Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 4

bebelusi octombrie 2014 bobocei mamici

266 raspunsuri la acest subiect

#41
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 12:42

Am gasit mai demult bloggul Laurei Adamache ,avea retete bune, unele un pic cam dificile

 

Si mie mi-e dor de burtica,uneori [:I]



#42
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 12:49

Emysa,am vrut sa-ti scriu de ieri, dar n-am vrut sa te influentez ... daca mai tineti minte, v-am spus ca am avut probleme cu Andu cu diversificarea ...

De pe la 4 luni juma' Andu se trezea de 6-9 pe noate sa manance, de fapt el nu se mai satura cu laptele meu si ar fi trebuit sa incep atunci diversificarea ... dar eu nu mi-am dat seama ... si cu dr-tele si sotul pe cap am asteptat , chinuindu-ma pana la 6 luni fix ... si am dat-o rau in bara cu diversificarea !

Emy,tu fa ce crezi ca e mai bine pt tine, nu asculta de mine, de sot, de cunostintecare nu stiu prin ce treci : nu uita, daca tu esti bine si bebe e bine!

[flo2]  [pup]  



#43
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 13:04

Anda, am vrut sa dau comanda acu si in 10-20 min a devenit produs indisponibil [smulgpar]



#44
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 13:08

exact acum m-au sunat de la Libris si mi-au zis ca stocul este epuizat si comanda care am facut-o nu poate fi expediata. M-au rugat sa astept pana saptamana viitoare daca vreau, atunci mi-o vor trimite la acelasi pret la care am comandat-o.



#45
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:08

Fetelor, si pe mine ma apuca nostalgia! Minunile noastre acum un an erau niste mazarele mici, acum sunt niste bebelusi cu personalitate, au trecut de etapa de nou-nascuti.  [:)]  Eu la primul test nu am fost prea sigura, l-am facut si f devreme, pe 26 ianuarie. Era o liniuta aproape invizibila, ajunsesem sa cred ca e doar in capul meu, totusi si sotul o vedea  [:D]  Am stat cu teama o perioada pt ca aveam si niste sangerari. Dar uite ca totul a fost bine si piticuta ne face acum viata minunata!

 

Ingrid este mai bine azi cu raceala, inca mai are mucisori dar nu la fel de multi ca ieri. Caresse, incerc sa folosesc batistuta cat mai rar, stiu ca poate stimula si ca se pot forma mucisori mai multi. Ieri dimineata a trebuit sa o folosesc mai des pt ca avea extrem de multi mucisori, erau vascosi si nu ieseau decat daca puneam ser. Azi am folosit doar de dimineata o data si o sa mai folosesc deseara decat daca e nevoie.

 

Emysa, imi pare rau ca va este asa de greu! Cred ca fara ajutor te simti foarte epuizata.. Macar descurajata sa nu te simti! Va trece perioada asta! O fi regresia de somn, o fi puseu de crestere, sau apar dintisorii..nici nu mai stim exact ce au bebelusii. Este clar ca trec prin multe transformari si trebuie sa fim langa ei sa-i sustinem!



#46
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:48

Caresse da sotul se vede pe fundal .... Luca se juca si nu prea a vrut sa stea la poze. Inca le astept pe cele originale de la fotograf!!! Sper sa ajunga sapt viitoare.
Va citesc cu drag dar nu pot zice ca fac parte din grup pt ca Sofi e f cuminte, frate sau e mai nazdravan si imi da de furca.
Ea are un super program: mananca la 3 sau 3,5 h, se culca undeva intre 22:30 si 23:00 si prima masa de noapte e pe la ora 3, urmat la 6 si ne trezim dim intre 8 si 9. Nu schimb pampersul noaptea deloc, nu deschid lumina (am o veioza langa pat si o folosesc cand imi tb), nu vb cu ea, doar o alaptez, o pun la ragait si o pun inapoi in patutul ei la nani. Ziua nu o tin mai mult de 1,5 h (sau max 2 h) treaza si are 3 reprize de somn de cate 45 min si una mai lunga de 2 ore.
Nu mi-a iesit din prima acest program dar am perseverat si pot spune k noptile imi sunt usoare.
Nici eu in timpul zilei nu am nici un ajutor, sotul ajunge dupa ora 18 acasa asa k trebuia sa fac un program pt toata lumea ca sa ma pot ocupa si de baietelul meu mai mare.

#47
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:48

Caresse da sotul se vede pe fundal .... Luca se juca si nu prea a vrut sa stea la poze. Inca le astept pe cele originale de la fotograf!!! Sper sa ajunga sapt viitoare.
Va citesc cu drag dar nu pot zice ca fac parte din grup pt ca Sofi e f cuminte, frate sau e mai nazdravan si imi da de furca.
Ea are un super program: mananca la 3 sau 3,5 h, se culca undeva intre 22:30 si 23:00 si prima masa de noapte e pe la ora 3, urmat la 6 si ne trezim dim intre 8 si 9. Nu schimb pampersul noaptea deloc, nu deschid lumina (am o veioza langa pat si o folosesc cand imi tb), nu vb cu ea, doar o alaptez, o pun la ragait si o pun inapoi in patutul ei la nani. Ziua nu o tin mai mult de 1,5 h (sau max 2 h) treaza si are 3 reprize de somn de cate 45 min si una mai lunga de 2 ore.
Nu mi-a iesit din prima acest program dar am perseverat si pot spune k noptile imi sunt usoare.
Nici eu in timpul zilei nu am nici un ajutor, sotul ajunge dupa ora 18 acasa asa k trebuia sa fac un program pt toata lumea ca sa ma pot ocupa si de baietelul meu mai mare.

#48
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 15:01

Emysa nu cred ca laptele tau e pb! Din punctul meu de vedere cred ca ar trebui sa mai astepti cu lp.
Sunt multe pareri in ceea ce priveste aceasta problema dar inainte sa iei o decizie incearca si pe grupul Alapteaza si sigur cineva te va consilia si vei avea sprijinul potrivit.
La primul copil la 6 luni am dat bir cu fugitii si i-am dat lp pt ca la fel simteam ca ma sfarsesc. Eram super mega obosita si am cedat. Nu pot spune k a fost un capat de tara dar si acum am pb de constiinta pe tema asta.
Mereu mama imi spune ca o mama odihnita si mancata( adica hranita bine) are cel mai bun laptic pt puiul ei!!!
Luati o pauza doamnelor! Sotul 2 zile de concediu tb sa aiba si faceti cate o pauza pt mentinerea echilibrului psihic.

#49
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 19:33

Buna fetelor,

Pentru laptic eu am luat metoclopramid. Este un medicament pentru digestie care are ca efect secundar marirea prolactinei. In Canada este foarte in voga si la mine s-au vazut efectele. De 3 ori pe zi am luat cate o pastila de 10 mg si dupa cateva zile am observat ca mi-am marit laptaria. Nu afecteaza copilul.

 Fulgii de ovaz fierti(oatmeal) sunt de ajutor, insa eu am observat ca apa minerala ma ajuta sa am mai mult lapte.

 

 Anda, diversificarea la copilul mare am facut-o ca toata lumea. Am ajuns cu el la ai mei cand bebe avea fix 3 luni. Apoi dupa 4 luni au inceput sa ma bata la cap toti, ca ii stric cresterea pentru ca este deja mare si ....ca biscuite cu mar ras, ca suc de morcovi... si incet incet i-am dat supica de vegetale, gris cu lapte..etc.

 Nu mai retin exact acum dar am avut o vecina al carei copil era cu o luna si-un pic mai mare si aia de la 3 luni parca ii dadea mancare, iar maica-mea cum sa ne lasam noi mai prejos.

  Asa cum ti-am spus, laptele(cel de san dar si cel praf) este un aliment complex, fata mea  creste, e in grafic, nu ma stresez. pana la 6 luni nu am sa fac nimic, iar cerealele le introduc abia dupa 9 luni. 

 De ce sa nu incerc si altceva? :)

 Naturistul mi-a spus ca incepututrile ar trebui sa fie cu vegetale la aburi, fructe, avocado, piureuri de vegetale. Tot el mi-a spus sa stau departe de cereale , paine si gluten pana are enzimele destul de bine definite pentru o digesti completa a proteinelor din grau.

Poate parea babism totul, dar din ce citesc mai mult constat ca nu iese fum fara foc.:)



#50
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 19:44

 Am uitat sa mentionez ficatul fiert cu galbenus de ou fiert (mi-a zis din start sa nu ii dau albus pana la 9 luni pentru ca albumina este f greu de digerat si da multe intolerante si alergii).

 

 Referitor la lapte, eu de la 4 luni am sa incerc reteta cu lapte praf de la WPF

http://www.realmilk....s-baby-formula/

Puneti linkul in google translator si dati din engleza in romana. Nu am gasit in romaneste aceasta reteta, din pacate.

 

Este putin mai dificil pana adun toate ingredientele insa nu trebuie sa fie exact ca acolo. Lapte crud de vaca nu am insa o sa incep cu lapte crud de capra pentru ca deja am cumparat si copilul cel mare il iubeste. Oricum laptele de capra si cel de oaie este mult mai usor de digerat decat cel de vaca si continutul lui se apropie cel mai mult de laptele de mama. Medicul naturist mi-a zis de el prima data.

 

Am vazut ce mari au crescut boboceii nostri si cat de frumosi sunt. Singura problema pe care o am cu Eliana mea este ca nu imi doarme asa cum imi dormea baiatul. Doarme noaptea, dupa baita de la 8-9 pana dimineata pe la 8 apoi peste zi doarme somnul soferului... 15 min si iar e ca noua o ora sau 2, iar 15 minute. :) Numai in masina in scaunel imi doarmeeee cu orele. Pediatrul a zis ca s-ar putea sa fie supapa gastrica sa o deranjeze... cica s-ar inchide complet dupa 6 luni. 

 

Fug a ma striga. Va pup.





Etichetat si cu bebelusi, octombrie 2014, bobocei, mamici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -