Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Duminica Hipermaketurilor

duminica hipermarket propunere legislativa

373 raspunsuri la acest subiect

#201
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 09:40

Buflea, am mai spus ca sunt 2 lucruri diferite restaurantele si supermarketurile.

 

Viviana, cei din romania au vrut sa ia un exemplu de la alte tari unde merge ideea asta si e apreciata.

Nu toate magazinele sunt deschise duminica, de-aia au vrut sa inchida si supermarketurile, ca sa aiba si vanzatorii de acolo liber ca ceilalti. :)



#202
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 09:42

Eu cred ca subiectul asta este doar un prilej de a comunica unii cu altii, ca altfel nu vad rostul unei dispute pe tema hipermarketurilor, deschise duminica, cand nu de noi depinde asta, ci de legiuitori.  :)


Editat de Alizee, 16 mai 2015 - 09:42 .


#203
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 09:43

Viviana, deci pe tine nu te intereseaza sa mergi la cumparaturi, ci te intereseaza sa iti petreci timpul liber la bowlng, cinema samd. :))))

Ok.

Atunci de ce trebuie sa ramana vanzatorii pana la ora 22 in mall?



#204
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 09:45

Eu as mai adauga ca la mine, intr-o vreme, "timp petrecut cu familia" insemna tocmai "mergem la supermarket la cumparaturi impreuna". Era o perioada cand munceam amandoi mult, iar cumparaturile pe care le faceam o data la 2-3 saptamani le faceam ori vineri la 11-12 noaptea (era un Real deschis non stop pe vremea aceea, nu cred ca mai este) sau sambata ori duminica dimineata, pentru ca in timpul saptamanii ajungeam acasa la ore imposibile. Si da, pentru noi era un castig ca puteam sa mergem relaxati la cumparaturi, impreuna, sa ne gandim impreuna ce mai gatim, de ce mai avem pofta, sa ne mai hahaim pe la rafturile de jucarii si asa mai departe, caci alternativa ar fi fost probabil sa mearga unul singur dintre noi, pe fuga, obosit, cine stie cand. Deci da, pentru mine cumparaturile erau timp de calitate petrecut cu printul consort.

 

Intre timp, am inceput si noi sa muncim mai putin, iar Carrefour-ul sa livreze acasa, dar zau ca mi-e dor uneori sa mergem la cumparaturi impreuna vineri noaptea, ori duminica dimineata :)



#205
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 09:53

Viviana, dar era vorba sa inchida si mall-urile sau numai super/hipermarketurile?



#206
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 10:01

Buflea, am mai spus ca sunt 2 lucruri diferite restaurantele si supermarketurile.

 

Viviana, cei din romania au vrut sa ia un exemplu de la alte tari unde merge ideea asta si e apreciata.

Nu toate magazinele sunt deschise duminica, de-aia au vrut sa inchida si supermarketurile, ca sa aiba si vanzatorii de acolo liber ca ceilalti. :)

Dar cine esti  tu sa hotarasti ca sint 2 lucruri diferite? Sint tot oameni ai muncii si intr-o industrie si in alta care ar trebui sa aiba aceleasi drepturi, dar n-au. Foarte rau. 

Sint destule tari dezvoltate unde acea lege nu exista si de unde Romania poate lua exemplu. 



#207
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 10:07

Fara legatura cu subiectul  [:-)))]

Eu azi chiar maninc slanina cu ceapa rosie. 

Miniaturi atasate

  • 11162508_446288208871040_8328734483170025429_n.jpg
  • 10470855_447790742054120_6249150499564887040_n.jpg


#208
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 10:07

Am citit in ziar la noi ca Germania, initial a inchis portile marilor magazine in zilele de duminica pentru a da un impuls micilor afaceri, in spcial pentr a-i ajuta pe comerciantii de alte nationalitati.

Nu stiu cat este de adevarat asta de aceea am rugat doamnele de acolo, daca vor, sa se intereseze.

Nu la colegi sau prieteni - pe internet, in presa, pe site-uri juridice. Cum legea asta functioneaza acolo de mai bine de 15 ani, banuiesc ca s-a asternut uitarea, a fost romantata intre timp...

 

Daca as stii germana as face-o eu insami.

==============

 

Dar in schimb stiu franceaza si am gasit lucruri interesante, intr-un articol de ziar:

 

castorama-travail-dimanche_4082378.jpg

(pe pancartele galbene scrie "Da, libertatii de a munci; lasati-ne sa lucram duminica)

 

Am aflat ca aceasta lege dateaza din 1906, 14 iulie si acorda angajatilor dreptul la odihna saptamanala, duminica. A fost facuta in interesul salariatilor. Dar exista numeroase derogari de la aceasta lege.

 

Articolul este foarte interesant de citit, scoate la iveala niste aspecte nebanuite:

L'exception du "repos hebdomadaire par roulement"

Ainsi certains établissements peuvent accorder le repos hebdomadaire par roulement du personnel. Ceux qui en bénéficient sont principalement des pharmacies de garde, des hôpitaux, des hôtels et des restaurants. Le plus surprenant est que les magasins de jardinage figurent aussi dans cette liste. Ceux de bricolage ne sont pas concernés par cette dérogation. 

Read more at http://lexpansion.le...yiAUY5gcJTvx.99

======

 

In Constitutia Romaniei exista articolul 26:

ARTICOLUL 26
(1) Autorităţile publice respectă şi ocrotesc viaţa intimă, familială şi privată.

(2) Persoana fizică are dreptul să dispună de ea însăşi, dacă nu încalcă drepturile şi libertăţile altora, ordinea publică sau bunele moravuri.

 

si

 

ARTICOLUL 41
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.

(2) Salariaţii au dreptul la măsuri de protecţie socială. Acestea privesc securitatea şi sănătatea salariaţilor, regimul de muncă al femeilor şi al tinerilor, instituirea unui salariu minim brut pe ţară, repausul săptămânal, concediul de odihnă plătit, prestarea muncii în condiţii deosebite sau speciale, formarea profesională, precum şi alte situaţii specifice, stabilite prin lege.

(3) Durata normală a zilei de lucru este, în medie, de cel mult 8 ore.

 

De aici ce, cum, cand si cat sunt stabilite prin lege.

 

==

 

 

 

 

 



#209
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 10:08

cum cine sunt eu sa hotarasc? nu eu am hotarat :)))

 

Daca asta e argumentul tau, ca nu e corect fata de chelneri ca vanzatorii sa aiba liber duminica, e corect fata de cjelneri si vanzatori si medici ca economistii, bancherii, muncitorii samd sa aiba liber?

pai daca avem drepturi hai sa avem cu totii, nu? Ca asta sustii :)))

Si pompierii si medicii si politistii, ca nu e  corect fata de ei ca ceilalti sa aiba liber.

Hai sa nu mai existe zi libera, ca sa fie corect fata de toti.



#210
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 mai 2015 - 10:14

Xio, cind semnezi un contract si cind iti alegi o meseri e(sau esti nevoit sa o faci) stii de la bun inceput ca o sa lucrezi duminica sau zile e sarbatoare.

Nu iti convine schimba meseria, 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -