Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetita mea raceste f des


58 raspunsuri la acest subiect

#31
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 07:41

 Si am apelat pana la urma....

 Ieri am fost la doctor mi a zis ca are rosu in gat din cauza asta a facut febra si ca trebuie antibiotic.I am dat antibiotic.I a prescris erdomed de tuse si antibiotic ceclor.

 

 zic din nou - e o idiotenie sa dai o cefalosporina pentru un banal rosu in gat. da, daca facea febra 39 timp de 4-5 zile, in timp ce avea tratament simptomatic anti-febril (paracetamol, ibuprofen, etc), atunci mai discutam. dar asa... nu creezi decat rezistenta.

 

gaseste un medic pediatru care sa nu se arunce la orice "viroza" cu antibiotic. si daca e cazul si se da, fa exsudat, asteapta rezultate, apoi dai antibiotic conform ei.



#32
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 08:54

  La cate "buline" sau "siropuri" a luat bietul copil, probabil ca farmacista ti-a dat cel mai bun dintre toate - Liv-ul.

   Sfat iti dau sa cauti un pediatru care sa nu nu fie fan antibiotice. Exista. Eu nu mai tin minte de cati ani n-au mai luat baietii mei antibiotic. Sa nu mint, a luat cel mare anul trecut pt ca a avut o taietura la un genunchi si cusut si... i-a dat ceva sa nu se infecteze.

   Daca vreunul din ei face febra fara alte simptome clare nici macar nu sun pediatrul pana in a 4-a zi. Le dau antitermice si astept. Ori trece / ori face si alte simptome si ne lamurim ce au.

   Acum cativa ani aveam si eu aceeasi problema ca tine, cu baiatul mai mic - avea 5 ani pe atunci. Slabut, nu manca, racea.... mic si prapadit, ce sa mai. Cea mai buna decizie a fost sa-l dau la inot. A inceput initierea in mai, A mers de 3 ori pe saptamana cate o ora pana in noiembrie (am facut o pauza de vacanta). Din noiembrie mi-au zis ca ar putea fi bun de performanta si de atunci merge la inot zilnic cate o ora si jumatate. Acum are 9 ani si nu a lipsit de la scoala pe motiv de boala nici macar o zi.



#33
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:19

  Acum nu cred ca este o idee buna sa i intrerup antibioticul ,o sa continui cu liv 52 pentru ficat.

 Spital de copii exista Marie Curie ,sa merg acolo la un pediatru si sa i spun ce?Ca vreau analize?Ca vreau ceva pentru imunitate?Si nu am nevoie de reteta?

 Imi puteti recomanda un pediatru bun in Bucuresti?Ori la stat ori la privat nu conteaza.

 Faptul ca i am dat antibiotic de ficare data cand doctora mi a zis nu o sa i afecteze mai tarziu?

  Acum termin antibioticul si fac analize pentru imunitate sau mai astept?



#34
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:24

termini antibioticul si o lasi in pace, si nu te duci la niciun medic, pediatru au ba. când mai are probleme - raceala, tuse, etc, stai intai si nu te arunci in antibiotic :)



#35
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:47

Da, nici eu nu am inteles niciodata de ce se arunca mereu doctorii la antibiotic la rosu in git. Sau de ce se crizeaza cind are copilul febra 38-39. Febra e buna.

Exista atitea alte tratamente.

 

Poti incerca pt imunitate vitamina C naturala (din macese - plicuri sau pastile). Pret de o luna.

Vit C ii poti da si acum, cind ia antibioticul.


Editat de catrinik, 29 aprilie 2015 - 10:48 .


#36
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:52

Da, nici eu nu am inteles niciodata de ce se arunca mereu doctorii la antibiotic la rosu in git. Sau de ce se crizeaza cind are copilul febra 38-39. Febra e buna.

Exista atitea alte tratamente.

 

 

in mare parte se crizeaza pentru ca parintii vin crizati si pentru ca (in anumite cazuri, nu zic toate parintele e foarte dezamagit ca a plecat de la medic cu un paracetamol sau un ambroxol pentru tuse. si nu, nu vorbesc din auzite [:)]

(sa zica Black daca citeste... :))



#37
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:02

  Doctora de familie mi a dat antibiotic de fiecare data cand fata a racit.Daca ea mi a dat eu am luat de bun ceea ce imi zicea ca deh e doctora si stie mai bine ca mine.Nu am cu cine sa ma sfatuiesc ,prietenele mele nu au copii,iar soacra mea i ar da antibiotic si daca i curge nasul.M am alarmat cand i au iesit transaminazele mari si doctora a spus ca daca u prajeli nu de la oboseala atunci s ar putea sa fie de ala antibiotic.Si de atunci am evitat pe cat posibil sa i mai dau,abia acum i am dat antibiotic in episodul cu tusea.

  Este frustrant pentru mine ca mama sa nu stii cum sa procedezi inter o anumita situatie.Adica daca doctora spune fa asta si asta eu fac de unde sa stiu eu ca are sau nu dreptate.??Te duci la doctor sa te faci bine nu???



#38
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:12

  Doctora de familie mi a dat antibiotic de fiecare data cand fata a racit.Daca ea mi a dat eu am luat de bun ceea ce imi zicea ca deh e doctora si stie mai bine ca mine.Nu am cu cine sa ma sfatuiesc ,prietenele mele nu au copii,iar soacra mea i ar da antibiotic si daca i curge nasul.M am alarmat cand i au iesit transaminazele mari si doctora a spus ca daca u prajeli nu de la oboseala atunci s ar putea sa fie de ala antibiotic.Si de atunci am evitat pe cat posibil sa i mai dau,abia acum i am dat antibiotic in episodul cu tusea.

  Este frustrant pentru mine ca mama sa nu stii cum sa procedezi inter o anumita situatie.Adica daca doctora spune fa asta si asta eu fac de unde sa stiu eu ca are sau nu dreptate.??Te duci la doctor sa te faci bine nu???

 

nikol, puteai sa ceri pareri aici, pe forum, cu atat mai mult cu cat spui ca nu ai cu cine sa te sfatuiesti in viata reala. 

in locul tau, as deschide subiect separat, in care sa cer recomandari pentru un pediatru bun, in zona in care locuiti voi, care sa nu fie fan antibiotice. imposibil sa nu gasesti pana la urma un astfel de pediatru...



#39
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:13

Nikole, nici gand sa te acuz de ceva. de acum, daca poti, cauta un alt medic.



#40
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:15

Doctora de familie mi a dat antibiotic de fiecare data cand fata a racit.Daca ea mi a dat eu am luat de bun ceea ce imi zicea ca deh e doctora si stie mai bine ca mine.Nu am cu cine sa ma sfatuiesc ,prietenele mele nu au copii,iar soacra mea i ar da antibiotic si daca i curge nasul.M am alarmat cand i au iesit transaminazele mari si doctora a spus ca daca u prajeli nu de la oboseala atunci s ar putea sa fie de ala antibiotic.Si de atunci am evitat pe cat posibil sa i mai dau,abia acum i am dat antibiotic in episodul cu tusea. Este frustrant pentru mine ca mama sa nu stii cum sa procedezi inter o anumita situatie.Adica daca doctora spune fa asta si asta eu fac de unde sa stiu eu ca are sau nu dreptate.??Te duci la doctor sa te faci bine nu???

Mai  Nikol  incearca  sa te informezi mai mult,pe net, schimba  medicii, nu stiu o carte. ..nici eu nu am pe nimeni, dar am tot vb cu medicii, faceau  uneori  fete, dar insistam. 

Nu poti da la raceli  antibiotic. ....doamne sfinte  si apara! !!! [batcap]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -