Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetita mea raceste f des


58 raspunsuri la acest subiect

#51
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 21:18

Cel mai bine mergi la pediatru. Chiar si pediatrul te poate trimite la orelist, la internist etc. De asta exista atatea specializari.



#52
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 21:34

Depinde de antibioticul luat nikol. La unele antibiotice scrie in prospect ca nu se recomanda analize imediat dupa sau in timpul tratamentului cu respectivul antibiotic. 

Cred ca cel mai bine iti poate spune medicul de femilie. Sau chiar cei de unde faci analizele.

Noi am fost si direct la spital... dupa 3 zile de febra cand dr noastra nu era in tara sau era wk am mers la urgente pt al vede un pediatru. Cel care ne-a consultat ne-a trimis apoi la orl sau unde a fost nevoie. 

Multa sanatate  [flo2]



#53
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 22:32

Nemaipomenit ar fi sa gasesti un pediatru care e si medic de famile ( asa e a noastra ).

Sintem toti inscrisi la ea.


Editat de catrinik, 29 aprilie 2015 - 22:41 .


#54
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 22:39

Urmatoatea data cand raceste merg direct la spital?Daca fi mea e racita si nu am trimitere pot sa merg direct la spital chiar daca nu este grav?

 

La spital te poti duce oricind si in orice situatie. E de evitat totusi din cauza aglomeratiei, a virusilor, iar multi doctori recomanda imediat internarea, chiar si pt rosu in git ( ceea ce te poate speria ).

 

Ideal ar fi ca la urmatoarea raceala sa-i dai imediat vit C.

Da, e un medicament care pare banal, dar este extraordinar de bun.



#55
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 09:26

confirm si eu beneficiile vitaminei C. anul acesta am mancat foarte multe portocale (desi nu prea ma omor eu cu fructele, pur si simplu au fost foarte bune portocalele de anul asta), si am reusit sa scap fara sa fac acea gripa/viroza pacatoasa care a bantuit iarna asta, in conditiile in care majoritatea colegilor din jurul meu au facut-o, sotul, mama si soacra au fost si ei bolnavi.



#56
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 02 mai 2015 - 12:14

Nikol  toatee  medicamentele, siropelele alea  fac  rau  .....

Eu nu inteleg  ...de ce se intra in panica  pt un rosu  in gat  cu febra? ?!

Si poc  antibioticu! 

 

Există și complicații, uneori, mari, din păcate.
Eu una, la vârsta de 13 ani, am avut un soi de viroză /infecție ceva, netratată cu antibiotic, doar cu antitermice, temperatura a urcat la un moment dat la 40.7.
Apoi a început să scadă, mi-am revenit, după un timp.
Dar atunci mi-am pierdut auzul la o ureche, de tot.

Trebuie monitorizată febra, dacă este totuși mare, peste 39.5, cred că este nevoie de antibiotic, cel mai adesea este vorba de o suprainfecție. 
Nu trebuie exagerat cu antibioticul, da, dar nici chiar așa să ne ferim să îl dăm, când este cazul. 
Pentru că da, pot apărea complicații serioase, altfel. 


Editat de crystall, 02 mai 2015 - 12:15 .


#57
underqueen

underqueen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 02 mai 2015 - 18:13

buna, fetelor! nu stiu daca scriu unde trebuie, dar am o intrebare relativ urgenta...fetita mea de 2 ani si jumatate a facut azi pisu foarte des...stie cineva daca merge sa ii dau vreun ceai, ceva? eu am plante medicinale pentru astfel de afectiuni, dar nu stiu daca merg la copii asa mici...multumesc!



#58
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 mai 2015 - 18:55

Există și complicații, uneori, mari, din păcate. Eu una, la vârsta de 13 ani, am avut un soi de viroză /infecție ceva, netratată cu antibiotic, doar cu antitermice, temperatura a urcat la un moment dat la 40.7. Apoi a început să scadă, mi-am revenit, după un timp. Dar atunci mi-am pierdut auzul la o ureche, de tot. Trebuie monitorizată febra, dacă este totuși mare, peste 39.5, cred că este nevoie de antibiotic, cel mai adesea este vorba de o suprainfecție. Nu trebuie exagerat cu antibioticul, da, dar nici chiar așa să ne ferim să îl dăm, când este cazul. Pentru că da, pot apărea complicații serioase, altfel.

Eu nu am nici un fel de incredere in medicii  de familie, nici chiar cei de pe la spitale  mari dar ....in fine.Tot nu as da din prima antibiotic. Sunt pro medicamente,pro vaccin, departe  de mine acesta ganduri  ....dar prea se arunca  din prima cu antibiotic. 

E aici la generale  un subiect  despre nu stiu  ce medicamente(asa zise),care se folosesc  cica "preventiv "....ba chiar  un Sirop  de acolo  se numeste "siropul  care sperie  gripa "

Si sunt parinti care se ninuneaza de eficacitatea  lor. ...si tot felul  de suplimente  .

Nu nu e ok  deloc. 

Acu cu mamica  care  copilul  I. A fc pipi  de nu stiu  cate ori astazi. ...se intreaba  ce sa ii dea? ?!@ [fal]

 



#59
Rebe2015

Rebe2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 03:35

   Fetita mea are 7 ani,este un copil slabut pentru varsta ei insa extrem de activ.Manaca dar mai greu,nu este fan fructe si legume insa pana la urma reusesc sa o pacalesc.

  Problema f mare ste ca raceste foarte des.Luna trecuta a tusit o luna de zile.Am schimbat siropul de tuse de cateva ori insa in ultima instanta am apelat la antibiotic.Ma feresc de antibiotic pentru ca in trecuta vara trecuta mai precis i au gasit transaminazale foarte mari.Am tinut regim iar lucruile au revenit la normal insa ma feresc si acum de antibiotibic cat pot.Chiar daca folosim probioticele.

 Acum are rosu in gat.Iar antibiotic.Nu stiu cum sa procedez.

   Sa i fac analize nu?Sa vad daca are ceva.Ce analize?pentru ca cele anuale au iesit ok???

   Sa i dau ceva pentru imunitate?Ce sa i dau?Am intrebat doctora insa mi a zis sa i dau ce vreau eu ca toate sunt bune.I am luat ceva de la fares cu vit c propolis si echinaceea insa iar a racit.

  Efectiv nu stiu ce sa mai fac.Va rog sa ma ajutati daca ati mai tercut prin asta macar cu un sfat.Va multumesc enorm.

Buna Nickol,

Si eu am o fetita de 11 ani, in fiecare an a avut mici probleme cu imunitatea, oboseala, mai ales in perioada rece (dar nu numai, caci la scoala se 'impart' prieteneste tot felul de boli, raceli, etc.). Eu i-am dat fetitei mele multivitaminele Sanostol -- pe vremea cand eram noi mici se numeau Sanosvit si mi le dadea mama ... imi amintesc si acum cu placere gustul bun de portocale (asa ma 'pacalea' sa le iau). Ideea e ca din cand in cand, si eu si cea mica facem cate o cura cu multivitaminele Sanostol, caci nu intotdeauna reusim sa compensam ritmul activitatilor, frigul, oboseala, etc. doar cu alimentatia sanatoasa (mierea, fructele, legumele etc.), miscarea fizica, somnul bun si sanatos. Sper sa fie de ajutor - toate cele bune si multa sanatate tie si micutei tale!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -