Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aspirante optimiste (853)


1381 raspunsuri la acest subiect

#251
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 21:15

Elena trigliceridele ti-au crescut de la medicamentele de stimulare care afecteaza direct ficatul.De regula pe perioada stimularii cu clomifen se recomanda un hepatoprotect pentru a preveni eventualele daune la ficat. 

Asta e invatatura de minte cu medicamentul , ca sa nu mai iei nimic pana nu citesti prospectul.Imi pare rau ca te simti rau.Eu sincer sper si ma rog din tot sufletul sa vina bebe odata natural ca stiu ca orice tratament alopat ajute pe o parte si strica pe doua.

Silvi sa ne pui poze de la serbare sa o mai vedem si noi pe C.



#252
elenna87

elenna87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 424 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 08:09

Am dureri si de spate mari.. Doare undeva intre frunte si marginile craniului. Ma trimis neurologul la Rmn .ma speriat ca cică pot risca accidente vasculare din caza tensiunii ,ca am.riscat cu stimulările ca daca am trombofilia cine mi a dat dupaston si clomofen..bla bla bla. Tensiune scade după medicament ...acum sunt speriata azi fac rmn..care ma costa 450lei :(



#253
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 11:29

Elena iti tinem pumnii sa ai rezultate bune la rmn. 

Silvi, Teo, Caresse si pe toate aspirantele va pupam. Spor la treaba.( curatenie, gatit etc)



#254
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 11:30

Maryella tu intotdeauna cu o vorba buna si cu un sfat. Iti multumim. Te pupam de molipsire.



#255
Ariana22

Ariana22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 11:57

Am gasit si cateva Alimente care sunt hepatoprotectoare

 

1. sfecla rosie este un puternic remineralizant si un hepatoprotector eficient, doar sa nu o fierbeti. Se prepara usor. O decojiti si o dati pe razatoare, apoi o combinati cu putin hrean maruntit. Se amesteca cu foarte putin ulei de masline si aveti astfel salata perfecta din timpul iernii.

2. Semintele de in se gasesc la orice plafar si sunt ieftine. E de preferat sa le cumparati pe cele ecologice. Le pisati intr-o rasnita de sare si le adaugati in salata, peste friptura sau in ciorba (nu in timpul prepararii acestora, ci dupa ce le-ati indepartat de sursa de caldura). Sunt mai bogate in omega 3 si omega 6 decat unele specii de peste. In plus, au un gust foarte placut de aluna.

3. Orezul brun are glucoza de calitate, care e un tonic pentru ficat cu un rol important in formarea rezervelor de glicogen. In momentul in care organismul are nevoie de extraenergie, glicogenul este rapid reconvertit la glucoza.

4. Si cum vine primavara, iar temperaturile nu sunt foarte scazure, din februarie va puti bucura de leurda. Se mananca in salate, deci cruda, si poate fi asociata foarte bine cu peste, carne sau orez. Este unul dintre cele mai puternice hepatoprotectoare din natura. Daca aveti posibilitatea sa culegeti cantitati mai mari din padure (leurda nu se cultiva), le uscati si le folosit pe tot timpul anului in salate cu putin ulei de masline si zeama de lamaie.

 

Silimarina este un flavonoid puternic, cu puternice efecte de detoxifiere si protectie a ficatului. Impiedica patrunderea toxinelor si stimuleaza refacerea celulelor hepatice.

L-arginina intarzie dezvoltarea tumorilor, ajuta la detoxifierea ficatului si contribuie la functonarea sistemului imunitar. Contribuie si la indepartarea toxinelor.

 

 

Sper sa fie de ajutor
 



#256
Roxy32

Roxy32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 19:17

CAM00708.jpg CAM00705.jpg Buna dragelor azi am avut treaba desi sunt sch 3 mi am facut timp sa vopsesc oua si sa fac cozonaci sper ca aici toata lumea este bn  [:)]



#257
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 08:47

Dragele mele, mamici, gravidutze si aspirante,

 

am intrat in casuta ca sa va urez "Paste Fericit" si fie ca Iepurasul sa se imprieteneasca cu [barza1]  si sa umple de vesti bune aceasta casuta draga sufletului meu !

 

Eu nu voi face nimic de Paste ... voi primi de la bunicute [:)]

 

Si am un cadou pentru voi si va urez sa simtiti cat mai curând, tot ce simt si eu când ma uit la comorile mele ! [flo2]  [flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  si [ruga]  [ruga]  [ruga]  [ruga]  [ruga]  [ruga]  pentru voi toate !

Va [pup]  pe toate fara exceptie !

 

 

Miniaturi atasate

  • IMG_8473.JPG


#258
marja91

marja91

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 17:55

Buna fetelor,

Ella multumim de capitol nou iti doresc ce imi doresc si mie [pup]

Maryella ai ramas la fel D-zeu te va rasplati pt tot intr-o zi sunt sigura de asta, iti doresc ca la anul de Paste sa fii cu bebele in brate [pup]

Albinutateo multumesc ca ai intrebat de mine [pup]  si ma bucur nespus ca te vad mai optimista sunt sigura D-zeu iti va indeplini dorinta curand

Silvi cu intarziere spun si eu La multi ani lui C sa fie sanatoasa , sa ii dea D-zeu mult noroc in viata , sper sa scape curand de tije si sa se bucure din plin de primavara,ii trimitem multi pupici [pup]  [pup]  ca sa se faca repede bine. In legatura cu bebe nr 2 voi stiti cum e mai bine, dar sa stii ca minuni se intampla atunci cand te astepti mai putin [pup]

Floren [pup] felicitari pt decizia luata sa dea D-zeu sa aveti cat mai repede copilasul vostru acasa

Mariell imi pare rau pt pierderile tale [flor]   iti doresc din suflet ca in acest an D-zeu sa iti dea copilasul mult dorit

Carin imi pare rau pt nereusitele tale [flo] , iti doresc din suflet sa se lase cu bebe curand

Danutza [pup] , Raisa [pup] , Lavinia [pup] , Doina [pup] , Laliticia [pup] sper ca sunteti bine ,si va doresc din suflet sa va indeplineasca D-zeu dorinta daca nu a facut-o inca

Elena87 , Roxy32 , Hope32 , Ariana22 bine ati venit in casuta noastra si sedere cat mai scurta [flo]

Mony sarcina usoara pe mai departe [pup]  [pup] , si nastere usoara sa ai,  stiu ca tu incet te apropii de marele eveniment , sa fiti sanatoase si voioase

Corinna , Gazela , Floric [pup]  [pup] sarcini usoare cu bebei sanatosi si la termen , la anul de Pasti veti fi cu bebei in brate

Caresse , Iarina , Elena , Daena , Didi va doresc crestere mare la copiii sa fie sanatosi sa va umple viata de bucurii , sa ii apere D-zeu de tot ce e rau iar voua sa va dea multa sanatate si putere pt ai creste [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]

Despre noi probabil ca stiti deja ca burtica mea ascunde un baiat [bbbaiat] , avem deja aproape 25 de sapt , crestem pe zi ce trece , si ne rugam la D-zeu sa ajungem la termen [ruga] . Din pacate de probleme nu am scapat total dar mergem inainte cu mult optimism si incredere in D-zeu ca va fi bine. In rest ce sa zic facem tumbe in special cand il auzim pe tati [il]  , deci cred ca suntem baiatul lui tata [soricel] dar mami nu se supara important sa fie sanatos si sa se nasca la termen.

Noi va dorim fetelor sa aveti parte de Sarbatori luminate , cu ganduri senine , pace in suflet si multe bucurii alaturi de cei dragi. Sa va ajute D-zeu pe toate: pe aspirante sa le dea copilasul mult dorit , gravidutelor sa le ajute sa nasca copii sanatosi si la termen iar mamicilor sa le fie copilasi sanatosi si voiosi !

                       Sarbatori fericite va doresc din suflet! [flor] 



#259
Roxy32

Roxy32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 12 aprilie 2015 - 13:57

Paste fericit tuturor

Miniaturi atasate

  • 52907_1_1397573549.jpg


#260
Floren_

Floren_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 520 mesaje

Postat 12 aprilie 2015 - 14:26

Paste fericit tuturor

Roxi, imi cer scuze ca am apasat din greseala pe "evaluare negativa" la mesajul tau. Incerc sa anulez dar nu stiu cum... scuza-ma!

 

Un Paste Fericit tuturor, alaturi de cei dragi! [flo2]  [pup]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -