Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetita mea raceste f des


58 raspunsuri la acest subiect

#21
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 14:55

  Deci nu ar trebui sa i i au liv52?pai antibioticul deja a inceput sa il ia nu il mai pot intrerupe mai ales ca aseara a facut febra?Si cu ficatul ei ce fac?Sau mai bine i dau liv dupa ce termina antibioticul?

  Eu am schimbat de catvea ori doctorul de familie pentru ca m am mutat si am cautat mereu ceva in zona insa nu am avut placerea sa intalnesc nici un doctor care efectiv sa imi explice cum sta treaba/Pur si simplu acelasi tipar.Aceeasi reteta de ficare data cand racea.Am intrebat de ce si a spus ca sunt cele mai bune si isi fac efectul.

 O sa incerc si acum sa schimb doctorul de familie dar sincera sa fiu nu prea mai am incredere.....

 Voi spuneti sa nu i dau nimic pentru imunitate?

Ca sa fiu sincera nu stiu de cate ori a racit intr un an,dar anul acesta de la inceputul lui ianuarie este a doua oara sigur.A fost episodul cu tusea(si la inceput nas infundat si restul) si acum a doua oara.



#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 15:26

Eu vreau sa intreb ceva: cand mergeti la pediatru si spune ca e raceala, asa va scrie pe reteta, raceala ? Si pt raceala va scrie antibiotic ?

Acum ce antibiotic luati pt raceala ?

 

Fetita tare are probleme cu ficatul ?



#23
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 15:57

La rosu in gat poti sa ceri un test rapid streptococic - se face pe loc, dureaza cateva minute. Numai sa aiba asa ceva la cabinet. Noua ne dadea antibiotic doar cand iesea streptococ. Bineinteles ca n-a iesit de fiecare data si atunci nu era nevoie de antibiotic, se vindeca fara.

Nu-i o noutate faptul ca multi medici se cam grabesc cu antibioticele. Stiu ca transaminazele pot creste si din cauza medicamentelor. Ai fost si la un medic internist sa vezi ce-i cu ficatul?

Multa sanatate!


Editat de Cristina_C, 28 aprilie 2015 - 15:58 .


#24
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 16:53

Foarte  ,foarte greu  imi prezenta  Pediatra  antibioticul. 

Pt gat  inflamat  (rosu in gat ),mereu ne.a dat  5 zile nurofen, sau paracetamol(Facut  si exudat ).

In caz de pozitiv 10 zile de antibiotic. 

Pt tuse intotdeauna ascultat  foarte  bine, si numai  aerosoli. 

Niciodata  siropuri. ..dar  niciodata. 

Acum sunt  in tara. 

A fc un pic de indigestie fiumiu, am sunt. O tot pe ea. ...si nici telefonic  nu mi.a gresit diagnosticul. 

Mie  o frica de mor sa merg la medici  in tara ...



#25
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 19:47

  Deci nu ar trebui sa i i au liv52?pai antibioticul deja a inceput sa il ia nu il mai pot intrerupe mai ales ca aseara a facut febra?Si cu ficatul ei ce fac?Sau mai bine i dau liv dupa ce termina antibioticul?

  Eu am schimbat de catvea ori doctorul de familie pentru ca m am mutat si am cautat mereu ceva in zona insa nu am avut placerea sa intalnesc nici un doctor care efectiv sa imi explice cum sta treaba/Pur si simplu acelasi tipar.Aceeasi reteta de ficare data cand racea.Am intrebat de ce si a spus ca sunt cele mai bune si isi fac efectul.

 O sa incerc si acum sa schimb doctorul de familie dar sincera sa fiu nu prea mai am incredere.....

 Voi spuneti sa nu i dau nimic pentru imunitate?

Ca sa fiu sincera nu stiu de cate ori a racit intr un an,dar anul acesta de la inceputul lui ianuarie este a doua oara sigur.A fost episodul cu tusea(si la inceput nas infundat si restul) si acum a doua oara.

 

Daca fetita ta a racit de 2 ori in 4 luni, nu inseamna ca raceste des.

 

La fie-mea in clasa, sunt perioade in care lipseste jumatate de clasa, din cauza racelilor. Este clasa a IV a.  Acum, bantuie o enterocolita, iar cativa dintre copii au fost chiar internati in spital.

 

Liv 52 este bun pt ficat, nu cred ca ti l-a dat degeaba pediatrul.



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 20:24

Eu cred ca pt ficat ar trebui un internist sa si spuna parerea, nu pediatrul care prescrie antibiotice la orice.



#27
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 20:35

   Pe reteta scrie viroza si pe cealalta bronsita.

   Vara trecuta la analizele anuale a avut transaminazele mari.Regim 3 luni plus liv 52 si au revenit la normal.Intrebarea a fost de la ce si am eliminat posibile cauze si am ramas la antibiotic.Adica prajeli fimea nu manaca,norpti nedormite nu se pune problema si au ramas medicamentele.De atunci ma feresc sa i dau.

  Anul acesta cand a racit iar a fost perioada teribila cu tuse si doamna doctor mi a spus daca am incercat cu sirop si nu merge sa i au in considerare antibioticul.Eu i am pus ca voi apela in caz de extrema urgenta.Si am apelat pana la urma....

 Ieri am fost la doctor mi a zis ca are rosu in gat din cauza asta a facut febra si ca trebuie antibiotic.I am dat antibiotic.I a prescris erdomed de tuse si antibiotic ceclor.Astea ne au fost date si data trecuta in episodul cu tusea prealungita.

 Problema mea este ca dandu i antibiotic din nou i afecteaza ficatul,pe care il protejez cum????Cu liv 52 cum a spus farmacista?

 Si pentru imunitatea sa i dau sau nu ceva?La voi a avut ceva rezultate?



#28
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 21:16

Copila trebuie vazuta de un medic pediatru.Putini medici de familie au si competenta in pediatrie si la copii dau tratamentele dupa sistemul"grila" poate poate nimeresc ceva corect.Pe copiii mei i-a vazut. MF doar la vaccinuri si alea doar pana la 6 luni ca apoi nu am mai vaccinat fetele .In rest direct la pediatru am aterizat cand am avut nevoie si in peste 7 ani nu ne-a gresit niciodata diagnosticele si tratamentele .Si pot numara pe degetele de la o mana de cate ori au luat fiecare antibiotic.Am ajuns la el si cu febra de 40,3 dupa 3 zile in care am tinut copilul doar pe antitermice ,comprese si dusuri calai si nu am primit antibiotic deoarece era o nenorocita de viroza .Daca mergeam la urgente nu cred ca scapam fara antibiotic la asa febra si ar fi fost total inutil .

cauta un pediatru bun si mergeti doar la el si la MF doar in cazul in care e nevoie de transcrierea retetelor pt medicamentele compensate.Noi nu mai ajungem cu retetele la MF ca la pediatru mergem doar seara ,la cabinet si in drum spre casa luam si tratamentele pentru a putea incepe administrarea .Si pana dimineata se vad imbunatatiri majore .

Dupa ce terminati cu medicamentele poate prindeti o perioada fara nimic si o poti duce sa ii faci niste analize inclusiv imunograma ,pentru a vedea exact  cum sta cu imunitatea .Iar schema de imunizare tot pediatrul trebuie sa ti-o dea .

sanatate multa 



#29
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 22:22

Nikol  toatee  medicamentele, siropelele alea  fac  rau  .....

Eu nu inteleg  ...de ce se intra in panica  pt un rosu  in gat  cu febra? ?!

Si poc  antibioticu! 

 



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 06:22

Alex@Sara are dreptate : pediatrul stie cel mai bine ce diagnostic si tratament sa dea unui copil.

Medicul nostru de familie, nu a fost in stare nici sa-i trateze o raceala fie-mii, fiindca nu a stiut cum sa-i dozeze medicamentele, ea fiind mai dezvoltata decat cei de varsta sa.

 

Nikol, mergi cu fetita la spitalul de copii, de care apartii cu domiciliul, si du-te la un pediatru. Ia cu tine copie dupa certificatul de nastere al fetei si buletinul tau. Nu ai nevoie de trimitere.

 

Tot pediatrul iti va spune daca e cazul de imunostimulente.

 

Sanatate fetitei tale. :)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -