Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentatul din Franta

terorism pediga

450 raspunsuri la acest subiect

#21
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 10:32

Condam total ce s-a intamplat la Paris, mentionez asta inainte de a spune si restul.

 

Umorul, satira - daca le vrem inteligente, de bun gust, trebuie sa pastreze niste limite ale bunului simt, sa nu jigneasca, sa nu terfeleasca anumite valori.

Ideea de "libertate a presei" nu ar trebui inteleasa in ideea libertatii absolute. Eu ziarist, eu oricine as fi, nu pot scoate pe gura, pe foaie...cum vreti voi...ORICE, in ideea ca sunt liber sa spun ce gandesc, indiferent  cui  si ce ar provoca spusele mele. 

In Coran de ex, cred si milioane de oameni care nu sunt teroristi, poate nici mie nu mi-ar pica bine sa citesc Isus = merde. Nu as pune mana pe pusca insa, da, asta pentru ca am niste valori impuse prin educatie si bun simt.

Caricaturile postate de rall,  sunt caricaturi in adevaratul sens al cuvantului.

Altele insa au fost adevarate provocari, adevarate jigniri, chiar blasfemii pentru unii.

Si cand arunci o canistra cu benzina pe un foc aprins....asteapta-te la urmari.

 

Condam din tot sufletul meu extremistii de orice fel, de orice religie, natie etc insa nu consider ca provocarea e calea spre rezolvare.

 

Nu le caut scuze faptasilor dar ar fi bine sa fim mai intelepti, Occidentul nu mai e de mult un taram sigur.



#22
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 10:41

Nu-i chiar asa . Pentru ca in ziua de astazi exista anumite organisme acreditate pentru a sanctiona presa daca se sare calul. In Franta ele sigur functioneaza , nu vorbim de balacareala libera de orice din ziarele romanesti.

Deci, nu isi face fiecare dreptate asa ca acum 100o de ani ci face o sesizare la aceste organisme daca se simte lezat.

 

Nu au nici o scuza pentru ceea ce s-a intamplat



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 10:49

ce ma socheaza este reactia lui CTP - care spune ca

Cristian Tudor Popescu: Nu aş apăra ca libertate de expresie ceea ce au publicat jurnaliştii francezi, dar cei care au înţeles să răspundă cu gloanţe trebuie aduşi în faţa justiţiei

 

 

adica de ce nu e de aparat acea libertate de expresie a acelor jurnalisti? Am vazut ca ei faceau caricaturi si cu Isus, si cu Evrei si cu musulmani. Asta este liertate de expresie - si mai mult - este vorba despre umor. De ce nu trebuie aparata aceasta libertate de expresie? Trist sa auzi asta din gura unui ziarist.

 

Nu cred ca caricatura, satira ar trebui sa batjocoreasca valorile pentru care milioane de oameni si-ar da viata. Strict in cazul asta, eu nu vad de ce ar fi nevoie de caricatura lui Mahomed in patru labe, gol pusca, in vreme ce-i intra o racheta in fund.

Mi se pare chiar gretzos.

Nu vad ce legatura are asta cu libertatea de exprimare a presei.



#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 10:53


Nu au nici o scuza pentru ceea ce s-a intamplat

 

Nu le cauta nimeni nici o scuza.

Nici nu au vreo scuza.



#25
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:00

Solutia nu este omorul indiferent cat de lezat ai fi.

Mai ales daca lezarea vine din faptul ca au fost batjocorite valori ce au un clar caracter antiviolent.

Daca sustin ca nu sunt de acord cu batjocorirea crestinismului in cazul meu de exemplu pentru ca sunt crestina inseamna ca sunt de acord cu valorile promovate de crestinism perintre care si sa nu ucizi. Altfel, inseamna ca nu sunt in fond crestina si atunci de ce m-ar fi deranjat.

Este o simpla logica.

 

Cel credincios nu omoara. In moimentul in care omoara nu se mai poate invoca credinta .



#26
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:06

Nu le cauta nimeni nici o scuza.

 

 

Si toate articolele astea in care se spune voalat ca si-au cam cautat-o prin ceea ce au publicat ce sunt?



#27
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:10

Rufus, un mare umorist francez (mort din pacate) spunea "on peut rire de tout, mais pas avec n'importe qui." Si are mare dreptate.


Editat de Mik, 08 ianuarie 2015 - 11:10 .


#28
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:10

cred ca e pur si simplu o mizerie sa intri intr-o redactie , sa te apuci sa strigi lista, care esti si sa te apuci sa-i impusti. O barbarie fara limita , fara justificare si fara ratiune.

 

Nu iti plac caricaturile si te ofenseaza, intr-o lume civilizata ii dai in judecata. 

 

Sa incerci sa intelegi barbarii din astea sub pretextul ca si-au cautat-o cu lumanarea nu are logica pentru mine. Unde e limita, ce am voie sa spun si sa fac si ce nu am voie?



#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:14

da unde e limita?

 

acest paragraf din articolul lui Tapalaga mi-a ramas pe creier ...

 

Am ramas cu gura cascata in urma cu ceva timp cand un amic de la Bruxelles imi spunea ca municipalitatea a renuntat (acum un an cred) la bradul de Craciun din piata orasului ca sa nu supere cumva comunitatea islamica tot mai numeroasa.



#30
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:22

Si toate articolele astea in care se spune voalat ca si-au cam cautat-o prin ceea ce au publicat ce sunt?

 

Eh...nici macar voalat...se vorbeste pe fatza.

Fiecare cu parerea lui.

Logica spune ca nu exista scuze pentru asa ceva.





Etichetat si cu terorism, pediga

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -