Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Mămici de Februarie 2016 ( Bulgarasi Dragalasi de Februarie 2016)


2933 raspunsuri la acest subiect

#2881
RoxanaRF

RoxanaRF

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 11:32

Cezariana a decurs foarte bine, medicul meu este unul excelent. Doar ca din cauza anemiei si a tensiunii mici am pierdut destul de mult sange... M-au scos din operatie, l-am auzit pe sotul meu ca imi zicea ca seamana cu mine puiutul. M-au dus la terapie intensiva, mi l-au adus pe bebe langa mine. Nu putem sa il tin, l-au pus doar langa mine. Aveam 4 branule + aparatul de luat tensiunea + sonda de urina + sonda de la operatie. In noaptea aceea m-au monitorizat intr-una, eu ma tot gandeam ca oare nu cumva puiutul meu plange asa neconsolat. Ma gandeam ca are nevoie de mine si nu sunt langa el..



#2882
RoxanaRF

RoxanaRF

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 11:38

A doua zi dimineata am incercat sa ma ridic cu ajutorul infirmierei, dar am lesinat. Medicul meu a facut repede formalitatile pt transfuzie de sange. Am primit 2 pungi de sange + 1 de plasma. Pe dupa-masa deja eram mult mai bine, mi-au scos sonda de urina si am reusit sa ma ridic. Ma durea operatia, dar eram mult mai bine de la transfuzia de sange si cocktailul de perfuzii. M-au mutat in salon si mi l-au adus pe bebe.De atunci l-au lasat in permanenta cu mine. A fost foarte greu in primele doua nopti, deoarece eram proaspat operata, aveam si sonda de la operatie dupa mine, imi era greu sa ma ridic repede din pat cand plangea. Primele doua nopti mi le-am petrecut pe marginea patului, nu am dormit deloc. Daca m-as fi intins in pat, nu m-as fi putut ridica repede atunci cand plangea. Ce sa mai spun ca nu mai schimbasem niciodata un scutec si nu mai imbracasem un bebelus asa mic. Nu mi-a aratat nimeni cum se face, dar m-am descurcat. Cu toate ca a fost foarte greu, mi-a prins bine ca l-au lasat cu mine deoarece atunci cand am ajuns acasa, am stiut ce trebuie sa fac, nu m-am trezit ca nu stiu ce sa fac cu el. Deci tot raul spre bine :-))



#2883
RoxanaRF

RoxanaRF

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 11:44

La vreo 4-5 zile dupa operatie, mi-au scos si sonda de la operatie. Dupa aceea m-am miscat mult mai usor, ca nu mai trebuia sa tot port punga aceea cu sange dupa mine...

Am fost internati 7 zile, in tot acest timp sotul l-a vazut de 2 ori pe ascuns din cauza carantinei. Dar recuperam acasa. Bebelusul George a facut icter in maternitate, a facut  3 sedinte de 3 ore fiecare de fototerapie, acum i s-a retras foarte mult din icter. Se pare ca aproape tot bebelusii fac o forma de icter, sunt care fac forme mai usoare care sunt aproape insesizabile, dar sunt si cazuri mai grave de icter pt care necesita fototerapie. Acum e mult mai bine...



#2884
RoxanaRF

RoxanaRF

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 11:54

Ne-au externat martea trecuta, sunt foarte fericita de cand am ajuns acasa. Ma bucur totusi ca baietelul meu a fost cel care si-a ales ziua de nastere, nefiind o cezariana programata. Ma bucur ca suntem amandoi bine, tati ne ajuta cu spalat, calcat, mancare. Incet se invata si cu imbracat, schimbat de scutec :-)

Alaptatul merge foarte bine. M-am ambitionat in spital ca eu vreau neaparat sa alaptez. Am nascut marti, dar mine mi-a venit doar vineri laptele. Ce-i drept, nici nu mancasem nimic de luni seara pana joi dimineata, din cauza operatiei. Mi-am petrecut zile si nopti intregi alaptandu-l la 15-30-60 de minute, cand vroia el. Doar sa imi stimuleze lactatia. Folosesc sfarcuriu de silicon deoarece la mine nu are de ce prinde :-). Sper sa se formeze in timp. A fost greu, dar am reusit. A primit ce-i drept si cateva sticlute de LP in spital, dar am incercat sa nu ma stresez prea mult din cauza asta. In ziua cand am ajuns acasa mi s-a si reglat cantitatea de lapte si nu a mai primit lapte praf.

Acum sunt putin stresata ca poate nu ia in greutate suficient. De flamand nu e flamand, ca se stie el manifesta :-(. Noi nu avem cantar de bebe acasa si de aceea sunt putin stresata. Incercam sa il cantarim pe cantarul de bucatarie, dar nu prea sta locului sa ii putem citi greutatea corect :-))



#2885
sofel

sofel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 12:54

Ufff, Roxana... Cred ca numaram pe degete de la o mana fetele din grup care au avut o nastere ok... Fiecare are cate o poveste parca si mai si decat altele... Imi pare rau ca majoritatea am trecut prin experiente mai putin frumoase si tare sper sa uitam aceste parti care ne-au marcat cat de curand! Noroc ca toate avem puii aproape acum, sa fie sanatosi si noi sa ne bucuram de ei toata viata!

#2886
tadiana

tadiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 15:48

Dragele mele, Noi am sosit azi acasa, Ii multumim Domnului! Timpul e aur acum, dar va spun in doua cuvinte ca Aida Maria s-a nascut pe 1 martie, 3100g, 50 cm, nota 10. Cezariana a decurs normal, la terapie intensiva a fost ok, insa sectia de neonatologie a fost cea mai urata experienta pe care am trait-o: atata uratenie umana a celor care lucreaza acolo nu am mai intalnit:in prima noapte cu puiul meu, a plans si vomat non stop pana la 7 dimineata si nu a venit nimeni sa o vada, desi am solicitat asta toata noaptea. Apoi a facut icter si primele 2 zile mi s-a spus ca nu au locuri si lampa libera. A treia noapte de plans a fetitei le-am spus ca a doua zi doresc sa imj cer transferul la BM si asa , la ora 12:20, noaptea, i-au gasit si ei un loc. Am aflat ulterior ca aceste locuri sunt cumparate in fiecare noapte de proaspetele mamici care se respecta si care doresc sa doarma noaptea pt a se reface, asa ca aranjeaza sa le fie luat copilul sub supraveghere, notandu-se in fisa diverse motive. Horror!!!! Nu m-am lasat daramata...va povestesc cand mai gasesc un moment. Acum astept sa intru la eco dopler pt ca mi s-a marit cheagul....

#2887
Ale Ale

Ale Ale

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 16:50

Fetelor imi pare sincer rau prin ce ati trecut Tadiana ma bucur ca esti bine si ai ajuns acasa,cand citesc prin ce ati trecut ma ingrozesc eu una pot sa ma consider norocoasa la ce nastere am avut cand stau si ma gandesc nu imi vine sa cred cat de usor am nascut cu niste dureri normale,suportabile zic eu,singurul lucru cand au scos bebita au trebuit sa o oxigeneze dar ea e bn  analizele au iesit bine creste normal qm fost la pediatru cu ea zice ca e totul in ordine doar dr de fam vrea sa ma trimita la un pediatru neurolog cu ea pt consult inainte sa ii faca vaccinul de 2 luni .a mai patit cineva la fel?



#2888
Monika25

Monika25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.112 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 19:50

Vai Roxana e trist prin ce ai trecut si tu...iar eu care ma gandeam sa trec la cezariana doar ca piciu meu nu era pregatit sa vina cand vroiam noi....bine ca am rezistat si nam cedat doar cand imi imaginez durerile tale de la operatie si chinul mi se zburleste parul ...bine ca a trecut greul si sunteti ok. In legatura cu spitalele romanesti e tragic daca nu le dai nu te baga in seama iar aici daca vrei sa le dai un buchet de flori drept multumire te refuza categoric asta e societatea romaneasca ii multumesc lui Dumnezeu ca a facut in asa fel incat sa nu fiu nevoita sa nasc in Ro

#2889
Cosmina89

Cosmina89

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 20:16

Felicitari Dany! Iti doresc multa sanatate si fericire alaturi de puiutul tau!  [:)]

 

Roxana sa stii ca mi s-a facut pielea de gaina si mi-au dat lacrimile cand am citit prin cate ai trecut... si eu care credam ca eu am trecut prin tot ce se poate mai rau... Ma bucur mult ca esti puternica si ai trecut cu bine peste toate incercarile. Multa sanatate in continuare, si bebe mancacios si cuminte iti doresc! ... Si noi am avut icter cat am fost in spital si am facut ceva ore de foto terapie... La externare a fost ok, dar acum mi se mai pare uneori ca e un pic galbena... o mai punem la soare, desi afara nu am reusit sa iesim foarte mult deoarece bate un vant incredibil pe aici...

 

 

Va pup cu drag pe toate si va doresc toate cele bune alaturi de micutii vostri! [bib]



#2890
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 10:46

La multi ani de ziua noastra mamici! [flo2]

 

Danny felicitari pentru martisorul Emma. VAi ce nume frumos i-ai ales..imi place la maxim.

 

Roxana [fri]  imi pare sincer rau pentru tot ce ti s-a intamplat. Cred ca a fost frustrant si dureros da rin final ai o minune care iti va lumina zilele de acum inainte.

 

 

Cam atat de la noi ca suntem iar in puseu de crestere si timpul parca s-a contractat de tot... [batcap]  [batcap]  [batcap]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -