Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Militantii anti-vaccinare, de ce asa de inraiti?

vaccinarea anti-vaccinare

90 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 19:46

deci daca si acum - cand am trait LIVE - o pandemie produsa de un virus - care e inca departe de a fi gata, si care a blocat planeta - mai exista unii care nu inteleg ca vaccinurile contin o forma foarte slaba de virus - care nu face decat sa iti pregateasca sistemul imunitar pentru a lupta cu virusul adevarat.... e grav si trist de tot...

 

Cand ai o lume imuna dupa generatii intregi de vaccinare, e usor pentru madam Olivia Ster si ceata ei de coafeze sa emita aberatii ... insa acum ar trebui ca toti antivaccinistii sa inteleaga ca nu e de gluma si ca se joaca cu viata celor cu imunitate redusa. Si ar trebui trasi la raspundere.

 

[batcap]



#22
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 20:13

redactor... sa intorc argumentul tau... cu toate vaccinele facute, acum avem o pandemie pentru care nu avem protectie... 

 

Ai citit cred destule pe internet... sti totusi sa explici cum actioneaza COVID-19? Care este mecanismul? De ce oamenii care se vindeca in general sunt oameni sanatosi cu sistem imunitar puternic (ok si mai tineri)? Stim toti de la stiri ca acest virus COVID-19 termina persoanele care au sistemul imunitar slabit.

 

IN AFARA CAZURILOR EXTREME SISTEMUL IMUNITAR SLABIT ESTE DATORAT STILULUI DE VIATA. 

 

In loc sa investim in vaccinuri, medicamentatie, mai bine investim in sanatate prin alimentatie, sanatate mentala printr-o societate echilibrata, eliminarea saraciei, energie ne-poluanta (aer curat), etc...

 

Ma bucur ca ai dat exemplul pandemiei, pentru ce este perfect pentru ca si contra argument. Acum ca s-a redus activitatea industriala, transportul, munca in general, planeta se regenereaza si intr-un ritm foarte repede. Ai vazut ritmul in care a scazut poluare, ritmul in care centrele de seismologie remarca "linistea" din scoarta terestrea, ai citit poate ca se vad recorduri la inmultirea pestilor in ape si pot sa iti mai dau exemple. Deci poate solutiile complicate de exemplu: un vaccin, nu este solutia principala.

 

Daca asi spune acum ca exista poate o solutie care nu este vaccin insa big farma nu vrea inca sa puna pe piata, pentru ca vor sa creeze un vaccin ca sa incaseze bani? Ce ai zice? Sunt putin, cativa pe planeta, care au publicat studiile lor pe gratis si sunt dati la o parte ca fake news.

 

Ultimul argument nu face sens pur si simplu, acei antivaccinisti nu sunt impotriva vaccinelor ci sunt impotriva obligativitatii vaccinelor.



#23
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 20:17

 

Ultimul argument nu face sens pur si simplu, acei antivaccinisti nu sunt impotriva vaccinelor ci sunt impotriva obligativitatii vaccinelor.

 

sigur, sa o lasam pe tzatza Floarea sa aleaga daca sa-si vaccineze copilul sau nu, ca ea de la radio shantz sigur stie mai bine ca medicii care, se stie bine, sunt sclavii big farma.



#24
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 20:27

complet neadevarat. Nu exista “retete secrete”. Patentul pe un produs medicamentos poate dura maxim 10 de ani. Nu exista niciun secret in formula, ci productia de vaccinuri este una extrem de costisitoare datorita standardelor risicate de fabricatie. Orice alt producator poate intra pe poata daca face investitia in liniile de productie.

 

Cred ca gresesti... conform FDA durata de protectie este de 20 de ani si pentru vaccinuri la copii 17 ani plus extensie 5 ani.

 

https://www.ncbi.nlm...ooks/NBK236435/

 

Da un link sa vedem unde scrie ca sunt protejate doar 10 ani.



#25
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 20:28

sigur, sa o lasam pe tzatza Floarea sa aleaga daca sa-si vaccineze copilul sau nu, ca ea de la radio shantz sigur stie mai bine ca medicii care, se stie bine, sunt sclavii big farma.

 

Funny  [:)]



#26
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 08:34

Culmea... pentru cei care au 30 minute astazi :) un video care da raspuns partial la discutia de mai sus.

 

 

Cam 20 din video este interesant pentru subiectul big farma si vaccinuri.

 

 



#27
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 08:53

 

 

 

Eu sunt centru - spre anti vaccin. 

 

 

hahaha, din bula ta calduta de protejat, fiind deja vaccinat. esti doar un troll care se plictiseste intens. 



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 09:00

Culmea... pentru cei care au 30 minute astazi :) un video care da raspuns partial la discutia de mai sus.

 

 

Cam 20 din video este interesant pentru subiectul big farma si vaccinuri.

Daca ai urmari informatii cu caracter stiintific ai afla cu usurinta ca acest virus se localizeaza in prima faza in zona gurii faringelui si nasului unde ataca si se multiplica rapid.
Motiv pentru care si raspandirea este uriasa denla om la om prin stranut/tuse sau chiar respiratie.
Informatiile de genul
- beti apa fierbinte ca sa inghiti virusul unde va fi distrus de acidul gastic sunt cel mult amuzante pentru un copil.
Pe de alta parte eu ii admir pe cei care au rabdare sa iti furnizeze informatii corecte pentru ca din punctul meu de vedere persoane ca tine trebuie lasate in pace deoarece nu merita pierdute resurse personale de timp si energie, 



#29
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 09:56

hahaha, din bula ta calduta de protejat, fiind deja vaccinat. esti doar un troll care se plictiseste intens. 

 

roxanaz, fara atac la persoana ca nu ma cunosti. Eu respect oamenii pentri ideeile lor contradictorii, am crezut ca acest formul incurajeaza dezbatera pe subiecte... 

 

Daca ai urmari informatii cu caracter stiintific ai afla cu usurinta ca acest virus se localizeaza in prima faza in zona gurii faringelui si nasului unde ataca si se multiplica rapid.
Motiv pentru care si raspandirea este uriasa denla om la om prin stranut/tuse sau chiar respiratie.
Informatiile de genul
- beti apa fierbinte ca sa inghiti virusul unde va fi distrus de acidul gastic sunt cel mult amuzante pentru un copil.
Pe de alta parte eu ii admir pe cei care au rabdare sa iti furnizeze informatii corecte pentru ca din punctul meu de vedere persoane ca tine trebuie lasate in pace deoarece nu merita pierdute resurse personale de timp si energie, 

 

marius, dai si tu cu pleazna? De unde sti ca nu sunt informat? Si chiar daca nu sunt informat, am pus un video cu o parare pur si simplu, daca vrei sa folosesti informati sau nu vrei, ii treaba ta.

 

Incepe sa ma atraga tot mai mult dezbaterea asta...

 

Te rog sa pui si tu surse de informatii a celor care sunt corect informati si sa nu le tii pentru tine. Vreau si eu sa ma informez corect.

 

Si apopos, punctul tau de vedere despre mine este irelevant, asa ca nu iti mai pierde timpul. Dar ma intereseaza punctul tau de vedere despre dezbatrea acestui subiect.



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 11:19

roxanaz, fara atac la persoana ca nu ma cunosti. Eu respect oamenii pentri ideeile lor contradictorii, am crezut ca acest formul incurajeaza dezbatera pe subiecte... 

 

 

marius, dai si tu cu pleazna? De unde sti ca nu sunt informat? Si chiar daca nu sunt informat, am pus un video cu o parare pur si simplu, daca vrei sa folosesti informati sau nu vrei, ii treaba ta.

 

Incepe sa ma atraga tot mai mult dezbaterea asta...

 

Te rog sa pui si tu surse de informatii a celor care sunt corect informati si sa nu le tii pentru tine. Vreau si eu sa ma informez corect.

 

Si apopos, punctul tau de vedere despre mine este irelevant, asa ca nu iti mai pierde timpul. Dar ma intereseaza punctul tau de vedere despre dezbatrea acestui subiect.

Nu te opreste absolut nimic sa cauti si sa citesti la nivel de informatii de cultura generala
Ce sunt virusii?

Cum actioneaza?

Cum se inmultesc?

Ce sunt vaccinurile?

Cum se obtin?

Ce rol au?

Tipuri de virusi/Tipuri de vaccinuri

Ce este sistemul imunitar?

Modul de functionare 
Ce sunt anticorpii?

Ce este imunitatea? Tipuri de imunitate

Avantajele si dezavantajele imunizarii prin vaccinare.

 

Dupa ce vei fi citit si inteles (nu la nivel academic ) dar nu fuserit*, cel mai probabil viziunea ta se va schimba intr-un sens corect.

Atunci cel mai probabil vei face distinctia intre bullshit si informatie corecta.

Ce faci tu acum este bullshit.

Succes! 





Etichetat si cu vaccinarea, anti-vaccinare

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -