Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Militantii anti-vaccinare, de ce asa de inraiti?

vaccinarea anti-vaccinare

90 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 10:49

In urma cu 3 ani, dupa 3 saptamani de documentare pe tema vaccinarii, am selectat argumentele PRO si CONTRA si am creat mai apoi aceasta pagina:

https://www.despreco...e-dezbatere.htm

 

Mi-am dorit o discutie argumentata si mi-am propus sa o moderez cat mai echidistant

 

Cam o data la 2 luni, ma vad nevoit sa moderez si sa sterg mesaje de la o serie de utilizatori datorita faptului ca sunt manipulante. Exemplu de manipulare: acelasi user scrie mai intai anti-vaccinare folosind exemple emotionale despre cum i-au murit copiii sau ce boli au avut, ca mai apoi, cateva zile mai tarziu sa scrie o poveste emotionala despre sora ei care a murit de la un vaccin. 

In plus. exista oameni care preiau povestea de pe net si o modifica partial si o publica in numele lor.

Evident ca apar regulat si povestile cum ca vaccinele au fost create ca sa controleze cresterea populatiei, si alte teorii conspirationale.

 

Stiu ca o serie de oameni au trait drame personale de la vaccinare. Stiu ca exista si povesti triste pe care le respect! Dar nu pot sa nu observ - in baza analizei de IP si a experientei de 20 de ani de moderare online - ca exista o serie de oameni care propaga astfel de povesti  in mod agresiv, povestindu-le ca experiente personale.

 

Chiar nu inteleg de unde vine aceasta energie negativa. De ce o campanie anti-vaccinare nu poate sa fie argumentata in mod civilizat, asa cum o fac cei PRO vaccinare? 

Ce te determina sa preiei o poveste dramatica de pe net si sa o povestesti ca experienta personala? 

 

 

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 11:04

Din fanatism. Frate/ruda cu cel religios. De aceea are/avea și OS atâția adepți și urmăritori. 



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 11:08

Din incultura in 99% din cazuri. Sau al unei psihologii labile. 



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 15:43

pe FB a aparut, mai intai, grupul mamelor adepte ale uleiurilor esentiale. cu efecte tragice.

 

acum am vazut un alt grup, cel al mamelor adepte ale medicinii germanice. cu remedii de te gandesti cum de niste persoane in aparenta educate pot crede in asa ceva, in loc sa duca copilul la medic. nu e incultura, cum spune @marius. e... nu stiu ce e.

 

cred ca exista si alte grupuri. din nefericire pentru copii.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 16:26

Ce efecte tragice au fost semnalate la utilizatorii de uleiuri? 



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 16:46

@Marius: OK, inteleg ca indici faptul ca cei (sau cele) mai putin educati, incluti sunt si cei mai labili la genul acestea de mesaje. Poate ai dreptate, nu ma pronunt, dar cu siguranta sunt si persoane educate. Cunosc eu una! Nu si-a vaccinat copiii pentru ca i-a spus o prietena care este asistenta medicala care este "adevarul despre vaccinuri. Constructia: prietena + asistenta medicala + teorie conspirativa = SURSA SIGURA, in timp ce medicul de familie + Ministerul Sanatatii + OMS = BARFA. 

 

@CorinaDani: in clin sa cred ca ai dreptatp. Pralela cu fanatismul religios cred ca este o explicatie pe care o pot intelege, chiar daca nu inteleg acest tip de fanatism :) 



#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 16:57

Pentru ca nu exista argumente rationale, si atunci este nevoie de astfel de miselii.

 

Pentru ca exista in mintea lor "Nu vreau EU! Cine e statul sa ma oblige sa ma intep cu ceva despre care nu pricep mare lucru, dar suna prea interesant toate teoriile crosetate in jurul subiectului..." 

 

Pai statul suntem... noi. Aceia care intelegem importanta faptului ca imunizarea unui procent suficient al populatiei asigura si acele persoane care nu se pot apara singure. Aceia care intelegem efectele mutilante sau mortale ale bolilor impotriva carora lupta aceste vaccinuri. Aceia care intelegem ca cifrele goale ne arata ca este de cateva mii de ori mai periculos sa trecem strada (sau sa respiram pur si simplu in crentrul Bucurestiului) decat sa ne vaccinam copiii, in ciuda posibilelor efecte adverse pe care le are orice lucru pe lumea asta (sa mai mentionez ciocolata sau coca-cola sau... ciupercile... hm... intelegeti voi...)

 

Ca posibile argumente pertinente mi se pare o discutie cerebrala (poate cu un oarecare iz filozofic) despre "tirania majoritatii" versus "" tirani minoritatii" - termeni care devin din ce in ce mai des utilizati. Ar fi utila o discutie referitoare la limitarile vaccinarii obligatorii, adica este evident ca nu ai nevoie sa faci TOATE vaccinurile existente pe mapamond. Unde este limita? care este frecventa limita de aparitie a unei boli pentru a deveni obligatorie vaccinarea impotriva ei? Care vaccinuri ar trebui sa devina obligatorii si care optionale? Cine va avea dreptul sa modifice aceste limite (prin adaugarea de noi vaccinuri in coloana de obligatorii) si cum ne asiguram de integritatea profesional a acelei / acelor persoane - spre exemplu cum ne asiguram ca nu are un interes comercial personal? (cu alte cuvinte ca nu a luat o spaga de undeva ca sa mai bage un produs pe lista...) O alta posibila limita ar putea fi reprezentata, de exemplu, de frecventa aparitiei unor reactii aderse? De exemplu as evita obligativitatea vaccinarii cu anumite vaccinuri care prezinta reactii advere severe frecvente sau foarte frecvente. 

 

Chiar avem CE discuta despre obligativitatea vaccinarii, dar... In fine, lista de argumente pertinente de mai sus nu este exhaustiva, insa pentru a se putea discuta in termeni rationali, este nevoie de... ratiune. Unde nu e... nici Dumnezeu nu cere.


Editat de BlackCat4evR, 02 martie 2020 - 17:06 .


#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 17:06

Ce efecte tragice au fost semnalate la utilizatorii de uleiuri? 

Are copilul puroi in gat? Nu-i nimic, dam cu ulei de tamaie ca trece [zirea]



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 17:17

Ce efecte tragice au fost semnalate la utilizatorii de uleiuri? 

 

a circulat o postare a unei mame din grupul acela. avea o fetita mica de varsta, spunea ca ii picase in cap, crapatura urata, se vedea interiorul, 5 ore o tinuse in uleiuri, copila nu putea sta in picioare si ea in continuare intreba ce uleiuri sa mai foloseasca. a fost raportata postarea, cred ca si contul, alte persoane au apelat 112.



#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 17:19

@Admin

 

in acele grupuri sunt destule persoane cu studii superioare, locuri de munca de nivel superior, conform datelor de la profil. si acestea sunt needucate, inculte?





Etichetat si cu vaccinarea, anti-vaccinare

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -