Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Duminica Hipermaketurilor

duminica hipermarket propunere legislativa

373 raspunsuri la acest subiect

#181
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:03

Dana,

 

Si cei care lucreaza in supermarkets au program de lucru diferit ... lucreaza in ture, part-time, sunt platiti la ora ... au un program la fel de "diferit" ca cei care lucreaza in entertainment . lucreaza in weekend si au liber in timpul saptamanii. Pot fi studentzi (ca si in parcurile de distractie), mame cu program redus (ca si la vata de zahar), part-time (ca si cei care lucreaza la restaurant) ...etc.Si cei din supermarket si ceilalti, livreaza niste servicii pentru populatie ...nu inteleg de ce unele servicii sunt ok sa fie livrate duminica si altele nu ?

 

Eu contest promovarea acestui program de lucru, absolut inegal dupa cum singura recunosti, in spiritul familiei si a protejarii angajatilor ...bullshit !!!

 

Iar explicatiile voastre cu "asa sunt nemtzii" nu reprezinta un argument solid, din contra, nu prea le face cinste  ...cum adica "asa sunt nemtzii" ? ...adica ce tine de distractia, relaxarea, transportul si sanatatea lor pe timp de duminica, nu mai trebuie interzis, nu mai trebuie protejat, nu se mai gandesc la familiile lor ?


Editat de buflea, 15 mai 2015 - 20:04 .


#182
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:10


 

Eu contest promovarea acestui program de lucru, absolut inegal dupa cum singura recunosti, in spiritul familiei si a protejarii angajatilor ...bullshit !!!

 

 

Nu e bulshit deloc...pentru tine poate.

 

Ideea e (poate,ca nu stiu sa va dau legea exacta sa va lamuriti voi de ce asa zisa "inegalitate")ca duminica nu e neaparata nevoie de cumparaturi,e timp pentru familie.In germania nu o fi o societate de consum asa marcanta ca in alte state...se poate trai bine ,fara pagube,fara stres si fara supermarketuri deschise duminica,zic si eu.

 

Si nu mai amestecati serviciile,domeniile de activitate...Fara plimbare la malll cu cumparaturi ,se poate trai...fara salvare,nu(de exemplu).

 

edit M-am dus inapoi,nu stiu unde am scris ca e inegal programul.


Editat de andacos, 15 mai 2015 - 20:12 .


#183
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:11

Nu se refera la cine lucreaza inauntru, se refera la familii, care duminica si.o petrec sa faca cumparaturi. In italia sunt deschise doar cele mari mari,dar lunea e inchis. Sunt deschise astea mici . Si da ,tot pe principiul asta s.a mers, petrecerea timpului cu familia. Eu nu vad de ce se face o tragedie in Ro [fri]


Editat de dianama, 15 mai 2015 - 20:12 .


#184
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:14

Nu se refera la cine lucreaza inauntru, se refera la familii, care duminica si.o petrec sa faca cumparaturi. In italia sunt deschise doar cele mari mari,dar lunea e inchis. Sunt deschise astea mici . Si da ,tot pe principiul asta s.a mers, petrecerea timpului cu familia. Eu nu vad de ce se face o tragedie in Ro [fri]

da...cred ca participantii la subiect vad la subiectul asta doar vinzatorii.



#185
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:15

. Eu nu vad de ce se face o tragedie in Ro [fri]

Gasesti raspunsul intr-unul din mesajele la subiect! [:D]



#186
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:28

Buflea, lor li se pare plictisitor sa te plim i prin magazin si sa stai la comp :)))) aici toti sunt activi, poate de aia si arata asa bine.

 

Vanzatorul din supermarkt e una si entertainment  e alta. La restaurante se merge cand nu esti la lucru deci au din start un alt program.  Discotecile sunt deschise doar noaptea, nu  intre 7 si 20 :)))  vanzatorii nu sunt indispensabili, adica poti sta si fara magazine deschise non stop, ca dovada ca doar mall urile si magazinele mari au deschis duminica, ceilalti au liber.

Asta e ideea, ca duminica are toata familia liber, sunt meserii unde nu e asa si meserii unde se poate. Iar daca se poate si e mai bibe pt cei implicati, se face liber.

Un medic de aici a spus ca acusi se va ajunge sa lucrezi 4 zile pe sapt ceea ce e perfect :)))) 

La noi la spital miercurea nu se planifica operatii, se fac doar cele de urgenta. Si nemtii se bat care sa ramana acasa cu ore in minus.

Cei care au ore suplimentare nu vor sa le fie toate platite, doar o parte mica, pe celelalte le iau ca zile libere.

E si vorba de alt trai de viata dar am vorbit in Romania cu 2 vanzatoare care au spus ca doar la noi in Ro muncesti ca sclavul si duminica, nu ai timp liber, pregerau sa stea acasa decat in magazin. Nu neg ca sunt si altii care prefera weekendul, studentii de ex.

 

Si eu eram la fel la inceput, si priietenii nostri la fel dar acum ne-am obisnuit.

In weekend mergem la sport, facem gratar, ne plimbam cu bicicletele, mergem la terasa, la bazin, vizitam imprejurimile, ne uitam la filme,  zacem in gradina, mergem la lacuri samd.

In Romania duminica, cand era tot inchis mergeam la sport, pe terase, la plimbare, ne intalneam cu prietenii.

Daca ar fi mallul deschis as fi probabil acolo prin magazine si din cand in cand cu sotul la o masa. :)))



#187
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:29

da...cred ca participantii la subiect vad la subiectul asta doar vinzatorii.

 

Cred ca fiecare vede și citește în subiect ce-i convine dar e clar ca fiecare e avocatul, sistemului în care trăiește in prezent.

 

Nu face nimeni nicio tragedie doar ca argumentul timpului dedicat familiei e cretin indiferent la cine se referă. A spus și inițiatoarea subiectul și au mai spus și alții,  inclusiv eu: cine vrea sa petreacă timpul familia,  sa citească,  sa facă sport n-are nevoie de o hotărâre de guvern care sa-l împingă în direcția ăsta. Cred ca cei din generația mea,, crescuți în comunism au o reacție viscerala la inițiative din astea în care guvernul vrea sa ne facă ordine în viața și sa ne arate calea cea buna.

Despre impactul economic s-a spus suficient. Prima consecință va fi ca supermarketurile vor reduce din personal.



#188
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:33

Dana,

 

Si cei care lucreaza in supermarkets au program de lucru diferit ... lucreaza in ture, part-time, sunt platiti la ora ... au un program la fel de "diferit" ca cei care lucreaza in entertainment . lucreaza in weekend si au liber in timpul saptamanii. Pot fi studentzi (ca si in parcurile de distractie), mame cu program redus (ca si la vata de zahar), part-time (ca si cei care lucreaza la restaurant) ...etc.Si cei din supermarket si ceilalti, livreaza niste servicii pentru populatie ...nu inteleg de ce unele servicii sunt ok sa fie livrate duminica si altele nu ?

 

Eu contest promovarea acestui program de lucru, absolut inegal dupa cum singura recunosti, in spiritul familiei si a protejarii angajatilor ...bullshit !!!

 

Iar explicatiile voastre cu "asa sunt nemtzii" nu reprezinta un argument solid, din contra, nu prea le face cinste  ...cum adica "asa sunt nemtzii" ? ...adica ce tine de distractia, relaxarea, transportul si sanatatea lor pe timp de duminica, nu mai trebuie interzis, nu mai trebuie protejat, nu se mai gandesc la familiile lor ?

 

 

 

 

 

Deci nemtii sse gandesc la bunastarea mai multor pers decat romanii, dar tot lor nu le face cinste?  [:-)))]

Adica tu nu te gandesti la vanzatori, ei da, dar tot ei sunt aia rai? 



#189
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:34

Hipermarketurile nu vor fi inchise.



#190
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 20:45

Si din punctul meu de vedere discutia cu ce si cat apreciaza nemtii e incheiata. Nu ma intereseaza. 

Fara suparare dar ei nu reprezinta pentru mine un etalon in problema asta.

 

 atunci mergi la guvern si intreabai pe ei. ca noi oricum o dam, tot prin balarii ajungem. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -