Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Duminica Hipermaketurilor

duminica hipermarket propunere legislativa

373 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 10:51

Mai multi deputati PNL au initiat un proiect de lege care interzice hipermarketurilor sa functioneze duminica si in zilele de sarbatoare legala.

Deputatii liberali invoca "revitalizarea comertului traditional" si prevad o schimbare in stilul de viata al romanilor: cumparaturi vineri dupa amiaza si sambata, iar duminica - "reorientare spre familie, miscare in aer liber, cultura".

 

 

Initiatorii proiectului sunt: Nini Sapunaru, Tinel Gheorghe, Cristian Chirtes, Nechita-Stelian Dolha, George Scarlat, Costel Soptica, Vasile Iliuta si Dumitru-Verginel Gireada.

=====

 

E o vorba: daca taceai filozof ramaneai!

Daca propunerea legislativa ramanea la "revitalizarea comertului traditional" ma gandeam de 2 ori, gaseam argumente pro, contra o intorceam pe toate fetele...

 

Dar cand am citit cum domnii parlamentari nu mai pot de grija familiei mele si se baga in casa si miscarea mea in aer liber deja am respins proiectul fara sa ii dau nicio sansa. 

 

Nu, nu vreau ca hipermarketurile sa se inchida duminica ca sa pot eu sa merg in parc, sa ii spun cuvinte dulci barbatului iubit si sa-mi imbratisez copilul - duminica.

 

Nu imi iese din cap: cum isi permit acei domni sa se bage in familia mea, sa-mi spuna cand si unde sa ma reorientez spre familie. Reorientez. Reorientez. Nu orientez. Ci re. Ca si cand mi-as fi pierdut orientarea si mi-o aduc ei inapoi inchizand hipermarketurile. Reorientez duminica. Nu in alta zi ci duminica.

 

Astept cu interes program scurt pentru zilele de sambata si la minimarketuri, marketuri si supermarketuri pentru a ma reorienta spre cresterea natalitatii.

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 11:09

Mie mi s epare foarte normal ca duminica sa fie inchis!

 

Deci propunerea este din punctul meu de vedere,foarte ok.Cumparaturi poti face oricind...nu trebuie neaparat duminica.

 

In Germania duminicile si sarbatorile legale,totul este inchis.Si este foarte ok asa...nimeni nu moare de foame sau sete. [:)] Mi s epare foarte normal ca si lucratorii din supermarketuri/boutiquri/magazine sa aibe liber duminica sau sarbatorile legale,sa-l poate petrece cu familia.Sau cu cine vor ei. [il]


Editat de andacos, 13 mai 2015 - 11:31 .


#3
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 11:15

subscriu la ce spune dana.  [flo2]

cred ca partea aia cu re-orientarea era asa de umplutura. e parerea mea.  [:)]



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 11:37

ce sa spun, erau rezolvate toaaate treburile in romanica si ramasese chestia asta nereglementata.

 

deputatii astia nu stiu ce sa mai inventeze ca sa para chipurile ca au activitate si ca isi merita banii pe care ii primesc.

cum a facut si victor socaciu, cand a propus ca toate filmele straine sa fie dublate cu sonor in limba romana, in loc de titrare. 

 

chiar daca hipermarketurile vor fi inchise pentru public, salariatii acestora (o parte dintre ei) tot vor fi chemati duminica la munca, pentru aranjarea marfurilor la raft, punerea etichetelor, primire de marfa, inventare in depozite, etc.

cei care s-au angajat la hipermarket stiu din start ce program de functionare are acesta, ca se lucreaza in schimburi, ca poti lucra sambata si duminica, dar primesti liber alte doua zile in cursul saptamanii. cum s-ar spune, au facut o alegere in deplina cunostinta de cauza.

iar in orasele unde hipermarketurile sunt in incinta mall-urilor, e fix egala cu 0 initiativa, cei care veneau la mall duminica si intrau si la hipermarket pentru cumparaturi, vor veni in continuare duminica la mall, pentru ca au la ce sa caste gura, sa piarda timpul, sa se intalneasca cu prietenii, sa vada un film, sa manance la fast-food, etc.

vara, pe canicula, pentru unii e un adevarat rasfat sa-si petreaca gratuit mare parte din week-end la mall, pentru ca e racoare, e curat, ai cu ce sa-ti umpli timpul, daca nu ai masina/banii necesari pentru a iesi la un gratar cu prietenii, o excursie la munte sau sa te duci la nu's ce eveniment cultural.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 11:44

Da...subscriu la chestia cu cascatul gurii.Am vazut si eu ca s epoarta cascatul gurii in hipermaketuri/maluu-uri.

 

Insa pentru asta nu ar trebui sa fie deschis totul.Da...este o chestie care probabil se regleaza la nivel de parlament,nu stiu ce sa spun.

 

La noi sunt deschise duminica la un anumit interval de timp,nu stiu sa spun exact daca la 1-2 sau 3 luni.Insa doar magazinele de imbracaminte/incaltaminte.In niciun caz magazinele alimentare.

 

 

Insa ramin la ideea ca daca nu e reglemantat prin vreo hotarire guvernamentala,vor fi deschise toate indiferent ca e duminica sau sarbatoare legala.

 

Corina,la noi aprovizionarea si pregatirea etichetelor se face in timpul programului d elucru,nu vine nimeni in ziua libera sa faca acest lucru.E doar chestie de organizare,atit.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 11:48

Mai precizez ca cei ce muncesc in duminicile alea,in niciun caz nu muncesc ...zi lumina ,sunt citeva ore (poate...nu stiu exact s apsun,vreo 6-7 maxim)si sunt platiti dublu pentru ziua respectiva,sau li se da liber,depinde de firma.



#7
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 11:53

Uite  ca un pic mai incolo de tine [:)]   sunt deschise. 

Am prins vremuri  cand erau  inchise  alimentare, dar acu vad ca au regandit  strategia  de criza ...

Sunt inchise  doar astea mici. ..

Eu am oroare  sa merg  in tara la hypermarket. ...cat poate frate sa manance  lumea asta. 

Te calci  in picioare  [alcool]



#8
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 12:05

Eu as fi de acord daca preturile ar fi aceleasi. Una e sa cumperi din hypermarket si alta e sa cumperi de la un butic de la strada, care e mult mai scump. Mai bine ar avea grija de piete, sa-i inlature pe intermediari si sa vanda taranul in piata, nu cei cu burta mare si lanturi la gat.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 12:05

Mie nu mi se pare normal sa fie inchise. La noi nu sint inchise si de multe ori ma trezesc facind aprovizionarea duminica dimineata pentru ca simbata duc copkilul pe la prieteni, activitati samd. Duminica insa totul se inchide la 16.00. E problema mea cind stau cu familia, nu a guvernului. De cind guvernul spune supermarketurior de au de facut? Tara arde si baba se piaptana, vorba Corinei. Si la noi magazinasele mici sint inchise duminica.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 12:08

sunt multi salariati care lucreaza in timpul saptamanii pana la ore tarzii, altii care lucreaza inclusiv sambata. 

la piata daca te duci spre seara, gasesti legume, fructe si verdeturi nu tocmai proaspete sau intr-un sortiment restrans fata de dimineata (pleaca taranii si micii producatori cu produse proaspete/autohtone si/sau de calitate, raman comerciantii care isi lasa marfa - de import in general - pe taraba peste noapte, pietele au paznici).

la super/hiper-market - la fel. la final de zi risti sa nu gasesti la raft toate sortimentele si produsele pe care obisnuiesti sa le consumi, iar fructele/legumele/verdeturile sunt cele puse la raft dimineata, rar se intampla sa aduca marfa "proaspata" din depozit cand mai e o ora-doua pana se inchide magazinul).

cei care lucreaza de luni pana sambata taman de cumparaturi nu le mai arde, la final de zi, cand la oboseala se mai adauga si nebunia din trafic in cazul oraselor mari. duminica este numai buna pentru cumparaturi in cazul lor.

iarasi, pe timp de vara, sambata si duminica, super/hipermarketurile sunt asaltate de cumparatorii care ies la un gratar, la casuta de vacanta de la munte, se aprovizioneaza cu carne, paine, apa, suc, bere, carbuni sau mai stiu eu ce le trebuie.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -