....noi avem oful  asta. 

Nu ai idee  cati sunt si cati mai vin si cate  beneficii  au! 



#57
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:26

Si munca aia nu e putina. ....uneori simti ca nu mai poti, sa fc fata la tot. ....

Si sa vezi ce fel stau in parcuri  la taclale. ...cand tu te intorci  mort  de oboseala ,de abia mai reusesti  sa conduci. 

Si dai si plateste taxe peste taxe  ca sa stea ala in parc. 



#58
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:27

Care e relevanta la subiect?

 

Si ce te face sa crezi ca afirmind un adevr,este echivalentul a avea ceva improtriva emigrantilor?(de fapt nici nue  vorba de emigranti s´ci de refugiati politici)

 

Stii victoria,imi esti simpatica(si tu stii asta [pup] )insa in momentul in care platesti de te rupi si altul vine si ia din munca ta...nu e  tocmai ok,insa ca sa realizezi asta ...trebuie sa contribui tu la toate astea.

 

Dana, sa nu crezi ca doar ptr ca nu am un job nu ma deranjeaza. Ptr ca banii aia dusi pe taxe, sunt din banii familiei. As putea face atatea ptr. copilul meu cu banii aia. Insa, am explicat mai sus ce ma deranjeaza, mai mult decat imigrantii. Cand eu mi-am facut actele de Cetatenie, imagineaza-ti ca a trebuit sa platesc dublu actele ptr ca tocmai fusese tsunami ala mare undeva in Asia (nu-mi amintesc unde a fost) si ca sa poata guvernul sa aduca refugiati, ne-a pus pe noi sa platim dublu; deci, eu am platit si ptr mine si ptr un refugiat. Si, uite-ma ca nici nu am murit de foame, nici pe strada nu am ajuns. In schimb, am ajutat o persoana sa vina aici. O persoana care a ajuns intr-o situatie critica la el/ea in tara, situatie cu care nu a avut nimic a face.



#59
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:32



Dana, sa nu crezi ca doar ptr ca nu am un job nu ma deranjeaza. Ptr ca banii aia dusi pe taxe, sunt din banii familiei. As putea face atatea ptr. copilul meu cu banii aia. Insa, am explicat mai sus ce ma deranjeaza, mai mult decat imigrantii. Cand eu mi-am facut actele de Cetatenie, imagineaza-ti ca a trebuit sa platesc dublu actele ptr ca tocmai fusese tsunami ala mare undeva in Asia (nu-mi amintesc unde a fost) si ca sa poata guvernul sa aduca refugiati, ne-a pus pe noi sa platim dublu; deci, eu am platit si ptr mine si ptr un refugiat. Si, uite-ma ca nici nu am murit de foame, nici pe strada nu am ajuns. In schimb, am ajutat o persoana sa vina aici. O persoana care a ajuns intr-o situatie critica la el/ea in tara, situatie cu care nu a avut nimic a face.

Eu propun sa-i facem "pachet"sa -i trimitem in Canada!Eu contribui freiwillig [:D]  pentru costurile cu transportul.(fara suparare contrinuie doar sotul tau,la mine contribui si eu si sotul si nu asa putin...si tot banii familiei)

 

Am  un edit in mesajul citat,poate-ti arunci un ochi si ma lamuresti ca chiar ma interseaza!(niste cunostinte de-ale parintilor mei,tot de nationalitate germana au trebuit sa munceasca in Germania ca nu aveau nici anii si nici contributii la fondul de pensie in Germania)


Editat de andacos, 27 iunie 2015 - 20:37 .


#60
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 20:33

Anda, atacurile teroriste sunt "recunoscute" de gruparile teroriste, imediat. Insa, daca IS vine si spune public ca ei sunt responsabili ptr. un anumit act terorist si nu e asa, gruparea care de fapt a faptui actul terorist o sa vina sa spuna ca de fapt, ei au comis actul... Stii, e un fel de regula intre ei, asa cum "hotzii nu fura de la hoti", nici teroristii nu isi asuma responsabilitatea (sau mandria) comiterii unui act terorist, decat daca le apartine. Nu fura "mandria" altui grup.

 

Am inteles... :(

Confundasem de fapt subiectul cu cel despre turismul din Grecia...

Mi se face pielea de găină oricum cand aud despre gruparea asta, nu ma uit la tv, am citit in postarile de aici :(





Etichetat si cu terorism

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -