Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mesaj pentru cei care sustin campania anti-vaccinare

vaccinarea imunizarea copiilor pro-vaccinare anti-vaccinare

47 raspunsuri la acest subiect

#41
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 11:56

 
 
 
szivarvany, in franta se face doza unica, nu se face rapel.


#42
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 11:58

Eu stiu ca ala care-si modifica forma e IDR-ul(ma rog nu stiu daca mai este de actualitate denumirea),se facea in antebrat si daca aureola depasea o anumita dimensiune,trebuiau facut investigatii mai serioase,gen raze la plamini.

 

Si da ,se facea atunci cind cineva din imediata ta apropiere(cu care ai intrat in contact)era depistat cu TBC!


Editat de andacos, 16 aprilie 2015 - 11:59 .


#43
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 12:28

Vaccinul acela lasa urme tuturor , szirvarvany. Testarea e cum a scris andacos , se face cu un ac f subtire intra dermic si apoi se  masoara dupa 3 zile . Nu e totusi 100 % sigura  daca infectarea e f recenta , dar  cei de acolo  vor evalua  tinand cont de toate exceptiile.  Nu stiu ce vaccin se foloseste acum la copii . 



#44
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 12:56

sziv, probabil veti fi testati cu totii (idr-ul) si doar cei care nu au rezultatul ok vor face vaccinul.



#45
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 12:58

sziv, probabil veti fi testati cu totii (idr-ul) si doar cei care nu au rezultatul ok vor face vaccinul.

Dar eu stiu ca in Romania s efacea la nastere vaccinul,cel putin generatia lui curcubica...cu siguranta sunt vaccinati la nastere,Tot fostul bloc sovietic poarta nu mindrie semnul pe mina...traind aici,ii poti vedea vara cu usurinta... [:)]



#46
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:13

dana, in scoala generala eram testati periodic cu idr-ul. am avut colegi la care nu a aparut deloc banutul rosu si au repetat testarea. am avut colega la care reactia a fost "violenta" si a facut vaccinul, tin minte ca se plangea ca o doare, ca o mananca, se facuse ditamai buboiul cu coaja, apoi i-a ramas un mare semn. desi fusese vaccinata in copilarie, ca toti ceilalti colegi.

eu sunt nascuta in 70, deci am fost vaccinata, am pe bratul stang 2 semne, pe dreptul 1. cred ca cel mai mare semn este de la vaccinul bcg, celelalte (mult mai mici) habar nu am de la ce vaccin sunt. 



#47
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.445 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:23

Eu nu am avut niciun semn, dar retin chestia aia cu testarea si masurarea in cm. Dar, cand eram pe a 8-a am facut ceva vaccin, tot asa sus pe brat de unde am facut eu o cicatrice cheloida oribila. Dar nu mai tin minte daca era rapel la BCG.

 

Acum vom vedea cum decurg lucrurile, vaccinati suntem cu totii (avem peste 30 de ani toti cei de pe aici). N-as vrea insa sa prezint vreun pericol pt copiii de afara si de acasa.



#48
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 18:53

Eu una imi amintesc perfect ca mi-au facut injectia in brat si nu am avut nici un semn. Colegii mei aveau impresia ca daca ai o reactie nu mai iti face un alt vaccin si se ciupeau de zona aia ca sa faca roseata. Oricum si fara semn tot m-au vaccinat in umar, si am avut o saptamana si mai bine o rana cu puroi pe brat pe care nu aveam voie sa o ating.

Acum cand am facut actele de green card aici mi-au facut din nou ca parte din examenul medical injectia in brat ca sa vada daca am avut contact cu virusul si la fel, nici o reactie.

Copii mei nu sunt vaccinati antiTBC, pentru ca aici nu se se face vaccinul asta. Am intrebat de el cand am plecat spre Romania si doctorul mi-a zis ca nu e nevoie sa-l fac asa ca l-am ascultat.





Etichetat si cu vaccinarea, imunizarea copiilor, pro-vaccinare, anti-vaccinare

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -