Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am fost cu depresia atât la psiholog, cât și la psihiatru


82 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 21:29

viviana,deci psihlogul in Romania e asa ...un moft(nu o spun cu sens negativ)ca sa nu ajungi direct la psihiatru?

 

De ce esti trimis direct la psihiatru pentru o depresie minora ,sa spunem?

Nu. Psihologul in Romania nu e un moft. Nu am sugerat asa ceva.

Avem psihoterapeuti buni care te pot pune pe linia de plutire.

 

Depresia este ceva cu care nu te joci.  Azi poate fi minora, maine se poate acutiza si poimaine cine stie unde ajungi. Psihiatrul este cel care trebuie sa decida forma depresiei si daca trebuie sau nu medicatie.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 22:32

Nu. Psihologul in Romania nu e un moft. Nu am sugerat asa ceva.

Avem psihoterapeuti buni care te pot pune pe linia de plutire.

 

Depresia este ceva cu care nu te joci.  Azi poate fi minora, maine se poate acutiza si poimaine cine stie unde ajungi. Psihiatrul este cel care trebuie sa decida forma depresiei si daca trebuie sau nu medicatie.

La noi nu e asa,este exact invers.

 

Am scris d efapt anterior,intii psiholog si daca terapia nu da roade,sua dupa o examinare ajunge la concluzia ca nu e de competenta lui,te trimite mai departe la psihiatru.

 

Caress...da ,asta este si impresia mea,se minimizeaza efectele terapiei,se trece direct la medicamentatie care intradevar,te aduce la stadiul de leguma.

 

Totusi trendul actual al facultatilor din Romania este psihologia...acesti psihologi creati(eu as spune pe banda )in Romania,nu pot sustine terapia,care e profilul lor?



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 23:19

Medicamentatia nu te aduce la stadiul de leguma. Asta e o exagerare.

 

Iar psihiatrul nu iti da medicamente daca nu ai nevoie. Te trimite la psihoterapie.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 23:33

viviana tatal meu a primit medicamentatie care l-a schimbat complet,din persoana activa si plina de viata care era,a ajuns un batrin care doarme foarte mult,lipsit de energie,de vitalitate.

 

Da o leguma,sau semi leguma...

 

Si da i-a fost administrat direct tratament,fara a se incerca terapie,de asta am intrebat traseul ce trebuie urmat in Romania.

 

In Germania [:D] (sari peste partea asta daca te zgirire prea tare la retina),sora mii i-au recomandate sedinte de terapie,fara absolut nicio medicamentatie.Pentru depresie...Si unei cunostinte ,la fel...



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 23:57

Psihologia , de fapt studiul acesteia, a fost interzis in perioada comunista, cred ca stie majoritatea oamenilor. ... specialiști in psihoterapii au fost foarte putini. Traseul era sa mergi la meficul de familie si la psihiatru. Mai departe nu prea aveai unde.

Se schimba aceasta mentalitate, dar dureaza, e normal. ..

Intre timp au aparut profesionisti seriosi cu studii si competente peste cele minime din facultate, dar ca in orice domeniu nou sunt si sarlatanii de rigoare, pentru ca nu ai , ca si client/pacient suficienta experienta sa masori competenta unui psihoterapeut...

Daca cineva doreste sa faca psihoterapie o poate face la un cabinet privat. Posturi de psihologi/terapeuti la stat sunt putine pentru ca nu exista asa ceva in organigrama clinicilor.... sau asa stiu eu....

Dar am observat totusi ca situatia evolueaza, mentalitatea se schimba, oamenii invata....



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 10:03

Nu m-ai inteles, pur si simplu ma ingrijorasem pentru tine!!

 

Ai fi putut pune un titlu gen: ,,Un articol interesant despre depresie'' sau ,,Simona Tache scrie despre depresie'', etc...

[:)] Apreciez --- Asa a fost sa fie, nimic premeditat, am luat tot 100%, deci ad literam pentru ca m-a interesat sa pun informatia ca atare. 



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 11:16

[:)] Apreciez --- Asa a fost sa fie, nimic premeditat, am luat tot 100%, deci ad literam pentru ca m-a interesat sa pun informatia ca atare. 

Sa stii ca si eu m-am gindit ca este vorba despre tine(din titlu cel putin)si chiar magindeam ca asta o fi explicatia pentru prezenta ta limitata pe forum.

 

Insa e bine -sa spun asa,ca nu esti tu persoana.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 12:13

viviana tatal meu a primit medicamentatie care l-a schimbat complet,din persoana activa si plina de viata care era,a ajuns un batrin care doarme foarte mult,lipsit de energie,de vitalitate.

 

Da o leguma,sau semi leguma...

 

Si da i-a fost administrat direct tratament,fara a se incerca terapie,de asta am intrebat traseul ce trebuie urmat in Romania.

 

In Germania [:D] (sari peste partea asta daca te zgirire prea tare la retina),sora mii i-au recomandate sedinte de terapie,fara absolut nicio medicamentatie.Pentru depresie...Si unei cunostinte ,la fel...

imi pare foarte rau de tatal tau.

Medicatia sau lipsa ei depinde de diagnostic. 

Insa, in functie de raspunsul organismului le medicamente, dozele se pot ajusta.

Apoi mai sunt medicamente ce se pot da dimineata pentru a contracara efectele "de leguma"

 

La depresie depinde de stadiul ei, de cauza depresiei

 

Si e foarte posibil ca tatal tau sa nu fi nimerit psihiatrul ideal. Ar putea incerca o a doua opinie daca tu simti sau altcineva apropiat simte ca ceva nu e in regula.

 

==

 

PS: What happens in Paris stays in Paris



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 12:24


 

==

 

PS: What happens in Paris stays in Paris

Corect! [:X]

 

Acum spune ca medicul d efamilie ii da tratamentul si i-a mai schimbat pe acolo ceva ,ca e mult mai bine.

 

Este foarte greu pentru mine,insa prea mult nu pot schimba...



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 12:54

Sa stii ca si eu m-am gindit ca este vorba despre tine(din titlu cel putin)si chiar magindeam ca asta o fi explicatia pentru prezenta ta limitata pe forum.

 

Insa e bine -sa spun asa,ca nu esti tu persoana.

Sunt relativ la fel de prezent pe forum, insa intervin si scriu mai rar. [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -